Yasunari Kabata - Uykuda Sevilen Kızlar

22:21


İlk defa bir Japon yazarı okumuş bulunuyorum. Geç olsun da güç olmasın. Açıkçası okumaya başlamadan önce ne yazar ne kitap hakkında hiç bir fikrim yoktu, elimde bulunduğu ve kısa olduğu için başladım romanı okumaya.
Roman neredeyse bir oda da, hiç bir diyalog olmadan geçiyor. Yaşlı bir adamın özel bir genelevine gidip orada yaşadıklarını okuyoruz. Genelevi gerçekten özel, sadece erkekliğini kaybetmiş yaşlıları kabul ediyor. Yani bir anlamda artık kuşu ötmeyenler gidiyor bu genelevine. Amaç da seks değil, sadece genç kızlarla uyumak. Daha yaşlılar kızların yanına gitmeden, onları görmeden kızlar derin bir uykuda çıplak bir şekilde yatarak yaşlıları bekliyor. Yaşlıların da onlarla ilişkiye girmesi yasak. Kızları okşuyorlar falan ama, ilişki yok, genelevinin amacı yaşlılarla kızları beraber uyutmak. Baş karakterimizin de bu ilaçla uyutulmuş kızlarla genelevi odasında ki durumunu okuyoruz.
Ben kitap, sürükleyici. Genelde yaşlı adamın genç kızların memesini, dudağını orasını betimlemesiyle geçiyor. Kızlara bakarken yaşanmışlıkları aklına geliyor, maziye dönüyor. Arada bir kızlarla ilişkiye girmeyi de düşünüyor ama her seferinde yapmamak için kendine geçerli bir sebep buluyor.
İşin ilginç yanı kızların her yerini betimlemeye oralarını buralarını karıştırmaya meraklı adam bir kere bile kızların vajinasına şöyle ayrıntılı bakmıyor. Nedense lafı bile geçmiyor kitapta. Sanırım o zaman ki Japonya ve muhafazakarlıkla ilgili bir durum.
Kitabı öneririm; duru, güzel bir dili var. Hemen okunuyor.

İlgili Yayınlar

6 yorum

 1. Okuduğum ilk roman Yasunari Kawabata'nın Kyoto'suydu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. OO baya iyi başlangıç olmuş. :)

   Sil
 2. aklıma "benim hüzünlü orospularım"geldi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aa okumammıştım güzelse ona da bakayım.

   Sil
 3. Yasunari Kawabata içimdeki yazma aşkını alevlendiren isimlerden biridir. Kelimelerle böylesine güzel resimler çizebilen çok az yazar var gerçekten. Yıllar önce okumuştum bu kitabını. Kenzaburo Oe de okumalısın :)

  YanıtlaSil