Mysterious Skin | Örselenmiş Ruhlar

23:37


En büyük hatalarımızı ergenlik zamanlarımız da yaparız. Yolun başlangıcında yapılan büyük hatalar, bizim için yolu ya yürünmez hale getirir ya da yolun sonunu karartır. Ama belki de en kötüsü çocukluk zamanlarımızdır. Ergenlikte öyle ya da böyle kendi kararlarımızı aldığımızdan, sonuçlarına katlanması daha kolay olur. Ama çocukluğumuz da bize yapılan yanlışlar kötülükler işlenir vücudumuza. Ne kadar sert kazımaya çalışırsan çalış çıkaramazsın başka insanların lekelerini kendi üzerinden.

Mysterious Skin, Brian ve Neil adında aynı beysbol koçu  tarafından tarafından tacize uğramış iki küçük erkek çocuğunun hayatını anlatıyor. Neil takımın en iyisi ve hocanın gözdesidir. Annesi tarafından yeterli ilgiyi de görmediği için, neredeyse tüm vaktini koçuyla beraber geçirir. Beraber sinemaya giderler, koçun büyük ekranlı televizyonunda oyun oynarlar, Neil koçla vakit geçirmeyi çok sever. Küçükken tacize uğradığını fark etmez bile, koçun söylediği gibi küçük oyunlardır bu yaşananlar, koçu sevmektedir. Brian ise takımın en kötü oyuncusudur. Yağmurlu bir akşam mecburen koçun evinde kaldığında tacize uğramıştır. Ama Brian aklından bu yaşanan 5 saati siler ve kendini uzaylılar tarafından kaçırıldığına inandırır.

Film boyunca tek ortak noktaları aynı koç tarafından tacize uğramak olan bu iki birbirinden çok farklı çocuğun karşılaşma anını bekleriz. Küçükken yaşadıkları olay iki çocuğun hayatını çok farklı yönlerden etkilemiştir. Brian tüm hayatını uzaylılar ile olan gizemini çözmeye adamış, Neil ise hayatını erkek fahişe olarak kazanmaktadır. Hala koçun söylediği gibi küçük oyunlar oynamaktadır zihninde. Ama artık bu küçük oyunlar karşılığında koçun sevgisi kazanmak yerine para kazanmaktadır.
Mysterious Skin, Gregg Araki'nin açık ara en iyisi ve  de şimdiye kadar yapılmış en iyi queer filmlerinden birisi. 

İlgili Yayınlar

4 yorum

 1. Ben sevemedim bu filmi. Gregg Araki'nin kazandırdığı görsellik harika ama içeriğin istenen çarpıcılığa ulaşamadığını düşündüm.

  Bu arada blogun yeni görünümü hayırlı olsun, çok şık :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim. sürekli değiştirip duruyorum ama bunu sevdim sanırım kalıcı olabilir.

   Sil
 2. Yazının girişinde söylediklerin o kadar doğru ki...

  YanıtlaSil