Brothers & Sisters | Aile Her Şeydir

13:53


Aile draması denilince aklıma ilk gelen dizilerden birisidir, Brother and Sisters. Güçlü oyuncu kadrosu, kendini tekrarlamayan akıcı senaryosuyla, ulusal yayın yapan bir kanalda yayınlanmasına rağmen kaliteli kalmayı başarabilmiştir. Amerika’nın ABC kanalında 2006-2011 yılları arasında 5 sezon yayınlanan Brothers and Sisters’ı ilk bölümden biraz spoiler vererek tanıtacağım.
Varlıklı bir aile olan Walker’ların, hayatları dışarıdan bakınca mükemmel gözükmekte ve geçmişin bütün kirli sırları halının altına süpürülmüştür. Fakat, ailenin reisi William Walker’ın trajik ölümüyle, bütün kirli çamaşırlar ortaya dökülecektir. Bir ulusal kanal dizisine göre ağır dram sayılabilecek bir dizi Brothers and Sisters. Nora Walker ve yetişkin 5 çocuğunun, babaların kaybetmeleriyle yeniden bir araya gelişlerini; bir yandan babalarının kirli geçmişiyle mücadele ederken bir yandan da aile olma çabalarını izliyoruz.
TREAT WILLIAMS, MARIKA DOMINCZYK, DAVE ANNABLE, LUKE MACFARLANE, MATTHEW RHYS, CALISTA FLOCKHART, JOSH HOPKINS, BALTHAZAR GETTY, SARAH JANE MORRIS, SALLY FIELD
Dizi aile dramasının yanında, ortanca çocuk Kitty’nin politikacı olmasından dolayı da siyasi bir dizi havası da taşıyor. Cumhuriyetçi Kitty ve demokrat annesi Nora’nın tartışmaları ve görüş ayrılıkları hikayenin ana damarlarından birisini oluşturuyor. Güçlü oyuncu kadrosu ve başarılı oyunculuklar diziyi zevkle izlememizin en büyük nedenlerinden birisi. Kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olan dizimiz, her oyuncunun ayrı ayrı parlamasından ve kendi hikayelerinin olmasından dolayı senaryo sıkıntısı çekmiyor. Aynı zamanda oyuncular arasında ki kimya ve uyum bir çok dizide göremeyeceğiniz bir şekilde üst düzeyde.
sally-field-e-nora-walker-nella-serie-televisiva-brothers-sisters-episodio-glass-houses-88175
Ailemizin her derde deva olmaya çalışan, iyi kalpli annesi Nora Walker rolünde 2 Oscar ödüllü oyuncu Sally Field yer alıyor. Sally Field’ın karaktere ve diziye kattıkları kesinlikle göz ardı edilemeyecek kadar çok, sırf daha fazla Sally Field görmek için bile izlenebilir dizi.
Rachel Griffiths, Matthew Rhys, Balthazar Getty, Dave Annable and Calista FlockhartBabasının ölümü ardından, vasiyet ile şirketin yönetimine geçen en büyük kardeş Sarah Walker rolünde Six Feet Under dizisinden tanıyabileceğiniz Oscar Adayı oyuncu Rachel Griffiths yer alıyor. 2 tane çocuğu olan Sarah bir yandan iyi bir iş kadını olmaya çalışırken bir yandanda ailesine vakit ayırmaya çalşıyor.
Balthazar Getty ise küçüklükten beri aile şirketinde çalışmış, ölene kadar babasının sağ kolu olmuş ve babasının vasiyetiyle hayal kırıklığına uğrayan Tommy Walker rolünde. Evli olan Tommy, babasını kaybettikten sonra ailenin sorumluluğunu omuzlarından hissediyor.
Annesi ile anlaşamadığından dolayı New York’ta yaşayan, babasının ölümüyle yeniden Los Angeles dönen cumhuriyetçi ortanca kardeş, Kitty Walker rolünü Altın Küre ödüllü, Ally Mcbeal dizisinden tanıyabileceğiniz Calista Flockhart canlandırıyor.
Ailenin 2. küçük çocuğu , eşcinsel avukatı Kewin Walker rolünde ise şimdilerde The Americans dizisinde yer alan başarılı İngiliz oyuncu Matthew Rhys yer alıyor. Kewin büyük bir hukuk firmasında çalışıyor ve aile şirketinin hukuksal sorumluluğunu da üstlenmiş vaziyette.
İkiz kulelerinin vurulmasının ardından, Amerika’nın Irak’a açtığı savaşa gönüllü olarak katılan Justin Walker, savaşta psikolojik olarak yıkılır ve uyuşturucu bağımlısı olarak eve döner. En küçük kardeş Justin rolünde, Fox’un yeni draması Red Band Society’nin kadrosunda yer alan Dave Anneble yer alıyor.
CALISTA-FLOCKHART-RACHEL-GRIFFITHS_portrait_w858
Serinin yaratıcı yazarlığını, daha önce Alias ve The West Wing gibi dizilerde çalışan Jon Robin Baitz yapıyor. Toplam 109 bölüm yayınlanan dizimiz, her daim Desperate House Wife dizisinin arkasından yayınlandı. Dizi eleştirel anlamda da büyük başarılar elde etti; Sally Field’a 2 Golden Globe, 3 Emmy adaylığı; Rachel Griffhits’e de 2 Golden Globe, 2 Emmy adaylığı kazandırdı.
İlk sezonları reyting anlamında başarılı olsa da gittikçe kan kaybeden dizimiz 5. sezonun ardından maalesef iptal edildi. Dizinin aslında reytingleri çok kötü olmamasına rağmen, dizinin yapımının çok pahalı olması dizinin sonunu getirdi. Her ne kadar iptali biz sevenlerini çok üzse de, merak etmeyin dizi güzel bir final yapıyor ve ucu açık konu bırakmıyor.
1. Sezon: 11.0 milyon
2. Sezon: 10.7 milyon
3. Sezon: 10.7 milyon
4. Sezon: 10.4 milyon
5. Sezon: 8.2 milyon

İlgili Yayınlar

2 yorum

 1. Bu diziyi izlemeyi çoook istiyorum. Yazı da merakımı iyice körükledi. Calista' nın hastalıklı zayıflığı beni çileden çıkarsa da kadına bayılıyorum!
  Ally Mcbeal diyorum reyiz :( ahh ahh çocukluğum düştü aklıma.
  Ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. burada o kadar zayıf değil. allyde bir ara çok kötüydü ya ben yani 10 yıl sonra izlemem rağmen üzülüyordum izlerken. geç kalma izle

   Sil