Hannah and Her Sisters | İnceleme

10:00


Hannah and Her Sisters, Manhattan filminden sonra gelen en sevdiğim Woody Allen filmidir. Her zamanda en samimi, en dürüst ve en dolu dolu Woody Allen filmi olduğunu düşünmüşümdür. Yönetmenin ilişkiler ve insanlar üzerine yaptığı psikoanalitik incelemelerin başarısı bu filmde tavan yapar. Açık konuşmalıyım Woody Allen'ın her filminin başına çok beğeneceğime, onun insanlarına ve şehrine aşık olacağıma niyetli otururum. Woody'de sağolsun bir kaç sefer hariç beni hiç yanıltmadı. Yönetmenin filmlerinde yarattığı karakterler obsesif ve sorunludur her zaman, kimi zaman ise gerçekten berbat insanlardır. Bir kaç filmde ise bu sinir bozucu karakterler çok sevilebilir insanlar olarak görünürler bana, her sahnede kendimi onlara daha yakın hissederim. Bu hissin oluştuğu filmlerde Woody'nin en sevdiğim filmleridir, Hannah and Her Sisters ve Manhattan gibi.

Filmi bölümler halinde işlemiş Woody Allen, her parçanın da bir kısa hikaye şeklinde kendi içinde başlayıp küçük bitişler yaptığını söylemek yalan olmaz. Filmimiz tüm karakterleri bir arada gördüğümüz şükran günü sahnesiyle açılıyor ve kısa hikayeler filmde bir diğer şükran günü sahnesinde yeniden birleşip filmin bütünlüğünü tamamlıyor. Elliot eşi Hannah'ın kız kardeşi Lee'ye aşıktır ama ne yapacağını bilememektedir. Hannah'ın eski eşi Mickey'den 2 çocuğu vardır, Mickey'i de nevrotik kız kardeşi Holly'e çok önceleri ayarlamaya çalışmış ama ikili birbirlerinden nefret etmiştir. Bu ilginç ilişkiler yumağını alnın akıyla işleyen Woody, filmde o kadar güzel göndermeler, hayatla o kadar birebir bağlantılar kuruyor ki filmin her sahnesini bir daha izlemek her diyaloğunu aklınıza kazımak istiyorsunuz.

Filmde, Woody temel olarak Lee, April ve Holly adında üç kız kardeşin birbirleriyle ve diğer insanlarla ilişkilerini anlatıyor. Kız kardeşlerin ve sevgililerinin gerçekten karışık ve katmanlı bir ilişki ağını izliyoruz. İlişkiye sadık olmak, bir insan sevgilisine ihtiyacı mı olmalı yoksa ilişki sadece karşılıklı bir duygu alışverişi midir gibi bir çok konuyu kısıtlı vaktinde çok güzel anlatıyor yönetmen.

Senaryo her zaman olduğu gibi güçlü, oyuncular döktürüyor, görüntü yönetmeni de harika bir iş çıkarmış filmde. Woody Allen'ın her filmi ya çok seversiniz ya da nefret edersiniz tarzındadır, Hannah and Her Sisters'ı Woody'e alışmamış bünyelerinde çok seveceğini ve beğeneceğini düşünüyorum. Benim anlatmam yüzünden pembe dizi bozması çok ciddi bir film olduğunu düşünme yanılgısına kapılmayın, komikliğini ve neşesini elinden pek bırakmıyor Hannah and Her Sisters.

İlgili Yayınlar

3 yorum

  1. Biraz yalan bir araştırma olmuş bu sanırım:):):)

    YanıtlaSil
  2. Başka bir yazıya yorum yaparken, internetin azizliğine uğradım ve bu yazıya çok gereksiz bir yorum yapmış oldum:)

    YanıtlaSil