Barakamon

18:48


Barakamon'u sevgili Ponti önermişti çok uzun zaman önce. Önerdiği zaman ilk 2 bölümüne bakmış, çok ahım şahım bulmadığımdan ve o aralar fazla anime izlemeye gönlüm olmadığından 2 bölümün ardından animeyi rafa kaldırmıştım. Yine Ponti'nin önerdiği Lovely Complex'e bayıldığım için, Ponti'ye güvenerek Barakamon'a tekrar girdim. 
Barakamon tamamen konusunu karakterler üzerinden ilerleten bir Anime, içerisinde hiç aşk meşk ilişkileri geçmiyor. Handa kaligrafi sanatıyla uğraşan 23 yaşında genç ve ünlü bir kaligraftır. Bir kaligrafi sergisinde deneyimli bir kaligrafı eleştirmeni tarafından eseri çok sıkıcı ve orijinalikten uzak bulunur. Bu sözlerin ardından çok sinirlenen Handa yaşlı adama yumruk atar ve yere serer. Yumruğu attığı an Handa çok pişman olur fakat iş işten geçmiştir. Bunun üzerine Hnada'nın babası, Handa'yı hem kafasını boşaltması hem de kaligrafi sanatını geliştirmesi için evlerinin olduğu Goto Ada'sına gönderir.


Daha önce kırsal yaşamla hiç tanışmayan Handa fikre pek sıcak bakmaz ama el mecbur gider. Handa adada ki evine vardığında kafasını dinleyeceğini düşünür ama ne mümkün. Uzun süredir boş olan ev kasabanın gençleri tarafından bir üs olarak kullanılmaya başlanmıştır. Handa bir anda istemden hem kendini gençlerin arasında hem de bu çok sıcak ve misafirperver kasaba halkiyla içli dışlı bulur.
Küçüklüğünden itibaren kaligrafi ile uğraştığı için Handa hayatı pek yaşayamamıştır, hiç bir zamanda arkadaş edinememiştir. Adada gençler ve ada sakinleri tarafından kucaklanan ve 'Sensei' olarak çağrılan, Handa kaçırdığı çocukluğunu yeniden yaşama, hayatı deneyimle fırsatı yakalar.
Adada Naru adlı bir çocukla çok yakın ilişki kurar. Naru tam bir haylaz, animenin izlemesi en eğlenceli karakteri. Mimikleri, çok tatlı konuşmasıyla animenin açık ara en önemli parçası. Handa ve Naru'nun arasında geçen komik diyalogları izlemek gerçekten bir zevk.
Anime'nin çizimlerini çok beğendiğimi söylemeliyim. Renkli iç acı sahneler kullanılmış. Yaz aylarında içinizi açacak sıcacık güzel bir anime Barakamon.

İlgili Yayınlar

6 yorum

 1. Ben anime film ve dizileri hala izliyorum . :D Bir çok arkadaşım hala çocuk kafalı der . Onlara inat bunu da izleyeceğim efendim.

  YanıtlaSil
 2. Elfen Lied veya Death Note tadında dizi tavsiyesi rica ediyorum :D Animasyon denildi mi uzun metrajlar dışına çok açılamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Monster sanırım dediğin türe yakın ve mükemmel bir anime.
   http://myanimelist.net/anime/19/Monster

   Sil
  2. Teşekkür ederim :) İştah açıcı duruyor. Mutlaka izleyeceğim.

   Sil
 3. naru yaeee çok sıcacık bir seriydi, sevmiştim, anımsattın (:

  YanıtlaSil