Köksüz | Aile Bağları

18:00


Künye:

Yönetmen: Lale Başar
Senarist: Lale Başar
Ülke: Türkiye

Konu - Tanıtım:

Köksüz, yönetmenliğini ve senaristliğini Deniz Akçay'ın yaptığı 2013 yapımı dram türünde bir Türk filmi. Babanın ölümüyle ortada kalan 3 çocuk ve annenin, kayıplarının ardından tekrar aile olmaya çalışma çabalarını ve her aile üyesinin sorunlarını anlatıyor.
Film, Deniz Akçay'ın ilk yönetmenlik deneyimi ve daha önce bir çok dizide senarist olarak çalışmış. Deniz Akçay, filmin senaryosunu yazıp, üzerinde çok fazla çalıştıktan sonra cesaretini toplayıp filmi çekmeye başlamasının çok uzun sürdüğünü söylüyor, Film eleştirel anlamda başarılı oldu ve hem yerel hem de uluslararası festivallerden ödüllerle döndü. Özellikle 2013 Altın Koza film festivaline damgasını vurdu. Film, Yılmaz Güney Özel Ödülünü, 2 başrol Kadın oyuncusu En İyi Kadın Oyuncu ödülünü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü ve Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.
Köksüz bir anlamda işleyişini kaybetmiş bir aile öyküsü. Filmin baş rolünde, aileyi bir arada ve ayakta tutmaya çalışan en büyük kardeş rolünde Ahu Türkpençe, çeşitli psikolojik sorunları olan anne rolünde Lale Başar, hırçın erkek çocuk rolünde Savaş Alp Başar, içine kapanık ve ailenin tekrar ayağı kalkacağını düşünen kız çocuk rolünde ise Melis Ebeler rol alıyor. Filmde ki tüm oyunculuklar çok iyiydi, nadir olarak bir Türk filminde bu kadar iyi performansları ve kadroyu bir arada görüyorum.


Deniz Akçay çok iyi bir cast toplamış, anneanne rolünü de kendi anneannesine oynatmış ve kadının toplam 3 sahnesi var ve 2 sahnesinde resmen döktürüyor. O sahnelerin doğaçlama mı çekildiğini yoksa senaryoya göre mi kadının oynadığını çok merak ediyorum. Ben olsam o kadına filmin katıldığı tüm festivallerden gözü kapalı en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü verirdim. Ahu Türkpençe ve Lale Başar'da hem tek sahnelerinde hem de karşılıklı oynadıkları sahnelerde döktürüyorlar. Ahu Türkpençe'nin diş fırçalama ve erkek kardeşi ile kavga ettiği sahneleri filmin duygu olarak sıçrayış yaptığı yerler.
Filmin tek bir sorunu var o da olaylara çok eril ve Freudyen açıdan bakması. Film kadınların ayakta kalma hikayesini anlatırken bir yandan da bu kötü hayattan çıkmak için tek yolun bir erkekle evlenmek olduğunu ima ediyor. Aynı zamanda baba otoritesinin aile üzerinden yok olmasının aileyi dağıtacağına ve erkek rolünün önemini ve ağırlığını muştalıyor.
İMDB Puanı: 6.7
BKoH Puanı: 7.5

İlgili Yayınlar

3 yorum

 1. Köksüz merak ettiğim , ancak sıkılırım korkusuyla bir türlü izleme cesareti gösteremediğim bir filmdi.Yazınızın tesiriyle bu akşam ilk izlenecek film listesine girdi. Yazı için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim. izleyip seversiniz umarım. :)

   Sil
 2. senarist lale başar değil yalnız...

  YanıtlaSil