Isçi Sınıfını Anlatan En Iyi 9 Dizi

22:17

1. Honeymooners

Brooklyn'de yaşayan otobüs şoförü  Ralph, en yakın arkadaşı kanalizasyon işçisi Ed Norton ve ailelerinin anlatıldığı komedi dizisidir. 1955-1956 yılları arasında 1 sezon toplam 39 bölüm süren dizimizin kıymeti maalesef sonradan anlaşılmıştır. Dizi Amerikan Televizyon tarihinin baş karakterleri işçi sınıfından olan ilk dizisidir. Yayınlanan 39 bölüme  ''Klasik 39'' denmiş ve dvd satışlarında büyük başarı elde etmiştir.

All-in-the-Family-Tvlistings.zap2it.com_

2. All In The Family

New York Queens'de yaşayan Bunker ailesi ve ailenin reisi huysuz Archie Bunker'ı anlatan komedi dizisi yayınlandığı dönemde çok ilgi görmüş; 1971-1979 yılları arasında toplam 8 sezon sürmüştür. Konusunu, rıhtım işçisi, yarı zamanlı taksi şoförü, vietnam gazisi, muhafazakar Archie ve hayata pozitif bakan eşi, feministi kızı arasında ki tartışmalardan destek alan dizimiz, her bölümde farklı bakış açılarıyla toplumun ilgilendiren cinsel ayrımcılık, tecavüz, ırkçılık, meme kanseri ve menopoz gibi konuları değerlendirmiştir. Dizi eleştirel anlamda da başarılı olmuş, yayın hayatı boyunca 8 Altın Küre sahibi olmuştur.sanford-and-son.jp-3001

3. Sanford & Son

Siyahi hurdacı Snaford ve bir baltaya sap olamamış oğlu arasında ki komik hikayelere yer veren bir komedi dizisidir, Sanford & Son. 1972-1977 yılları arasında toplam 6 sezon yayınlanmış, 1 Altın Küre Ödülü sahibi olmuştur. Amerika'nın 70'li yıllarda ki sosyal ve politik hayatını en iyi yansıtan dizilerden biri olan Sanford & Son, işçi sınıfının hayatını en gerçekçi anlatan dizilerden de birisidir.

701555752

4. Roseanne

Roseanne 1988-1997 yılları arasında yayınlanan Amerika'nın orta sınıf biraz aşağısında ki ailenin gündelik hayatlarına komik bir pencereden bakan sıcak bir diziydi. Baş rolünü ismini diziye de veren Roseanne Bar ve John Goodman canlandırıyordu. Roseanne, bir plastik fabrikasında çalışıyor, kocasının ise motosiklet dükkanı vardı; Roseanne dizisini diğerlerinden ayıran ise ilk defa bir dizide anne karakterinin de çalışıyor olmasıydı.

child-married-with-children-249955

5. Married with Children

Türkçe adıyla Evli ve Çocuklu, Chicago'nun alt tabaka bir ailesi olan Bundy'leri anlatmaktadır. Baba Al işini hiç sevmeyen bir ayakkabı satıcısıdır ve hayatından nefret eder, Anne Peg inanılmaz bir şekilde tembel ve alaycıdır. Kızları Kelly ve oğulları Bud ise tam bir umutsuz vakadır.  Klasik durum komedilerinden birisi olsa da seyirci tarafından çok sevilmiş ve Fox kanalında 11 sezon yayınlanmıştır.

Corner of Hell

6. The Fugitive

Richard Kimble saygıdeğer bir doktordur fakat karısının ölümüyle hayatı altüst olacaktır. Karısı tanımadığı bir adam tarafından öldürmüş ama bütün kanıtlar aleyhindedir ve karısını öldürmekle suçlanır. Mahkemeye çıkan ve suçlu bulunan Kimble, ölüm cezasına çarptırılacaktır. Fakar Richard Kimble kaçar ve saklanır, artık tek amacı karısının katilini bulmak ve kendini aklamaktır. Diziyi listeye almamızın nedeni ise Kimble'ın kaçtıktan sonra, Amerika'da mülteci olarak yaşayan insanlardan oluşan bir mahallede saklanması ve çok zor şartlar altında çalışan mültecilerin hayatına gerçekçi bir pencereden yansıtılmasıdır. 

laverne-and-shirley-movie-jamie-foxx-24-3-10-kc

7. Laverne and Shirley

1976-1983 yıllarında çekilen fakat 1950-1960 yılları anlatan Laverne and Shirley, bira fabrikasında çalışan, aynı evde yaşayan iki bekar kadının hayatını anlatıyordu. Yayınladığı dönemde çok popüler olmuş, 2. ve 3. sezonları Amerika'nın en çok izlenen dizisi ünvanını kazanmıştır. Dizinin açılış müziği dünya çapında ünlü olmuş ve dizinin popülaritesinin önüne geçmiştir. Dizi baş karakterleri kadınlardan oluşan ilk dizilerden biridir.

open-all-hours

8.  Open All Night

Bir market işleten ve aynı zamanda markette yaşayan bir ailenin anlatıldığı bir  Amerikan sitcom dizisidir. Dizi, 1981-1982 yıllarında sadece 13 bölüm yayınlanmış, eleştirel olarak başarılı bulunsa da seyirci tarafından beklenen ilgiyi görmemiştir. 

5521054

9. Homefront

1991-1993 yılları arasında yayınlanmıştır. 2. dünya savaşının bitmesiyle savaşta dönen iki gencin yaşamını odaklanmıştır. Gençlerden biri fabrikada çalışan orta sınıf bir ailenin üyesiyken diğeri fabrikanın sahibinin oğludur. Savaşın geride bıraktığı insan üzerinde ki yıkıma, sınıfsal adaletsizliklere değinen dizi; 2 dönem yayınlanmasına rağmen adından çokça söz ettirmiş, daha sonra bir çok farklı uyarlaması da çekilmiştir.

İlgili Yayınlar

6 yorum

 1. Bu kadar diziyi nereden bulup,hangi ara izledin acaba en çok bunu merak ediyorum,tebrik ederim valla Mert :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ya bunlar çok eski diziler hepsini izleyemiyorum türkçe altyazıları zaten hiç yok kısa olanları bitiriyorum uzun olanlarınad sadece bir kaç bölüm rastgeldikçe izliyorum.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. evet ya çok hoş dizidir. hatta türk versiyonunu da çekmişlerdi türk malı diye. :D

   Sil
 3. Ayy Roseanne' de benim Elliot'ım varmış. O yüzden merak ettim, evet bu kadar sıradanım.
  Aslında daha yenilere zaman bulamadığım için gözüm yemiyor bunlardan beğendiklerimi izlemeyi.
  Married With Children'ı az izlemedim :')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben bunları doğru dürüsüt pek izlemedim derleme için yazıldılar. çok az bölümlerine baktım. zaten bulamıyorsun bunların bölümlerini keşke olsa tabi. :D

   Sil