Kore Dizileri vs Türk Dizileri

14:51


Merhaba arkadaşlar uzun süredir yazmayı planladığım ama bir türlü cesaret edemediğim bir yazıya girişmek istedim. Bilen bilir ben dizi manyağıyım ama pekte öyle Güney Kore ya da Türk Dizisi aşığı değilim. İkisininde iyi örneklerine bakmaya çalışıyorum ama bunu yapmanın da samanlıkta iğne aramaktan bir farkı yok açıkçası. İki ülkenin de dizi sektörü çok gelişmekte ve artan arz ile de kaliteli kalitesiz bir çok ürün ortaya çıkmakta. Ama beni bu yazıyı yazmaya iten Kore dizi severlerin, kendilerine Korecan diyorlar, gereksiz bir şekilde kore dizilerini abartmaları. Eee tabi Kore dizilerini Amerikan dizileriyle karşılaştırmak gibi bir hıyarlık yapamayacağım için aynı kulvarda yarıştıklarını düşündüğüm Türk dizileriyle karşılaştırıp akla karayı görelim istiyorum. Bakalım Kore dizileri mi daha iyi, yoksa Türk dizileri mi.
Hadi  bakalım maddeler halinde karşılaştırmaya başlayalım.


Görüntüler - Kamera Arkası

Sanırım ilerleyen teknolojisinin etkisiyle de, Kore dizilerinin yüksek kalite ile çektikleri görüntüler çok canlı, renkli ve izleme zevki yüksek. Ama Kore'lilerin de en büyük sorunu bu durumu çok abartmaları kusursuz renkler ve görüntüler dizilerini bazen basitleştirip reklam projesi gibi durmasına neden olabiliyor. Yönetmenlik ve kamera arkasında ise Türkiye'nin biraz daha önde olduğunu söylemek gerekir; Türkiye ünlü sinema yönetmenlerini sektöre kazandırırken, Kore'li başarılı yönetmenler bu sığ sektöre pekte yüz vermiyorlar.
Türkiye:6 Güney Kore:10Senaryo:

Aslında bu konuda iki ülke de sınıfta kalır ama bir karşılaştırma içinde olduğumuz için kötünün iyisini seçmek zorundayız. İki ülke arasında Türkiye'nin kat ve kat önde olduğunu düşünüyorum. Ağalı, paşalı birbirinin aynısı bir çok dizi seri üretimle üretilse de Leyla ile Mecnun, Kardeş Payı gibi absürt ve başarılı; 20 Dakika, Son gibi cesur işler; Muhteşem Yüzyıl, Kurt Seyit Şura gibi büyük projelerde Türk Dizi sektöründe varlar ve göz nurumuz olarak duruyorlar. Hele ki ülkemizin eski dizilerine döner isek burada Koreye tekmeyi basar geçeriz; Kore'liler daha Sıdıka, İkinci Bahar, Çemberimde Gül Oya gibi projeler üretemediler. Kore'de ise ,izleyenleri memnun olsa da, dizilerin hepsi klişe batağına batmış durumda. En farklı olacak projelerine bile öyle sahneler ya da konular ekliyorlar ki yuhh artık, bunu da görmekten bıktık tepkileri vermeniz içten bile değil. Baş rolde ki oğlan hem yakışıklı hem başarılı, müziğe yetenekli, biraz asi ve kötü bir anneye sahip böööö yani.
Türkiye:10 Güney Kore:4Senaryoda Cesaret:

Bu konuyu ayrı bir başlık altında incelememin nedeni bazı şeylerin çok fazla dikkatimi çekmesi. Kore'nin siyasi ya da sosyal durumunu çok iyi bilmiyorum ama dizilerinin senaryoları çok fazla muhafazakar. Dizilerde ne siyasi ne de toplumsal hiç bir eleştiri yapmıyorlar(örneğin Japonlar bu konuda daha cesaretli). Ülkeleri hep güllük gülistanlıkmış gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Toplumun ötekileri diyebileceğimiz LGBT'lere ise hiç yer verilmiyor. Bizim ülkemizde bu konu da çok kısıtla ama yine de o kadar baskıya rağmen tek tük olsa da eşcinsel karakter görebiliyoruz; Kayıp Şehir'de ise trans ve hayat kadını gibi iki tane karakter dizinin ana kadrosunda idi. Korelilerin bu etliye sütlüye karışmayayım anlayışlarının nedeni çok merak ediyorum. Cinselliğe yer vermek olarak bakarsak; Kore'liler çok komik bu konuda, hele bir öpüşme sahneleri çekiyorlar ki götümle gülüyorum. Kızlar tuz görmüş salyangoz gibi kafalarını içeri çekip donup kalıyorlar, oğlanda dudağını  ucunu anca değirirse işte. Bu konuda hiç değilse ülkemiz daha cesaretli, halvet sahnesi falan çekebiliyoruz.
Türkiye:10 Güney Kore:0


Dizilerin Süresi:

Bu konuda Korelerin hakkını verelim dizileri sakız gibi uzatma gibi bir adetleri yok. Genelde her bölümü 55-60 dakika, maksimum 25 bölüm süren sezonlarla dizi yayınlıyorlar ve insanı çileden çıkarmıyorlar. Türkiye'de ise hiç girmiyorum bu mevzuya, birileri bir şey yapmaya çalışsa da hala çok gerideyiz bu konuda.
Türkiye:0 Güney Kore:10
Oyunculuklar:

Ülkemizin belkide dünya çapında iyi olduğu bir konu bu bence. Gerçekten iyi oyunculara sahibiz; bazı dizilerin başına modeller getirilse de hala çok iyi oyuncular dizilerde yer alıyor ve iyi para kazanıyorlar. Keşke o kazandıkları paralarla biraz da film yapsalar ama neyse. Güney Kore'de her şey görüntü demiştik ya, oyuncular içinde aynısı geçerli. Zaten dizilerin bir çoğunda genç oyuncular yer alıyor ve hiçbirinin rol yapmayla alakası yok. Kimse kusura bakmasın oyunculuk konusunda değil bizimle yarışmak, yanımıza bile yaklaşamazlar.
Türkiye:10 Güney Kore:4
Müzik Kullanımı:

Puanları verirken en çok arada kaldığım bölüm bu olduğu açıkçası. Kore dizilerinde kullanılan müzikleri çok sevmiyorum çünkü tamemen özentilik akıyor içinden. Şarkılar genelde bla bla korece bir şeyler ve İngilizce nakarattan oluşuyor. Müziklerin kötü olduğu bence kesin ama seveni de çok şimdi bunu da göz ardı etmemek lazım. Ama Türk dizileri öyle mi Suskunlar'ın en acıklı sahnelerinde giren Ahmet Kaya müziğiyle hangimiz ağlamadık sorarım size. Bu maddeyi değerlendirirken fazla kişisel düşündüğüme karar verip beraberlik veriyorum.
Türkiye:10 Güney Kore:10


Maçın Finali:

Türkiye: 46 Güney Kore: 38

Ve maçın kazananı biriciğimiz, gururumuz, Türkiye'miz. Değerlendirme de ülkemi kayırdığımı düşünenler bir açsın blogumu okusun, ben ve milliyetçiliğin en uzak ikili olduğunu anlarsınız.

İlgili Yayınlar

67 yorum

 1. bir türk olmanıza rağmen çok objetif olmuş :) ben pek türk dizisi sevmem ama kore dizisi de izlemem.. iki tarafını da kıyasladığımda.. artık gerek yok kıyaslamaya sen yapmışsın çünkü :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Aha sağolun objektif olmaya da çalıştım açıkçası, olabildiysem ne güzel

   Sil
 2. Aslında bugüne dek izlediğim tek bir kore dizisini çok beğenmiş olmama rağmen bende başka da izleme isteğini uyandırmadı çünkü sanırım hepsi gençlik romantizmi falan. Ama Türk dizileriyle karşılaştıracak donanıma sahip değilim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle hiç öyle olgun insanların kadroda ağırlıklı olduğu bir dizi pek yok. Güzel numunelik izlersen ama içine girdikçe birbirinin kopyası olan yavan senaryolardan başka bir şeyle karşılaşmıyorsun.

   Sil
 3. Ben de sevmem Kore dizilerini. Fanatikleri de anlamdiramiyor(dum) ta ki animeye başlayana kadar. Farkli bir kültürün etkisini görünce insan ister istemez çekiliyor.
  Gerci her tarz anime bulmak mümkün, her kitleye hitap edeni de var. Kore dizileri hep liseli-askli. Benim gördüğüm bu en azindan
  :) ve gerçekten oyunculuklarimiz çok iyi. Öyle ki sokakta Ferhundeyi görünce döven bir milletiz :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hala kore manyaklarını pek anlamıyorum ama Anime'cileri anlıyorum çünkü Anime ve Çizgi film işini en iyi onlar yapıyorlar. O yüzden oranın yükselmesi normal ama çok iyi dizi yapan yer varken bayat kore dizilerini sürekli izleyip durmaya anlamlandıramıyorum ben.

   Sil
 4. Görüşleriniz çok doğru. :D Ama ben kore dizisi takip etmiyorum . Leyla ile mecnun ,İşler güçler, Kardeş payı, Ben de özledim. Gerçekten çok güzel dizilerdi. Diğer saydığın dizileri zaten hiç takip etmedim :D Emeğine sağlık diyorum .Karşılaştırmalar iyi olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağolasın, çok bir şey kaçırmıyorsun izlemeyerek merak etme, izlemesen de olur. :D

   Sil
 5. Enee n'aptın sen Korecan'ların atış tahtası haline geliceksin :D
  Uzun zamandır ben ne Türk dizisi ne de Kore dizisi izliyorum açıkçası. Arada denk gelirse bakıyorum işte. Ama söylediklerinin çoğuna katılıyorum. Kore dizilerinin çoğunluğundaki o mükemmellik, kusursuzluk kavramı, şarkıların yarı İngilizce yarı Korece garip bir forma girmiş olması, oyuncuların sığlıkları falan. Ama gerçekçi ve mükemmel diziler yok da değil.
  Diğer taraftan Yunanistan'daki teyzelerden tut taa Fas'taki annelerin bile merakla izlediği, komşularıyla konuştuğu ünlü dizilerimiz var :D Bence dizi konusunda başarılıyız ama sakız gibi uzatıyoruz da uzatıyoruz. Tadında bitirmek lazım bazı şeyleri u_u
  Güzel bir yazıydı okurken gerçekten eğlendim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok ya bence gayet objektif bir yaklaşım yaptım ve kötü bir şeyde söylemediğimi düşünüyorum. ^_^ Hem çok farkta yemediler açıkçası, az farkla kaybettiler. Aman beni takip eden korecan olduğunu sanmıyorum varsa da ses etsin bakalım. :D Ne diyecek yazıyı nasıl bulmuş merak ettim. :)

   Sil
 6. Blogumda böyle bir yazı ben de hazırlamıştım,2 seneyi geçti sanırım yazıyı yazalı.Benimle aynı fikirde olan birini bulmak güzel :) Olumsuz yorumlar da almıştım yazımdan dolayı,Kore'den soğuduğumu filan düşünenler olmuştu :)) Aksine konu bu değil sadece bir kıyaslama!
  Ve Türk dizileri kesinlikle daha önde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum sana daha kötü bir yorum almadım ben ama bakalım. O değil keşke yazının linkini atsaydın, okurdum. :D

   Sil
 7. Kore dizisi bilmem, hiç izlemedim. anladığım kadarıyla da pek bir şey kaçırmamışım demek ki:))
  oyunculuk,cesaret ve müzik konusunda türk dizilerine verdiğin 10puanın ben de arkasındayım.
  ama 'suskunlar'ı hatırlatman olmadı ama ya ahmet kaya dinliyorum saatlerdir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer lise dramalarına özel bir ilgin yoksa hiç bir şey kaçırmadın. :D Ahaha bir şey olmaz ya Ahmet Kaya ruhu temizler yarına pamuk gibi uyanırsın. :D

   Sil
  2. ahaha:D amerikan lise dramalarını filmlerde ve dizilerde yeterince izliyorum.. bu yeterli:))

   Sil
 8. duygularıma tercüman olmuşsun resmen :) Bir aralar sürekli amerikan dizileri izlemekten sıkılıp kore dizilerine sarmıştım ve tatlı gelmişlerdi bana.Hatta aşırı sevimli gelmişlerdi.Ama tabi ki de bu bir yere kadar oluyor.Dizilerin çoğu hep aynı tarz oluyor.İzleyenler bilir zaten.Türk dizilerinin ise en büyük kusuru bence çok uzatmaları.İşin cılkını çıkartıyorlar.Süper yazı olmuş.Eline sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bana çok tatlı geldiler ama sonradan işlerine öyle olmadığını anladım ya da ben çok fazla doymuş olduğumdan erken bunaldım. Boys over Flowers 2 kere izledim ama ondan sonra kaç tane kore dizisine başladıysam hepsini yarıda bıraktım çünkü sürekli aynı şeyler ve insanı bunaltıyorlar. Hele ki adamları ve kadınları benim özel ilgimi de çekmediği için hiç katlanamıyorum.

   Sil
 9. Biz zaten en azından ben Kore dizilerini iyi oldukları için değil onlara sempatimiz olduğu için izliyoruz. Bana sempatik geliyorlar ve en kötü dizisi bile vakit kaybı yaşadığımı hissettirmiyor. Hatta şu an izlediğim dizi gerçekten berbat olmasına rağmen devam ediyorum :))
  Ama yazdıklarına katılıyorum yani :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana da başta sempatik geliyorlardı hatta kore kültürüne de bayılıyordum ama baydı sonra açıkçası.

   Sil
 10. İlk kore dizisi deneyimimi geçen gün boys over flowers ile yaşadım. Maalesef 10-20 dakika katlanabildim. O sahte oyunculuklar, o ağzını aça aça konuştukları ve benim japonca gibi bir sempatiklik beklediğim o korkunç dil, duraksamalar, anlamsızlıklar bilmiyorum inanılmaz boş geldi. Anime senaryolarını izledim sanki öyle abartılı sahneler vardı. Çok sabırlı biri olmama rağmen başka zaman diyerek kapattım. Belki de yanlış diziyi seçtim bilemiyorum.

  Türk dizileri sayfasını avrupa yakası ile kapattığım için pek konuşmaya hakkım yok :) Hali hazırda yalan dünyaya başladık Gülse Birsel'den dolayı ama onun da atladığımız yerleri çok oluyor (genelde müzikli kısımlar) Yine de izliyoruz yani, gülüyoruz.

  Kore dizileri için şundan başla diye bir tavsiyen olursa duymak isterim.

  YanıtlaSil
 11. Ya benim en sevdiğim boys over flowers ve ilk izlediğim o onu beğenmediysen ne önerebilirim bilmiyorum. daha bilgili arkiler var onlara sormak lazım açıkçası. :D

  YanıtlaSil
 12. Kore dizileri kesinlikle pazar haline gelmiş durumda. Aynı oyuncular sürekli aynı tarz dizileri çekip duruyorlar. Ama kore sineması için aynı şeyi söyleyemeyeceğim (özellikle korku sineması) çok başarılı yapımlar var Bu dizilerdeki oyuncular aynı Türk oyuncular gibi sinema filmi çekmeyi bir kaçış, özgürlük olarak görüyorlar. (Araştırırsanız çoğu dizi oyuncuları dizi dışında birçok başarılı filmde de oynamış.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru olabilir ama açıkçası oyuncular hakkında çok fazla bilgim yok. Kore sinemasını seviyorum ve beğeniyorum, o konuda haklısın :D

   Sil
  2. Şuana kadar 2 tane kore dizisi izledim ikisinde de ana karakterler donarak ölüyor. Acaba hep böyle mi oluyor acaba diye merak içindeyim :D

   Sil
  3. Yok yok öyle olmuyor ama mutlaka her dizide birisi soğuktan hastaneye kaldırılıyor ya da oğlan ceketini kıza verdiği için kendi üşütebiliiyor. :D

   Sil
 13. Ayyy unutmustum suskunlardaki aci senaryoyu yaaaa, müzigi senaryoya bakinca tekrar agladim yine offfffffff :((((((( kesinlikle on puani hak ediyorlar.

  YanıtlaSil
 14. Bir Kore fani olarak soylim hic objektif olamamissin ayrıca cinselliğe ne kadar önem verdiğini acikca belli etmissin dört sezon suren o senin öve öve bitiremedigin muhteşem yüzyılda yatak sahnesinden başka bisi izlemedik kimin eli kimin cebinde belli değil sen buna dizimi diyorsun valla bende çok seyimle guldum :D korelileer opusmuyo hatta cinselligi on planda tütmüyor çünkü onlar toplum ahlakina değer veriyor cinsellige bu kadar önem veriyorsan eğer hic türk dizisi falan izleme direk p...o izle buradanda bakilirsa seni ancak o tatmin eder.ondan sonra resimleri karsilastirmmissin leyla ile mecnun resmini maşallah fakirler ama hergun başka bi kiyafet masada yemek yemekler ayakkabiyla evde gezmeler türk toplumunun ahlakini boyle bozup insanları bunlara ozendirdikleri icinmi türk dizileri ayrıca Kore dizilerinde tabiki korece söylenecek yada İng senin tutupta dilber aydan tavuklari pisirmisem mi soylesin koreliler hem korece hem de dikkat edersen tabi yani edebilirken kelimeleri İngilizce bence biraz dikkatli izle sen korelilerden şiveli konusmasinimi bekliyon :D ve ve o Neslihan atagulun Türkiye de toplardan doğru dürüst fani yok misal ornek park shin hye Türkiye ve dünyanın her yerinde hayranları var biraz objektif ol başka dinden olduğu için baskalarini bu şekilde yargiliyosun..sen ilerde bi dizi cekersen hep es cinsel biseksueller olsun madem orda on planda değilde Türkiye de var sende öyle yapki topluma iyi bir ornek olalim hava ben bunu yazdim DIE o insanları ayirmm ama bunlar topluma yamsimamasi lazim bence sen bakip ama gormeyenlerdensin bence gerçek anlamda objektif ol çünkü müslüman bir ulkeyiz turkuz ama dinimizle alakali bi tane bisi geçmediğini başka ülkelere ozendigini dizilerimizde ve onlar gibi giyinip onlar gibi yaptiklarini goruceksin tammi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya süpersin bende bu yazıyı tam senin gibi dengesiz kore fanları için yazmıştım ama hiç böyle yırtık bir yorum gelmemişti. tüm amacım da buydu halbu ki. bir kere ben müslüman değilim iki daha PORNO yazamıyorsun, ahlak nedir haberin yok gelmiş burada birde elini yormuşsun klavye de. yorumun her yerinden cahillik akıyor hangi birine cevap versem bilemedim. :D eğer tek tek sorarsan neden böyle yaptın diye bende sana mantıklı bir cevap veririm. :D not: ben türk dizisi fanı da değilim.

   Sil
 15. Evet ne kadar çok porno izlemissen nasil yazildigini iyi biliyosun.türk degilsende türklerin dizilerinede burnunu sokma pis mahluk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaa acıyorum sana daha ne yazılanı okuyamıyorsun. :) ben müslüman değilim dedim, türk değilim demedim. :)

   Sil
  2. ya diğer kore fanlarını da çağırsana kapışırız. :D

   Sil
 16. Napim müslüman değilsen ayyy ben sana simdi daha çok acidim kendinin nasil bi pislik olduğunu gösterdiğin için ;) senin gibi ne olduğu belli olmayan mahlukatlarla konuşuyorum ne yazarsan yaz çoktan s...deydi der gecerim pislik ! Ogggg harbi mide bulandiricisin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçek yüzünü bu kadar kısa sürede göstereceğini sanmazdım.:D yaz yaz, insanlar anonim de olsa yobazlar nasılmış tanısınlar.:D

   Sil
 17. Gayet güzel bir yazı ama belli ki yazılanlar bir çok Koreskopat'a (olayı abartanlara böyle diyorum) batmış. Bir yazı yazıp bu kadar atarlı anonimin hedef tahtası haline gelmen ne kadar üzücü. Yorumlarda "Koreliler öpüşmüyor, ahlaki değerlere önem veriyor..." tarzında şeyler okudum. Çok güldüm gerçekten. :D Acaba bunu yazan kendi dediğine inanıyor mu? Ya da acaba bu dillerinden düşürmedikleri ahlaki değerler bacak arasında başlayıp bacak arasında mı bitiyor?

  Bence asıl cinselliğin lafı geçince "ahlak ahlak!" triplerine girenlerin aklı en çok orada.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D valla ben çok gocunmuyorum hiç bir zaman buraya gelen yorumları da silmedim ve silmeyeceğim. sövsünler çok önemli değil bu en fazla yazıyı okuduklarını kanıtlar ki bu durumda beni sevindiriyor. :D

   Sil
 18. Bayağı eğlendim yazıyı okurken objektif olmuş yazı ama son yıllarda Kore dizilerinde değişik, özellikle psikolojik ağırlıklı diziler de gelmeye başladı. Lise dizilerinin sığlığı konusunda haklısın ama değişik bir arkaplanda geçen ve klişeleri olabildiğince az tutmaya çalışan başarılı dizilerin de hakkını yemeyelim. Ben kfan değilim ama romantizm konusunda klişe de olsa daha saf oldukları için kdramaları daha çok seviyorum aksiyon, bilim kurgu gibi türleri zaten Amerikan ya da İngiliz yapımı izliyorum. Türk dizisi olarak Ay Yapım, Tims dizileri biraz kaliteli denebilir ama 20 bölümden sonra istisnalar hariç her Türk dizisi senaryoda sapıttığı için pek yerli izlemiyorum artık, bir Leyla ile Mecnun'um vardı çok sevdiğim onu da elimden aldılar :D

  Anonime bayağı güldüm silmemene de şaşırdım bu tür yorumlar silinir genelde. Kdramalar daha kapalı olduğu için muhafazakar kesimden çok takipçisi oluyor. Benim çevremde de dindarlığımı izlediğim dizilerden ölçmeye kalkan mal insanlar var. Çok gülüyorum kurgu bir yapım üzerinden bir insanın inancını yargılamalarına. :D Bilim kurgu dizisinde evrim geçtiği için nasıl izledin onu diyen arkadaşım vardı benim düşün halimi :D

  Bir de LGBT yok demişsin ama ben izlediğim birkaç Kore dizisinde rastlamıştım az da olsa var yani hem Türk dizilerinde sadece translar gösteriliyor bu kesime yönelik ama benim izlediğim kdramalarda gaydi karakterler. Türk dizisinde hiç gay göremedim ben trans çok var (malum toplumsal nedenlerden dolayı) ama gizlilikten ya da muhafazakarlıktan yok herhalde gay karakter bu konuda Asya (Japonya özellikle) Türkiye'ye göre çok daha rahat. Zaten animeler olsun mangalar olsun aşmışlar o konuda bayağı. Kore'de Japonya kadar olmasa da bromance olayı görülebiliyor Türkiye'de hiç yok.

  Özellikle LGBT olsun olmasın diye incelemem ben senaryo ve oyunculuk iyiyse her türlü izlerim o yüzden olup olmaması benim için çok da aşırı önemli değil yani. Bazen LGBT karakterler arasındaki romantizm daha iyi yansıtılabiliyor çünkü, özellikle shounen ai animelerde. Ya da Glee dizisindeki gibi gerçi orda da Ryan Murphy sağolsun aşk çokgeni dolmuştu her taraf, kim kimi seviyor belli değildi ama son sezon umut verici biraz daha.

  Neyse yorumum bayağı uzadı nerdeyse blog yazısı oldu :D Neyse özet olarak gençlere hitap eden liseli kdramalar yerine biraz daha rahat olanlarını izlersen beğenebileceğini düşünüyorum şu ara It's Okay That's Love diye bir kdrama izliyorum kdramalara göre daha serbest bir dizi belki onu izlersen bakış açın değişebilir. Sırf çoğu klişe dolu diye iyi olanlarını kaçırma :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yorumun için çoook teşekkür ederim. Yazıyı okumuşsun ve üzerine bu kadar güzel yorum yapmışsın gerçekten çok sağol, her yazarı böyle yorumlar onurlandırır.
   yorumuna paragraf paragraf cevap vereyim ki daha anlamlı olsun ve benimde işim kolaylaşsın.
   1. aslında kore ve türk dizilerinde ki vasatlık ve tek düzelik benim özellikle gözüme çok batan bir durumdu ama sanırım türklerin çok örneğini ve eski dizilerini de bilmemden dolayı hiç değilse arada iyi işler çıkıyor mantığında türk dizileri daha iyi demiştim. ama senin dediğin gibi kim bilir izlemediğim ama şans versem beğeneceğim kore diziside vardır. hoş boys over flowersı izleyip bayıldıktan sonra bir korefanı olmaya çok meraklıydım ama izlediğim her dizide biraz daha hayal kırıklığına uğradım.
   2. yok neden sileyim sonuçta beni tanımayan insanın bana hakaret ettiği küfürlerde çok umurumda olmaz, bir de bana çok saçma yerlerden yüklenmeye çalışmış. :) hayır müslüman olmamak senin için bu kadar kötü bir ise neden kore dizisi izliyorsun, müslüman mı sanıyor acaba onları. seviyorum ben hırçın yorumları bloga eğlence katıyor. :D şimdiye kadar sadece bir yorum sildim o da her yazıya aynı yorumu sürekli atmıştı.
   3. o konuda haklısın sadece translar var bizde de hiç gay, lezbiyen, biseksüel göremiyoruz. aslında o maddenin amacı genel olarak senaryolarının çok içe kapanık ve muhafazakar olmasıydı, kore dizilerinde hiç seks sahnesi falanda görülmüyor, hayır öpüşmeleri de saçmalık, gerçek hayatta böyle öpüştüklerini hiç sanmıyorum bu insanların. bu arada içinde lgbt bireyi olan bir kore dizisi önerin varsa hemen alabilirim. uzak doğunun çünkü bu konu hakkında ki yorumlarını merak ediyorum. sadece mangalardan animelerdan okuyabiliyoruz ama onlarda sabun köpüğü işler, hikayesi kuvvetli bir yaoi bulmak bir elin parmaklarını geçmez.
   4-5.its okay thats love bakacağım. uzun süredir de kore dizisi denemiyordum benim için değişiklik olur. ^^
   yorumun için tekrardan çok çok teşekkür ederim. gecemi şenlendirdin.

   Sil
  2. Sen de bu hoş cevabınla beni mutlu ettin :D

   Personal Taste dizisinde bayağı geçiyor gay'lik ve başrolün patronu gay ve onu seviyor bayağı üzülmüştüm adama ya sonlarda ortaya çıkmıştı onu sevdiği, bir de bu dizideki başrol çocuk esas kız tarafından gay sanılıyor başlarda. Dizide iki gay karakter arası aşk yok ama bu konuya değinilmiş.

   Diğer bir dizi de benim en sevdiğim kore dizisi Secret Garden. Yardımcı karakterlerden birisi gaydi ve yine yan rollerden birini seviyordu ama platonikti. Bu dizi klişe dolu gerçekten ama çok çok eğlenceli karakterleri var ve başrol Hyun Bin'in oyunculuğu çok çok iyi.

   Bu arada en fazla 10 tane falan kdrama izlemişimdir şu aralar da 2-3 tane izliyorum ama benim gibi ince eleyip sık dokursan çok keyif alırsın kdramalardan her önüne geleni izleme gibi bir hataya düşersen doğal olarak bıkarsın.

   Yaoi mangaların live actionlarını deneyebilirsin canlı canlı oyunculuk istiyorsan. Ben hiç izlemedim ama takip ettiğim, yaoi türünü seven bir blogta rastlamıştım bir tavsiyeye onun linkini atayım ilgini çeker belki https://ofori.wordpress.com/2014/10/21/doushitemo-furetakunai-filmi/

   Ben her ülke ve türden izlemeye çalışıyorum önemli olan en kalitelilerini izlemek bence, sadece tek bir tür ya da ülkeye odaklanmak hem vakit kaybı hem de hiçbir şey katmaz insana.

   Bir de özellikle lgbt içeriği olmasına niye dikkat ediyorsun merak ettim :D Dediğim gibi benim için olsa da olur olmasa da olur, yani önemli olan bir yapımı izlerken keyif almam.

   Sil
  3. Bak gördün mü bazı konularda önyargılı yaklaşmışım bir kaç diziye bakayım belki puanlamalarda değişikliğe giderim. ^^ Bazı sorularının cevabı blogunda ki sohbet kısmında, oraya bak bi. ^^

   Sil
 19. Bence sevip sevmemek seçilen diziyle alakalı, evet kore dizilerinde diziler genel olarak gençlik ve aşk üzerine gidiyor ama öyle olmayanlar da var. Ve onlar gerçekten kaliteli bence. Türk dizileri beni bayar mesela, ama kesinlikle çok kaliteli olduğuna hemfikir olduğumuz Türk dizileri var. Suskunlar, Şubat, Leyle ile Mecnun, Avrupa Yakası mesela.
  Birkaç kore dizisi de önermek istiyorum, Kill Me Heal Me, Triangle, It's Okay That's Love, Iljimae, Healer yada kısmen Pinocchio mesela daha farklı konulara değiniyorlar, ve bahsettiğiniz 'hiç suya sabuna dokunmuyor eleştirel diziler çekmiyorlar'ı çürütücek nitelikte diziler bence. Şahsi fikrim tabi, öneri olaraktan yazdım. Bu dizilerdeki oyunculuklar ve müzikler de kaliteli cidden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dediğiniz dizilere bakacağım öneriler için çok teşekkür ederim. yazıyı okumanız bile büyük incelik bir de yorum yapmışsınız zahmet edip. :)

   Sil
 20. Anonim de olsa yorumu yayınladığınız teşekkür ederim, ve ek olaraktan istekte bulunayım dedim :) aynı kıyaslama müzik piyasaları için de yapılabilir eğer ki ilgileniyorsanız ve yeterli bilginiz varsa. O kıyası da okumak keyifli olabilir diye düşündüm şimdi :D Gerçi orada endüstriyel bir müzik piyasasından bahsediyoruz, herşeyleri profesyonel ve mekanik, bizdeki ise daha spontane. kıyaslaması zor olabilir, sadece aklımdan geçiverdi yani ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ya ben ne türk müziği ne de kore müziği dinliyorum o yüzden öyle bir kıyas yapacak yetkinlikte değilim. ama arada kore kadın gruplarının sahne şovlarını falan izliyorum. müzik çok hitap etmese de görsellik olarak çok şey vaat ediyorlar. :)

   Sil
  2. Anladım :) Dur sana birkaç şarkı önereyim hemen dermişim şimdi :D Ya şöyle ki, insan cidden ilginç bir varlık, neden şimdi durup dururken böle söyledim? Bir zamanlar 'oha abi ne çocukça' diyip burun kıvırdığım şeylerin şimdi tutmuş burada, hiç tanımadığım bay/bayan X'in blogunda rastladığım bir yazının altında promosyonunu yapıyorum. Hayat ilginç evet, büyük konuşma büyük lokma yeme demişler (kişisel eleştiri yaptım tam şu saniye) Konuya dönersek, ben bir çok dilde müzik dinlemeyi severim, ingilizce, lehçe , japonca,türkçe,endonezya dilinde, fransızca vs. Hepsinin kalitelisini dinlemek arayıp bulmayı gerektiriyor tabi. Soru şu ki (bu soru da yazının altına yazılmış yorumları okuduktan sonra ortaya çıktı) insanlar iyi işe neden iyi kötü olunca he bak bu kötü olmuş cidden diyemiyor. Bir tarafta koreskopat denilecek kadar(sevdim bunu cuk oturmuş alıntılıyorum,özür) kendini kaybetmiş, kafayı koreyle bozmuş arkadaşlar varken diğer yanda da bi küçümsemeler, bi burun kıvırmalar modundaki sözüm ona kendileri çok daha kaliteli şeyler izleyenler var. Abi her yerden çok iyi film, müzik, dizi çıkabilir, hep iyi ya da hepsi kötü olacak diye bir kaide yok. Nedense hep genellemeye gidiyoruz. Neyse ben niye bu saatte burada saçmalıyordum? Heh! Takdir ettim arkadaşım seni, izleyen kendini kaybedercesine izleyip, içinden fışkıran bütün duygularla ay şöle mükemmeldi derken, izlemeyen de istemem yan cebime koy, ay ben kore şeylerini pek bilmiyorum, benim kuzenim izliyordu felan cümleciklerini kurup kendini ifşa etmezken, sen 'evet abi ondan da izledim, bunlardan da izledim, şunun busu güzeldi, bunun şusu kötüydü' objetivitesi yapabilmişsin. (tebrik) He bu yorumu da okuyup silebilirsin, hem uzun hem alakasız sanırsam,troll'lemek istemem ;)

   Sil
  3. yok ya neden alakasız olsun gayet de alakalı olmuş. ben genelde amerikan yapımları izliyorum ama şöyle güzel kore dizisi olsa da izlesem dediğim de çok oluyor çünkü onların kültürünü de seviyorum. boys over flowers izlerken resmen ağzım açık izlemiştim tüm bölümleri o kadar sevmiştim ama sonradan hiç istediğim gibi bir yapım çıkmadı karşıma hep yarım bıraktım dizileri. daha sonra dream high izlemeye başladım onu sevdim sonra da geri dönüş yapmadım kore dizilerini. özel olarak git hemen şunu izle dediğin dizi var izleyeyim.
   bu arada şarkı da önerebilirsin, dinlerim. :)

   Sil
  4. Tarzlarımız biraz farklı sanırsam o yüzden tutmayabilir önerilerim :)
   Big Bang: hele ki bu ay başında yayınlanan yeni şarkıları (Loser,Bae Bae) cidden müthiş, klipleri de ayrı güzel, ikincisinin klibini izlerken gülmen muhtemel :D
   CNBlue: Jung Yong Hwa- Checkmate
   AZIATIX- Slippin' Away
   Amber ft. Eric Nam - I Just Wanna
   TAEYANG - Eyes, Nose, Lips
   diye uzar gider liste :)
   Muhabbeti bir sonuca bağlarsak çok memnun oldum ben, nice güzel yazıları okuyabilmek dileğiyle efenim (y) :)

   Sil
  5. teşekkür ederim. :) yorumlarını bekliyorum

   Sil
 21. Kore dizisi izlemem sadece karsilastirmaya bakmak icin geldim. Ama kardesim gece gece de Ahmet Kaya sarkisina -hele ki- kore vs turk dizileri karsilastirma sayfasina denk gelince anla halimi iste.. Parca parca ettin kardes Allah cezani vermesin dert keder sahibi ettin gecenin 3'un de...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısın anon ya. :) keşke hiç dinlemeseydin müzikleri. :)

   Sil
 22. hiçbir şekilde yorumuna katılmıyorum çoğu yerde objektif bakmamış türkiye yi kayırmışsın ben de türküm elhamdürüllah müslümanım ve türk dizilerinde ki öpüşme sahnelerini cesaret olarak almıyorum saçma, kore dizilerinde en azından mütavazilik var kız önceden hazır gibi durmuyor , ve oyunculuk kimse kusura bakmasında ben türklerin oyunculuğunu beğenmiyorum evet bizim güzel dizilerimizde var ama onların oyunculuğu bizden daha iyi ben türk dizilerinde hiç içtenlikle ağlayan erkek görmedim işte onlar içtenlikle ağlıyor türklerde'' erkek adam ağlamaz'' sözü var. hani cesur değiller diyorsun ya asıl cesaret bu işte cesaret çoluk çocuğun bile izlediği dizilerde ileri gitmek değildir unutmayın!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen çok yanlış yere gelmişsin. :) Çoluğuna çocuğuna izletmeyeceksin o zaman o diziyi. Çocuğunun izleyeceği dizide de olacak oturup adam gibi izleyeceğin dizide. Bu iki ülkede de maalesef pek yok. Türkiye'de son zamanlarda arttı ama ben hala Kore'den daha iyi olduğumuzu düşünüyorum, ortalık saçma sapan oyunculuktan anlamayan her tarafı estetik belli kalıpta bir güzelliği insanlara yutturmaya çalışan barbie ve kenlerle doldu. Kore'lileri beğeniyorum ama koreli ünlüleri beğenmiyorum tvde ki oyunculukların yüzde 90 kötü falan değil berbat ötesi. Kusulacak cinsten, bir şeyden anlamadığınız gibi oyunculuktan da anlamıyorsunuz sanırım. ELHAMDÜRÜLLAH ben müslüman değilim bu laftanda gıcık kaptım banane ne boksan bunu yorumda belirtince götün fizana mı çarptı?
   Kadın(sen kız demişsin, cahilliğine verdim yine hadi) öpüşmeye hazır duramaz. Daha önce öpüşmüş, öpüşmeyi biliyor, öpüşmeyi çok seviyor olamaz mı? Tüm kadınlar Kore dizilerinde gösterilenler gibi aciz, erkeksiz bir şey yapamayan kuklalar mıdır? Kadınlara bakış açınızı değiştirin derim, çünkü sanırım düşünce yapınızın basitliği gibi kadınları da basit sanıyorsunuz. Siz basitsiniz ama kadınlar değil.

   Sil
 23. konuya da değinmek istiyorum kesinlikle kore dizileri konu olarak hiç birbirine benzemiyor her dizi ayrı konu üzerinde ve çok heyecanlı diğer bölümü sabırsızlıkla bekliyorsun bu da onları farklı kılar !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değin değin hiç bir şeyden eksik kalma. :) Evet evet konuların hiç biri birbirine benzemiyor. Cool erkek ve aciz kızların hikayeleri hiç bitmiyor. :) Birde kesin huysuz bir kaynana falan vardır. :D

   Sil
 24. Yazını okudum % 60 haklısın ama haksız olduğun konular da var tabi ki. Güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık. Korecan mıyım bilmiyorum ama dizileri ve kpop takipçisiyim. Kesinlikle eşcinsel ve aşırı derecede +18 değil +30'luk dizi filmleri var. Hele de gaylik konusunda çok fazla filmleri var kesinlikle araştırırsan bulacağına eminim. Bilerek diziler de masumlaştırıyorlar çünkü dünya çapında büyük oynuyorlar her ülkeden izleniyor ve çok müstehcen olmamaya çalışıyorlar. Dediğin gibi benim ülkem bu konuda daha cesur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmleri olduğunu biliyorum. Dizilerde yer vermemelerinin nedeni büyük oynamaları değil çeşitli sansür olayı ve genel izleyici kitlesini kaçırmamak.

   Sil
 25. Biraz sanki Güney Koreyi kötülemiş gibisin ama sana hak veriyorum . Gayet güzel bi yazı yorumda korecanlar kötülemiş seni ama bi Türk olarak Türkiyenın başarılarını öne çıkarman güzel olmuş bi başka ülkeyle kıyaslanırsak ne fazla eksiğimz var ne de çoklugumuz bence bazı konularda aynıyız değişen bişi olmuyo Türklerin dizilerinin çogunda aynı şeyi görüyorum . Güney Koredede farklı bişi yok bence Seneryo konusunda iki ülkede eksik katılırmısın bilemem içtenlikle yazdınmı emin olamıyorum ama ben begendim ben bi Korefanı olarak söylüyorum ben fazla abartmam arada dizi izlerim ama Animelere takıntılıyım bi çok Japon diziside izledim film vs . Eşcinsel filmler korede çok bulunmakta türkler trans var çünkü Türk milleti yadırgıyo bu konuda özgür düşünmeleri gerekir ayıplamak yerıne saygı duysan farklı olurdu ama bu konuda Türk milletide haklı Yanı % 50 haklısın Güney Korenın onca şeylerıne baktım tarihi ni öğrendim hala da a sürekli bakıyorum beni baymadı içerden bakılınca Güney Koreye Türkiyeye benzer bi kaç yanı var . Neyse güzel yazı biraz daha güzel olabilirdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ben de anlamadım beğendin mi beğenmedin mi. :D Bu ülkede eşcinsellerin hiç bir hakkı yok öldürülüyorlar dalga geçiliyorlar ibne diye saldırıyorlar. Bence önce ülkenin eşcinsellere saydı duyması gerekir.

   Sil
 26. bende burda yazılanlara katılıyorum türk dizilerinin tek eksiği reyting kazanalım diye sakız gibi uzatmaları bu arada yazı çok eğlenceliydi:) müzik konusunda bence koreye 5 versen daha iyiydi 10 çok olmuş yani toygar ışıklının dizi müziklerini imkanı yok yetişemezler zaten o koyduğun ahmet kaya herkesi yakıp geçti valla benimde izlediğim böyle kore dizileri var mesela coffie prince öneririm sana oradada gaylikle ilgili bir şeyler vardı şimdi bende amerikan dizilerine başlamak istiyorum ama ne izlesem karar veremedim öneride bulunursan sevinirim ve bence o korefanlarının dediklerine bakma her blogta türkiyeyi kötülüyorlar güney koreyi yükseltiyolar ben de anlamadım gitti dertlerini aslında kpop ve tpop da karşılaştırsan sevinirim ben kpopı tamamıyla amerikan özentisi buluyorum başka bir şey değil yani geleneksel bir enstrümnan yok yarı korece yarı ingilizce türkçe poptada bir kaç isim iyi işler yapıyor neyse çok yazdım önerilerini bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 27. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 28. güzel bir yazı olmuş.. fakat SUSKUNLAR.. ayrıdır aga.. bence alt yazıya çevrilip kore japonya çin gibi ülkelerde gösterilmesi gerek dizi nasıl çekilir.. Sleepers dan özentiyle çekilmiş diyorlar.. ben sleepersıda izledim suskunların verdiği tadı hiç bir sahnesinde alamadım.. hele bir adamın anlatışı var durumu.. yani bu kadar kötü olabilir.. birtek brath pitt biraz hakkını vermiş.. onun dışında bide mahkeme sahnesinde sanık rolünde oturanların bakışları biraz etkileyiciydi bu yani.. Ayrıc suskunlar da senarist konuyu acayip başkalaştırmıştı.. Hele bir gurur komser vardı ki... o nasıl bişeydi öyle..:D en iyi oyunculardan biriydi aga... adam hiç bişey hissetmiyor.. çok farklı değişik bir karakterdi... sonra takoz irfan,, tam kötüydü herif.. doğğuştan.. ayrıca anlamlı sözlerle başlıyordu dizi ya... neyse efenim.. Suskunların yanında,,, çevrilmesi gereken, Leyla ile mecnun,, bilmiyorum çevrildi mi çevrilse harika olurdu.. Mecnun çınarı tanır,, dedeye güler,, leyla ya bir kez daha aşık olurlardı...:D Efsanedir ya..
  Sonra Barış akarsunun dizisi,, YALANCI YARİM... izleyenler bilir..:D finalini göremesekte mükemmel bir diziydi.. Naz ın alfonzo tarığa yaptığı işkenceler falan,, müzikleri de iyiydi..:D Sonra bir SERSERİ..ve Yılan hikayesi... DİZİLERİ VARDI Kİ OSMAN YAĞMUR DERELİNİN GÖZ BEBEKLERİ.. BENCE ONLARDA ASYA ALT YAZILARIYLA VERİLMELİ.. İZLEYİCİSİ ACAYİP ARTAR.. ben yeni türk dizilerini izlemiyom aga.. özgün değiller.. ama çekilen gerçekten kendi içinde özgün dizilerimiz var..:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten güzel yazmışsın. :)

   Sil
  2. teşekkürler sende öyle..:)

   Sil
 29. Kore ve Türk dizilerini karşılaştırmak bile çok saçma sırf Türkler yaptı diye herşeyle iyi olmak zorunda değil dizileri yle falan Kore hepsinden daha güzel animeler dışında tabi o ayrı mesele

  YanıtlaSil
 30. KoRe dizileri bikere her yönden dağa iyi siz neyin kafasını yaşıyoruz ki sırf Türk diye herşeyde iyi olmak zorunda değil ya dizilerde falan Kore kesinlikle daha üstte karşılaştırmak bile çok anlamsız bu Türklerde niye hep böyle ya herşeyde kendilerini üstün görüyorlar çekemiyorsunuz resmen halbuki alıntı yapanda yine Türk dizileri sonuçta saçmalık ha bu yazdığın iğrenç kurtulun şu aşağılık kompleksinden

  YanıtlaSil