Camp X-Ray | Farklı Bir Kristen

18:00


Künye:

Yönetmen: Peter Sattler
Senarist: Peter Sattler
Ülke: Amerika

Konu - Tanıtım:

Camp X-Ray baş rolünde Kristen Stewart ve Peyman Moaadi'nin oynadığı 2014 yapımı bir Amerika filmi. Film Amerika'nın insan hakları ihlalleri ile sürekli adından söz ettiren Guantanamo hapishanesinde geçiyor. 12 Eylül İkiz Kuleleri'n yıkılmasından sonra ki dönemde bir hapishane de Amerikalı kadın gardiyan ve Müslüman mahkum arasında ki yakınlaşmayı anlatıyor.
Filmin baş rolünde Kristen Stewart var deyince belki çoğunuz daha filmi izlemeden soğudunuz yapımdan ama film kendini ciddiye aldıran, iyi yapılmış dramatik bir yapım. Kristen Stewart'da bir kaç yıldır kariyerini baştan yazmaya ve çeki düzen vermeye başladı. Juliaan Morrien ile birlikte Still Alice, Juliette Binoche ile Clouds of Sils Maria ve Camp X Ray filmleriyle Stewart çok iyi bir yıl geçiriyor. Diğer baş rol oyuncusu da İran'lı oyuncu Peyman Moaadi, aktörü A Seperation filminde ki mükemmel performansından hatırlayabilirsiniz.
Özellikle Kristen'i Box Office manyağı olduktan sonra bağımsız filmlerde rol alıyor görmek beni gerçekten sevindiriyor çünkü ne kadar fazla sevmeyeni olsa da ilk filmlerinden itibaren Kristen Stewart'a karşı her zaman bir sempati besledim. Kristen Stewart'ın filmde ki performansını da gayet iyi ve yeterli bulduğumu söylemek isterim.

Cole yaşadığı küçük kasabadan ve annesiyle olan ilişkisinden sıkılan ve bunalan bir Amerika'lı genç kadındır. Sırf bu bunalımı atlatmak ve dünyayı görmek için orduya yazılır ve Irak'a savaşa gitmeyi amaçlar. Fakat işleri hiçte istediği gibi gitmez. Askeriye Cole'ü Irak'a göndermek yerine Guantanamo hapishanesine gardiyan olarak atar. Gardiyanlık yaparken Ali adlı bir mahkum ile yakınlık kurmaya başlar. Ali'de sırf müslüman olduğu için hapishaneye atılan mahkumlardan birisidir. Filmde bir yanda mahkumlara yapılan kötü muameleyi izlerken bir yandan da Cole'un psikolojik değişimini ve gelişimini izleriz. 
Film Amerika'lılardan beklenmeyecek şekilde olaylara tarafsız bakıyor ve Müslümanların karşılaştığı orantısız şiddeti işliyor. Bir islamafobik olan ben bile azıcık Müslümanlara acımış olabilirim.  Güzel bir film ve kadın hikayesi izlemek istiyorsanız Camp X-Ray güzel bir seçim olabilir.
İMDB Puanı: 7.2
BKoH Puanı: 8


Şu güzelliği nasıl sevmezsiniz vicdansızlar!

İlgili Yayınlar

0 yorum