Kumral Ada Mavi Tuna - Kitap Konusu - Yorum

16:07


Buket Uzuner'in kitabını okumadan önce yazarın dünyaya bakış açısına ve hayat görüşlerine büyük ön yargılarım vardı. Yazarın gerçeklikten uzak dünya görüşünün tüm kitaba sinmemiş olması ama kendini büyük oranda gösteriyor oluşu ön yargılarımda haksız olmadığımı kanıtladı fakat kitabı okumamı da bir anlamda kolaylaştı.
Kumral Ada Mavi Tuna kitabının hikayesi iki koldan ilerliyor. Tuna adlı baş karakterimizin hem günümüzde başından geçenleri hem de geçmişini -çocukluğunu- okuma fırsatı buluyoruz. Kitapta geçmiş ve geleceğinin ağırlığının eşit olduğunu söyleyebiliriz, fakat birbirinden neredeyse bağımsız olan bu iki hikayeden Tuna'nın geçmişini okumak ne kadar zevkliyse bu gün başından geçenlerde o kadar sıkıcı bir hal alıyor.
Tuna normal bir Salı gününe kalktığını düşünürken, sevdiği kadının gazetelerde cinayetten yargılandığı haberini görmesi ve ülkede iç savaşın çıkmasıyla, kapıda kendini askeriyeye götürmek için gelen askerlerin belirmesi Tuna'nın hayatını alt üst edecektir. Hassas ve duygulu bir insan olan Tuna, askerlik yapmayı kaldıracak bir kişilikte değildir.
Hikayenin bir kolu Tuna'nın asker alınması ve askeriye de geçirdiği zor zamanlar üzerinden ilerliyor. Tuna sürekli küçükken yaşadığı Kuzguncuk'ta ki dostlarıyla askeriyede karşılaşıyor ve birbirinin üzerine gelen çok fazla kötü olayın etkisiyle de bir anda bir kabusun içinde olduğuna kendini inandırıyor. Romanın diğer parçasında ise Tuna'nın, sevdiği kadın Ada'nın, abisi Aras'ın ve Meriç'in Kuzguncukta geçen çocukluklarını okuyoruz. Romanın en iyi kısmı buralar. Buket Uzuner çok güzel bir Kuzguncuk portresi çizmiş, aynı zamanda rüya gibi bir çocukluk yazıyor. Benim okurken sürekli keşke bende Üsküdar'ın bu küçük kasabasında bu kadar güzel insanlarla böyle güzel bir yerde büyüseydim diye iç geçirdim. Benim gibi İstanbul manyakları için kitap bir süre sonra şehir pornosuna dönüşüyor. Aynı şeyi Ahmet Ümit de kitaplarında uyguluyor sürekli yapıyor.
Ben kitap hakkında daha fazla ayrıntıya girip spoiler vermek istemiyorum. Bu aralar şöyle akıcı, okurken keyifli zamanlar geçirtecek bir kitap arayışındaysanız Kumral Ada Mavi Tuna kitabına bir göz atın derim.

İlgili Yayınlar

1 yorum

  1. Tüyaptan almıştım bunu okumaya fırsat olmadı başka kitaplardan okuyayım bari

    YanıtlaSil