Mr. Robot Dizi Konusu | İnceleme

13:11


Baş karakterimizin iç konuşmalarıyla açılıyor dizimiz. Elliot gündüzleri bir bir internet firmasında siber güvenlik mühendisi olarak çalışan geceleri ise hackerlık yapan asosyal bir tiptir. Birinci bölümün ilk sahnesinde de çocuk pornosu yayan bir insanı hackleyerek kişisel bilgilerine ulaşıp, adamın hayatını bitirir.
Elliot tamamen toplumdan uzak yaşıyordur. Toplumdan ve insanların iki yüzlülüğünden usanmıştır. Bu yüzden tüm insanlardan kendini uzaklaştırmıştır, psikolojik yardım alır ama pek işe yaradığı söylenemez. Hayatına giren tüm insanların sosyal hesaplarını hackleeyip, onlar hakkında ki kirli detayları öğrenmeyi huy haline getirmiştir. Maalesef sosyal anksiyetesi vardır. Sırf bu yüzden en yakın arkadaşının doğum günü partisine bile gidemez. Şu an çalıştığı siber güvenlik firmasında en yakın arkadaşı Angela Moss ile birlikte çalışmaktadır.
Mr. Robot dizisinin konusu, 60 dakikalık ilk bölümünde karakterimizi ve yaptığı işi tanımak üzerinden ilerliyor. Karakterimizin ne kadar sayko bir karakter olduğunu ve bu siber zımbırtılarından ne kadar iyi anladığını öğreniyoruz. Mr. Robot ilk bölümde dizinin konusuna bodoslama dalmak yerine karakter tanıtımına ağırlık vermiş. Bir USA Network dizisi olduğu için kanalın diğer dizilerinde olduğu gibi normal amerikan dizilerine göre daha uzun yayın süresi var.
Dizinin ikinci yarsıında işler ilginçleşmeye başlıyor. Dizinin ana konusuna ikinci yarıda giriş yapmaya başlıyorlar. Elliot her zaman döndüğü saatte metroyla evine dönerken, her zaman orada bulunan evsiz adam onla iletişime geçer ve onu kurtaracağını söyler. Elliot'ı Brokklyn'nin dışında gizli bir karargaha benzeyen bir yere götürür. Elliot'u hacker'lerdan oluşan bir topluluğa götüren Mr. Robot denilen adam, Elliot'ın onlara katılmasını ister. Bu Hacker grubu büyük holdingleri hackleyerek insanların onlara olan kredi borçlarını falan silmeye çalışıyorlar. En büyük işlerinden birini başarmaları içinde Elliot'a ihtiyaçları var.
İlk bölümde yaşanan bu olayların ardından ikinci bölümü merak ettirecek şekilde bitiyor. Çok fazla olay olmuyor genel olarak ana karakterimizi, çevresini ve işini tanıyoruz. Karakterin gözünden dünyaya bakış açısını falan öğreniyoruz.
Dizinin konusunda yeterince bahsettik sırada benim kişisel yorumuma geçelim. Ben açıkçası diziyi öyle ahım şahım bulmadım. Kötü değil ama muhteşem de değil. İlk bölümde sıkıldığım dakikalar oldu ama bir şekilde kendini izlettirdi. Büyük ihtimal benim sezonlar boyunca izleyeceğim bir dizi değil. Fakat dizinin konusunun nereye varacağını merak ettiğimden büyük ihtimal ikinci bölüme bakarım ve devam edip etmeyeceğime öyle karar veririm. Bu arada bahsetmekte fayda var. Ben diziyi çok fazla beğenmesemde dizinin severi daha ilk bölümünün ardından baya çoğalmış durumda. IMDB puaı 9.4 ve genel olarak izleyen herkes dizinin başından tatmin olmuş kalkıyor. Benim beğenmeme nedenim dizinin tarzına pek alışkın olmamış olmam olabilirim.
Not: Fight Club severlerin bu diziyi de seveceğini düşünüyorum, atmosfer ve konu bakımında bir takım benzerlikleri var.

İlgili Yayınlar

5 yorum

 1. İlgimi çekti izleyeceğim kesinlikle. Fight Club'ı çok sevmiştim bu dizi hoşuma gidecek mi merak ediyorum. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) izle bakalım yorumlarını bekliyorum. ^^

   Sil
 2. Person of Interest hakkında ne düşünüyorsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok şey düşünemiyorum maalesef izlemiyorum çünkü. İzlersem yorum yaparım blogda. :D

   Sil
 3. Dexter severlerin de seveceğini düşünüyorum :)

  YanıtlaSil