iZombie Dizi Konusu / İnceleme

21:54


İzombie, amerikanın gençlik kanallarından CW'da yayınlamaya başlayan yeni fantastik dizimiz. İzombie, Veronica Mars dizisinin de yaratıcısı olan Rob Thomas tarafından DC'nin orijinal çizgi romanlarından birisinden uyarlanmış. Zaman zaman dizide çizgi romanın sayfalarından çıkmış sahnelerle karşılaşıyoruz.
İzombie dizisinin konusu ise, başarılı bir doktor olan ve bir hastanede kalp cerrehisi üzerine ihtisas yapan Liv Moore nişanlısının ısrarı üzerine bir partiye gider. Gittiği partide, değişik bir uyuşturucu vardır ve bu uyuşturucuyu alan insanlar birden zombiye dönüşürler ve insanlarına saldırmaya başlamışlardır. Partide bir zombi tarafından yaralanan ve sonra ölen Liv'de sabaha gözlerini bir zombi olarak açar.
Tahmin etmesi zor olmasa gerek ki Liv'in hayatı bundan sonra tamamen alt üst olacaktır. Zombiye dönüştüğü için nişanlısından ayrılır, tüm yaşam isteğini kaybetmiştir. Tek istediği insanların beynini bol acı sosla yemektir o yüzdende kalp cerrahisi üzerine yaptığı ihtisası bırakarak morga geçiş yapar. Oraya incelenmesi için gelen ölülerin beynini yemeye başlar. Tam hayatı daha fazla arap saçına dönemez dediğimiz Liv'in hayatı, beynini yediği insanlar hakkında görüntüler görmesi ve bu gördüğü görüntülerle polise işlenen cinayetleri çözmesinde yardım etmesiyle iyice heyecanlı ve karmakarışık bir hal alacaktır
.

Dizimizin biraz tarzından bahsedelim. Kesinlikle karşınızda korkunç ya da süper gerilimli bir zombi dizisi yok, dizi çoğu zaman sırtını komediye dayayarak ilerliyor. Zombi kızımızda Walking Dead'de ki zombiler gibi iğrenç değişimler geçirmiyor sadece biraz ten rengi soluklaşıyor ve gotik bir havaya bürünüyor. 
Dizimizin biraz da diğer karakterlerinden bahsedelim ve dizinin konusunu daha da açalım. Dr. Ravi, Liv'le morgda çalışan diğer dokturumuz. Liv'in zombi olduğunu çözmesi pek zaman almıyor, Zombilere karşı özel bir ilgisi olan Ravi, durumu ilginç bir şekilde çok sakin karşılıyor ve Live'e yeni hayatında yardımcı olmaya başlıyor. İlerleyen bölümlerde Liv'in en büyük destekçisi ve en yakın arkadaşı olacağını kestirmek zor olmaz. Clive ise Liv'in özel yeteneğini kullanarak katilleri yakalamasına yardım ettiği polis memuru. Liv sayesinde ilk tutuklamasını yapmayı başarıyor. Fakat Clive'a zombi olduğunu söylemiyor, Ravi Liv'in medyum olduğu yalanını söylüyor. Bu iki ana karakter dışında dizi de yan rollerde Liv'in nişanlısı Evan'ı ve Liv'in aile üyelerini görüyoruz. Eminim tüm karakterler dizi açıldığında kendilerine yer bulacak ve dizinin konusunun gelişmesine yardımcı olacaklardır. 
Ben açıkçası dizinin ilk bölümünün başından oldukça memnun kalktım. Kendinin kasmayan, daha fazlası olmaya çalışmayan hem komik, eğlenceli hem de fantastik bir dizi ve  tam da bu aralar aradığım tarzda bir dizi. İzombie'yi daha ilk bölümden oldukça beğendiğimi söylersem abartmış olmam sanırım.
Sizde biraz sulu, fantastik-aksiyonlu bir dizi arayışındaysanız İzombie'yi bir deneyin denerim.

İlgili Yayınlar

5 yorum

 1. Çok sağol! Sayende annemle beni birleştirebilecek diziyi buldum galiba! O tam bir polisiye manyağı ve sanırım hayatını polisiye ve gizem türü üzerine çekilmiş tüm İngiliz ve İskandinav polisiyelerini izlemeye adamış. Bense malum zombi hastası... Sanırım ortak bir yön buldum. ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. umarım ikinizde beğenirsiniz ve birlikte izleyecek bir diziniz olur. ve umarım reytingleri de iyi olur yıllar boyu izleriz diziyi. :)

   Sil
 2. bilmiyodum bakıyim buna :)

  YanıtlaSil
 3. Selam. Ben şu ana kadar ilk 11 bölümünü izledim -ki zaten şimdilik gösterime giren onlar olduğu için pek de anormal değil- ve diziden Veronica Mars kokusu fazlasıyla çıkıyor. Sarışın kızımız,nevrotik yakışıklı prens,asıl olayın etrafında her bölüm farklı hikayelerin dönmesi vb...Karakterlerin konumu bile benzemiş. Sanırım dizinin yapımcısı Rob Thomas olmasından kaynaklı. Genel yorumum zombi Veronica Mars olduğu şekilde. Tabi farklar yok değil. Örneğin senaristler ana karakterimizin buddysini iki karaktere bölerek yürütmeye karar vermişler. Ravi ve Clive. Her ne kadar dizileri birbirine benzetmiş olsam da bir çırpıda bölümleri izledim. Ve çok beğendim. Biraz boş zamanınız ve acılı cipsiniz varsa izlemeğe değer. Güzel bir inceleme olmuş. -Anon

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumun için çok sağol anon dizi hakkında hemen hemen aynı şeyi düşünüyoruz. :)

   Sil