2014 Yılının En İyi 10 Filmi

18:06


Bu yıl bazıları tarafından sinema açısından zayıf bir yıl olarak nitelendirildi ama benim için çok zengin geçti. Tam bir bağımsız yılı oldu ve Oscar'da bile bağımsızlar kendilerine bolca yer bulmayı başarabildiler. Lafı çok uzatmayayım ve 2014 yılının, tamamen kişisel, en iyi 10 filmini sıralayayım.
Not: Criticker hesabıma yandaki zımbırtıdan ulaşıp, tüm film puanlamalarıma göz atabilirsiniz.

Kış Uykusu

Nuri Bilge Ceylan'ın Altın Palmiye'yi kazanan baş yapıtı Kış Uykusu, 2014 yılının en sevdiğim filmiydi sanırım. Ayrıntılı karakter incelemeleri ve ustaca kotarılmış diyaloglarıyla Kış Uykusu bitirildiğinde uzun ama güzel bir romanı okumuş hissi uyandırıyordu.

Whiplash

Whiplash basit, güçlü bir hikaye işleyişi ve yüzüne çarpan bir finale sahip, zaman zaman formüllü olduğunu hissettirse de 2014 yılının en iyi filmlerinden biriydi.

Two Days, One Night

2014 yılının en etkileyici hikayelerinden birine sahip olan Two Days, One Night, Marion Cotillard'ım mükemmel performansıyla bir başyapıta dönüşüyor.

Only Lovers Left Alive

Bohem, duru ve garip bir şekilde komik, bağımsız sinemanın farklı temsilcisi Jim Jarmusch Only Lovers Left Alive ile vampir romantizmine bambaşka bir bakış açısı getiriyor.

The Grand Budapest Hotel

İncelikle çalışmış, hayata iyi açıdan bakmaya çalışan bir senaryo ile komik-umut dolu bir film The Grand Budapest Hotel ve belki de Wes Anderson'ın en iyi filmi.

Under the Skin

Deneysel sinemanın izlediğim en iyi filmi olan Under The Skin, usta bir yönetim ve iyi oyuncu performansıyla kadın, erkek ilişkilerine ve cinsellikle ilgili söyleyecek çok şeyi olan bir bilimkurgu başyapıtına dönüşüyor.

Birdman

Güçlü performanslarla desteklenen en iyi kara komediydi Birdman, sinema ve tiyatro dünyasının içine yaptığı yolculukla da bana kişisel anlamda güzel bir deneyim yaşattı.

Begin Again

Begin Again hayatın, müziğin ve New York'un en iyi yanlarından güç alan, 2014'ün en neşeli ve en kulakların pasını silen filmiydi.

Gone Girl

Ruhumun entrikalı ve güçlü kadın karakterlere hasta tarafını doyurdu Gone Girl, yapılmış en iyi gizem filmi değil belki ama Rosamund Pike fazlasıyla mükemmel değil mi zaten0?

Boyhood

Gözümde iyi bir ''boyhood'' filmi olamayan Boyhood, Patricia Arquette ve Ethan Hawke'ın mükemmel performanslarıyla güzel bir 'parenthood' hikayesine dönüşüyor. Hem de kim Linklater'ın hastası değiliz ki?

İlgili Yayınlar

6 yorum

 1. under the skin ve only lovers left alive dışında hepsini izledim. veee kesinlikle katılıyorum sana:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. only lovers left alive bunlar arasında sinemada izleyebildiğim tek film. :D gerisi hep pc başı. ikisini de izle gönül rahatlığıyla farklılar ama güzeller.

   Sil
 2. Bir tek Two Days, One Night'ı duymamıştım sanırım. Listeye Life Itself, The Theory of Everything ve The Imagination Game eklenebilir bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izlemelisin çok güzel bir film. :)

   Sil
 3. Ay çok sefilim film-dizi konusunda.

  YanıtlaSil