New York'da Geçen En iyi 25 Dizi | Hayaller Sehrinde Yolculuk

18:00

New York, masallar ve sınırsız olasılıklar şehri; bir çokları tarafından bir rüya şehri olarak anılır. Herkesin görmek istediği bir yerdir burası, Big Apple (Büyük Elma) diye anılır.  Herkes orada yaşamak ve şehrin macerasına kendini ortak etmek ister. Bir çoğumuzun hayalidir,  'I Love NY'' yazan tişörtlerle 5. caddede arzı endam etmek ya da Central Park'ta büyük gölde balıklara yem atmak.
New York'u daha hiç canlı kanlı kendi gözleriyle görmeden, benim gibi sevmeye başlamış ve yaşama hayalleri kuranlarınız vardır eminim. Bana şehri en çok sevdiren ve orada yaşamaya can attıran, New York'da geçen güzel diziler olmuştur.  Bende bu yüzden New York'da geçen en iyi 25 dizi hakkında bir yazı yazmak istedim. Tamamen kişisel bir liste olup, TİMEOUT adlı sitenin daha önce hazırladığı listenin bir kaç ufak değişiklik yapılmış halidir.

photo_lrg25. Law & Order (1990-2010)

1990 yılında yayın hayatına başlamış, 2010 yılında 20 sezonun ardından ekran hayatına veda etmiş bir NBC dizisidir. Amerika'nın prime time saatinde yayınlanan The Simpsons'dan sonra en uzun ömürlü ikinci dizisi olmuştur.  New York'da yaşayan bir grup savcı ve polisin yaşamını iş hayatları üzerinden anlatan suc ve avukatlık dizisidir. Yayınlandığı dönemde çok popüler olmuş,  Law & Order: Special Victims Unit, Law & Order: Criminal Intent, Crime & Punishment, Law & Order: Trial by Jury gibi bir çok yan dizisi yapılmıştır.
IMDB Puanı: 7.6

Title_Card_to_Naked_City_(TV_Series_1958-1963)24.  Naked City (1958-1963)

1948 yapımı 2 Oscar'lı kült  The Naked City adlı dedektiflik filminden uyarlanmıştır. ''Bu çıplak şehir 8 milyon öykü barındırır'' (New York'un nüfusu 1958 yılında 8 milyondur.) sloganına sahip olsa da, toplam 4 sezon sürmüş; 2. sezondan sonra dizinin baş rolleri değişmiştir. Dizimiz, New York'da 65. polis bölgesinde çalışan 2 dedektifin suçları çözmesine odaklanmaktadır. Dizide işlenen cinayetler, New York'da daha önce işlenen gerçek cinayetlere dayandırılmaktadır.
IMDB Puanı: 8.1

gossip-girl23. Gossip Girl (2007-2013)

Gossip Girl,  Yukarı Manhattan'nda yaşayan bir grup süper zengin gencin yaşamını anlatmaktadır. New York'un kaymak tabakasının hayatları ve yaşamları anlatılmaktadır dizimizde. Her gece başka bir partide geceyi sonlandıran bu gençler, New York'un asıl tadını çıkaranlardır. Her ne kadar yaşamlarını dışarıdan kusursuz görünse de onlarda insandır ve kendilerine göre büyük sorunları vardır.  Toplam 6. sezon sürmüş, yayınlandığı dönemde gençler arasında çok popüler bir dizi haline gelmiştir.
IMDB Puanı: 7.4

gty_kotter_watn_3_mr_120815_ssh22. Welcome Back, Kotter (1975–1979)

Brooklyn'de yer alan kötü şöhretli bir liseye atanan iyi yürekli bir öğretmen ve sorunlu çocuklar arasında ki ilişkiyi anlatan bir komedi dizisidir. Kotter'da daha önce bu okuldan mezun olmuş, lisesini daha iyi yerlerde görmek istediği ve kendisi gibi zor şartlarda okuyan çocuklara yardım etmek istediği için bu okula tayin olmuştur. Toplam 4 sezon sürmüş dizimizde, şimdinin ünlü Hollywood yıldızı John Travolta'da yer almıştır.
IMDB Puanı: 7.2

media-4743336819367965337-Kojak_rovi_2048x1024_2048x1024_2173042221. Kojak (1973-1978)

Dizimiz, Lt Theo Kojak adlı sert ve işinde usta bir dedektifimizin, suçları kendi yöntemlerince çözmesini anlatıyor. Bir çok dedektiften farklı olan ve suçları kendine has yöntemlerle çözen Kojak, sert bir dış görünüme sahip olmasına rağmen, elinden düşürmediği Lolipop'u ile aynı zamanda yumuşak bir kalbinin olduğunu da belli ediyor. Karizmatik dedektifimiz ağzından düşürmediği "Who Loves Ya, Baby?" cümlesi ile de bilinir ve bu cümle daha sonra dizinin sloganı da olmuştur. Dizimiz toplam 5 sezon sürmüş ve yayınlandığı dönemde çok popüler olmuştur. Dizinin, baş rolünde Vin Diesel'inde olduğu bir film uyarlaması yapılacağı haberleri de bir kaç sene önce haber sitelerinde yer alıyordu.
IMDP Puanı: 7.2

Sports-Night20. Sports Night (1998-2000)

ABC kanalında 2 sezon yayınlanan ve çok beğenilen komedi dizisi Sports Night, kötü reytinglerinden dolayı 2. sezondan sonra yayın hayatına veda etmiştir. Asron Sorkin tarafından yaratılan dizi spor haberleri sunan bir programın iç yüzünü ve çalışanlar arasında ki ilişkileri anlatmaktadır. Dizinin baş rolünde ünlü oyuncular; Josh Charles, Felicity Huffman, Peter Krause yer almaktadır.
IMDB Puanı: 8.5

6833019.  The Dick Van Dyke Show (1961-1966)

CBS kanalında yayınlanan The Dick Van Dyke Show, toplam 5 sezon sürmüş bir komedi dizisidir. New Yorklu bir tv yazarının ev ve iş yaşamını anlatmaktadır. Dizi Carl Reiner tarafından yaratılmış, baş rolünde ise diziye de adını veren Dick Van Dyke yer almaktadır ve aynı zamanda dizide oyuncunun kendi hayatından gerçek hikayelerde yer almaktadır.
IMDB Puanı: 8.4

77AB4AD36814CB301B38AF2F1DD3CB18. The Odd Couple (1970-1975)

The Odd Couple, ikisi de karısından boşanmış ve evden kovulmuş iki adamın bir çok farklılıklarına rağmen mecburen aynı evde yaşamalarını konu alan bir komedi dizisidir. Düzen hastası Felix ve pasaklı vurdum duymaz Oscar adlı iki arkadaşın tatlı tartışmaları ve atışmaları dizinin komedi unsurunu oluşturur. 1968 yapımı aynı isimli film büyük sükse yaratınca yapımcılar hemen farklı oyuncularla dizisini yapmaya girişmişlerdir. Filmde Neil Simon'un tiyatro oyunun uyarlamasıdır.  ABC kanalında yayınlanan dizi toplam 5 sezon sürmüştür. Şu aralarda baş rolünde Matthew Perry yer alacak şekilde dizinin yeniden çekilmesi gündemde.
IMDB Puanı: 8.1

mooFTwkadnbHnyf17. Fame (1982-1987)

New York Lisesi Performan Sanatları Bölümü'nde okuyan bir grup öğrenci ve öğretmenin hayatını anlatan müzikal dizidir. İlk olarak filmi yapılmış daha sonra dizisi çekilmiş, en sonda müzikal olarak sahnelenmiştir. Ünlü olma hayalleri kuran gençlerin, başından geçen olayların anlatıldığı dizide ki şarkılar ve dans sahneleri göz doldurmaktadır.  Dizi bir dönem Türkiye'de de yayınlanmış ve çok ünlü olmuştur; o zaman yaşayan Türkler için New York sokaklarında seke seke dans eden çocuklar ülkenin eğlence kaynağı olmuştur.  Seksenli yıllarından en büyük olaylarından biridir.
IMDB Puanı: 6.8

how-i-met-your-mother-season-1-1280x96016. How I Met Your Mother (2005-2014)

En ünlü amerikan komedi dizilerinden olan How I Met Yoru Mother, yayınlandığı dönemde çok popüler olmuştur. Aşkı arayan Ted isimli karakterin çocuklarına, anneleri ile tanışma hikayelerini anlattığı dizimizi hemen hemen herkes bilir. New York'da yaşayan bir grup gencin genelde barda geçirdikleri yaşamı anlatılır, dizide New York'da önemli bir yer kaplamaktadır. Tam bir New Yorker olan karakterlerimiz, şehre aşıktırlar ve 9 sezon boyunca bize şehri bir çok farklı yönden izleme fırsatı vermiştirler. Az mı dinlemişizdir Ted'den Empire State binasının tarihini.
IMDP Puanı: 8.6

barneymiller-29-2c15. Barney Miller (1974-1982)

Bir polisiye-komedi dizisidir ve baş karakterimiz Barney Miller, New York Polis departmanının kaptanıdır. Barney Miller'ın en büyük düşmanı, suçlular yerine bir türlü düzene sokamadığı aylak ve birbirinden ilginç karakterlere sahip dedektifleridir.  Dizimiz toplam 8 sezon sürmüştür.
IMDB Puanı: 8.1

ustv_friends_cast_shot14. Friends (1994-2004)

Televizyon tarhinin en çok bilinen ve sevilen dizilerinden biri olan Friends, New York'da yaşayan ve zamanlarının çoğunu Central Perk adlı kafede geçirmeyi seven, 20'li yaşlarının ortasında ki 6 arkadaşın yaşamını anlatıyor. New York'a gerçekçi bir bakış sunuyor olmasa da (Rachel ve Monica'nın yaşadığı Manhattan'da ki kocaman apartman dairesini, milyoner olmadan karşılamanız imkansız) , şehri sevmemizin en büyük nedenlerinden birisi bu bu altı arkadaştır. Dizimiz toplam 10 sezon sürmüş, yayınlandığı dönemde çok popüler olmuş ve oyuncularını da zengin etmiştir. Dizimizin final bölümünü toplam 50 milyon kişi izlemiştir.
IMDB Puanı: 8.9

i-love-lucy-the-complete-series-dvd-cover-4213.  I Love Lucy (1951-1957)

I Love Lucy, 1950 yıllarda yayınlanmış, yayınlandığı dönemde büyük sükse yapmış ve şimdi yayınlanan sitcom dizilerinin bir çoğuna esin kaynağı olmuş, kült bir komedi dizisidir. Lucy ve orkestra şefi kocası Ricky'nin hayatına konu edinen dizimiz, genelde hafif kaçık olan Lucy'nin başına açtığı belaları her bölüm çözmeye çalışmasıyla geçer, hikayeye sık sık komşuları Ethel ve Fred'de dahil olur. Dizi başarısını tamamen basitliğinden ve eğlenceli olmasından sağlamaktadır. Dizide karı kocayı oynayan Lucille Bell ve Desi Arnaz gerçek hayatta da evlidirler.
IMDB Puanı: 8.5

hbo-s-girls-is-the-best-new-tv-show-of-201212. Girls (2012---)

Girls, Brooklyn'de yaşayan, oldukça nevrotik ve sorunlu bir karakter olan Hannah'nın ve bir grup arkadaşının hayatını anlatmaktadır. Yazar olmak isteyen ama bunun içinde çok çaba göstermeyen Hannah, bir gün ailesinin maddi yardımı keseceğini söylemesi ile hayatı alt üst olur. 20'li yaşlarında New York'da yaşayan kadınların hayatına gerçekçi bir bakış getiren Girls, bir kısım dizi izleyicisi tarafından çokça yerilse de kendine ihtiyacı olan izleyici kitlesini çoktan edinmiş bulunuyor. Baş karakter Hannah rolünü oynayan Lena Dunham dizinin hem senaristi, hem yapımcısı hem de bazı bölümlerin yönetmenliğini yapıyor.
IMDB Puanı: 7.5

louie-s2-banner11. Louie (2010---)

Louis C.K. tarafından yaratılan dizimiz, aynı zaman Louis tarafından oynanmakta, senaryosu yazılmakta ve yönetilmektedir. Louie adlı karakterin her bölümde başına gelen kimi zaman komik kimi zaman trajik olaylara şahit oluyoruz dizimizde. Komedyen Louis C.K.'nın stand up gösterilerinden de sahneler oluyor ve dizinin tek kadrolu oyuncusu da kendisi. Samimi ve farklı bir komedi dizisi olan Louie, Amerika'nın FXX kanalında yayınlanıyor.
IMDB Puanı: 8.7

Sex_and_the_City10. Sex And The City (1998-2004)

New York'dan en fazla bahseden ve şehrin bir hikayenin içine en fazla işlediği dizidir, Sex And The City. Carrie ve en yakın 3 kız arkadaşının hayatları anlatıldığı dizimizde, adında belli olduğu gibi sex ve şehir hikayenin en önemli kısımlarını oluşturur. Sex And The City 1998-2004 yılları arası HBO'da yayınlanmış, zamanına göre çok cesur ve kalıpları aşan bir dizi olmuştur. Seri sona erdikten sonra 2 tane de devam filmi çekilmiştir.
IMDB Puanı: 6.8

 Taxi9. Taxi (1978-1983)

Taxi, New York'un simgelerinden biri haline gelmiş taksi sürücülerinin hayatlarına komik bir açıdan yaklaşan ilk  4 sezonu ABC'de son sezonu NBC'de yayınlanan Amerikan sitcom dizisidir. Sunshine Cab Company adlı taksi şirketinde geçen hikayemizin en komik diyalogları taksiciler ile müşterileri ve küfürbaz sinirli patronları arasında geçer. Dizinin baş rollerinde Danny Devito, Judd Hirsch ve Marilu Henner yer alıyordu.
IMDB Puanı: 7.9

The_Honeymooners_full_cast_19558. The Honeymooners (1955-1956)

The Honeymooners, Brooklyn'de yaşayan otobüs şoförü ile karısı ve en yakın arkadaşlarının hayatını anlatır. Ralph Kramden otobüs şoförüdür ama dizide hiç bir zaman otobüs kullanırken göremeyiz en yakın arkadaşı ve üst komşusu Ed Norton'da kanalizasyon işçisidir. Dizi yayınlandığı dönemde çok beğenilmesine rağmen reyting anlamında beklenen ilgiyi görmemiş ve yayınlanan 39 bölüm ardından dizi sonlandırılmıştır. Dizi, Amerikan televizyonunda baş karakterleri işçi sınıfından olan ilk televizyon dizisidir.
IMDB Puanı: 8.6

30rock-590x3327. 30 Rock (2006-2013)

Adını NBC kanalının stüdyolarının olduğu 30 Rockfeller Plaza'dan almaktadır. Dizimizde hikaye 30 Rockfeller Plaza'da çekilen The Girlie Show'un baş senaristi Liz Lemon, diğer senarist ekibinde çalışanlar, şov'un oyuncuları ve patronları Jack Donagahy arasında geçen komik olaylar üzerinden ilerlemektedir. Eleştirel anlamda büyük başarı göstermiş, sayısız Emmy ve bir çok Golden Globe sahibi olmuştur.  Liz Lemon karakterini oynayan Tina Fey, dizinin hem yaratıcısı hem de senaristidir.
IMDB Puanı: 8.3

All-in-the-Family-Tvlistings.zap2it.com_6. All In The Family (1971-1979)

Bunker ailesi New York Queens'de yaşayan ve tartışmaların eksik olmadığı biraz kavgacı ve bol gürültülü bir ailedir. Ailenin reisi Archie Bunker muhafazakar, dünyaya dar bir açıdan bakan, İkinci Dünya Savaşı'na ve Vietnam Savaşı'na katılmış biridir; hayata daha pozitif bakan karısı ve feminist kızı ve kızının eşi ile her gün tartışacak başka bir konu bulmakta hiç zorlanmamaktadır. Amerika'nın ABC kanalında yayınlanan All In The Family her bölümü 20 dakika süren bir sitcom dizisidir.
IMDB Puanı: 8.5

cosby-show5. The Cosby Show (1984–1992)

Baş rolünde Amerika'nın ünlü siyahi komedyeni Bill Cosby'nin yer aldığı The Cosby Show,  Huxtablea adlı Brooklyn'de yaşayan, siyahi ve mutlu bir ailenin yaşamını anlatmaktadır. Toplan 8 sezon sürmüş ve yayınlandığı dönemde büyük ses getirmiştir. Amerikan televizyon tarihinde tüm ana kadrosu siyahi'lerden oluşan ilk dizidir ve gösterdiği başarı ile siyahilerin hayatını anlatan In Living Color ve The Fresh Prince of Bel-Air gibi dizilerin yayınlanmasına imkan sağlamıştır.
IMDB Puanı: 7.5

saturday_night_live4. Saturday Night Live (1975---)

“Live from New York, it’s saturday night!” Saturday Night Live,  sözüyle her hafta açılış yapan, New York ile özdeşleşen sayılı tv programlarından bir tanesidir. Amerika'nın en uzun soluklu televizyon şovlarından birisidir ve 1975 yılından beri NBC kanalında yayınlanmaktadır. Gece geç saatte yayınlanan ve kısa kısa skeçlerden oluşan şov New York'un 30 Rocfeller'ın binasından her hafta canlı yayınlanmaktadır ve her bölüm süresi 90 dakika'dır. Yayınlandığı süre boyunca bir komedyenin ünlü olmasını sağlamış, Amerika için komedyen üreten bir fabrika gibi çalışmıştır. Şova her hafta ünlü bir kişi, konuk sunucu olarak dahil olmaktadır.
IMDB Puanı: 8.2

6a00e398228361883301a73d685d69970d3. Sesame Street (1969---)

En uzun soluklu çocuk programlarından biri olan Sesame Street, hayali bir şehrin, hayali bir sokağında yaşayan bir grup kuklanın hayatına anlatmakta ve çocuklara hayata dair bilgiler ve dersler vermektedir. Bir çok kişi tarafından çocuklara için yapılan en iyi şov olarak adlandırılmış, Teletubbies'den (Telatabiler) çok farklı bir programdır. Sesame Street'in, Susam Sokağı adında bir Türkiye uyarlaması da yapılmış, sadece 2 sezon sürmesine rağmen TRT tarafından uzun süre tekrarları yayınlanmıştır. New York'da çekilen program, New York'luların hayatına ütopik ve tatlı bir bakış sunmaktadır.
IMDP Puanı: 8.3

mad-men-opener2. Mad Men (2007---)

1960'lı yılların New York'una ve reklamcılığın altın yıllarına gerçekçi bir bakış atıyor Mad Men. Don Draper adlı reklamcının yaşamının anlatıldığı dizimizde aynı zamanda 60'lı yıllarda yaşanan bir çok tarihi olaya da değiniyor. New York'un o tarihte ki sosyal ve politik en gerçekçi bakışı sunan Mad Men, aynı zamanda bir çok sosyal statünden New Yorker'ıda tanıma imkanı da sunuyor. Son zamanların yayınlanan en başarılı dizilerinden birisi olan Mad Men hakkında söylenebilecek çok söz, övülmek için kurulacak çok cümle var.
IMDB Puanı: 8.7

Seinfeld-Cast1 1. Seinfeld (1989-1998)

Bana ve bir çok kişiye göre dünyanın en komik dizisi olan Seinfeld. New York'lu komedyen Jerry Seinfeld ve onun 3 arkadaşı çevresinde döner. ''Hiç bir şey hakkında bir şov'' olarak anılan ve bir çok sitcom bir konu etrafında dönerken, Seinfeld her bölümde bir biriyle ilgisiz konuları işlemekte; hayata ve günlük yaşam üzerine bir akılca saptamalar ve çıkarımlar yapmaktadır. Her bölümde şehirde yeni bir maceraya çıkan 4'li şehrin iyi ve kötü yanlarını en komik şekilde anlatan dizidir.  Bir efsanedir ve hep öyle kalacaktır. (Yazar diziyi yeterli derece övecek cümleleri kuramayınca, işin kolayına kaçar.)
IMDB Puanı: 9

İlgili Yayınlar

0 yorum