Türkiye Sinemasının En Iyi örnekleri... Eskiya | Gönül Yarası | Anayurt Oteli

11:40

Eskıya:

Yönetmen Yavuz Turgul'un ve Türkiye sinemasının  en iyi filmlerinden birisi Eşkıya; Şener Şen'in ustalık, Uğur Yücel'in ise tanınmasını sağlayan işlerden birisidir. Filmin hayranı ve seveni gerçekten çok ama benim düşüncelerim biraz karışık film hakkında, kesinlikle izleyin derim ama büyük beklentilerle oturmayın karşısına.
Filmin konusu ise şöyle Baran eski bir Eşkıya'dır en yakın arkadaşı Berfo tarafından polislere ihbar edilip arkasından vurulunca hapise girer. Yıllar sonra hapisten çıkar ve köyüne gider, ne ortada köy vardır ne en yakın arkadaşı ne de sevdiği kadın. En yakın arkadaşı Berfo hapse girdikten sonra Baran'ın sevgilisi Keje'yle zorla evlenip onu İstanbul'a kaçırmıştır. Baran'da İstanbul'a sevdiğini aramaya gider. Film genellikle İstanbul'un arka sokaklarında ve ilginç olarak, apartmanların çatılarında geçer. Bunun nedenini ise Yavuz Turgul şöyle açıklıyor.
“Eşkıya’ nın hikayesi ilginçtir benim için. Çünkü her şey çatılar ile başladı. Bir reklam işi vardı, toplantı için İstanbul’ un o devasa binalarından birine gittik. Toplantı sırasında dışarı bakınca o evlerin ve çatıların bolluğu çok ilginç bir görüntü oluşturuyordu. Başka bir İstanbul’ du sanki… Bir yönetmen için en tehlikeli şey önce görüntüler görmeye başlamasıdır. Önce görüntüler, kareler, sahneler gelir aklınıza, yani daha senaryo falan yokken ortada… İşte o zaman eğer sadece o hayal gücünüzdeki görüntünün esiri olup o yoldan giderseniz senaryo zayıf kalıyor bence. Eşkıya’ da bu duruma düşmemek için bu kadar uzun bir senaryo çalışması yaptım sanırım. Çünkü senaryo tamam olduktan sonra gözünüze resmen görünen görüntüler kendiliğinden gelişiyor ve güzelleşiyor zaten.”

Gönül Yarası:

Benim için Türk sineması kesinlikle Gönül Yarasıdır. Eleştirmenler tarafından bir Eşkıya kadar beğenilmese de benim için kat ve kat öndedir. Meltem Cumbul ve Şener Şen çok güzel, masum ve acı dolu bir aşk hikayesi anlatırlar. Benimde Yavuz Turgul'un en sevdiğim işidir. Gönül Yarası işlediği konusu ile anlatımıyla tamamen bizimdir, bize özgüdür ve bu tadı bu kokuyu bir filmden almak çok zordur. Kesinlikle izleyin, Meltem Cumbul'un ağzından bir ''Etek Sarı'' türküsü dinlemeden gitmeyin derim.
Konusu ise şöyledir,
Bütün hayatını Anadolu’nun ücra köşelerinde öğrencilerine adamış, bunun uğruna karısı ve çocuklarından bile vazgeçmiş bir öğretmen Nazım (Şener Şen). Psikopat kocasından kaçıp, kızıyla birlikte İstanbul’a yerleşen ve bir pavyonda çalışan türkücü Dünya (M. Cumbul). Eski karısı Dünya’ya takıntılı bir aşkla bağlı, gözü kara, sevdası için dünyayı yakacak kadar çılgın bir adam: Halil (T. Esen). Nazım Bey, Anadolu’da öğretmenlik yapmaktadır. Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşir ve emekli maaşının bağlanmasını beklerken arkadaşı Takoz’un taksisinde çalışmaya başlar. Dünya ise pavyonda çalışan ve eski kocası Halil ile başı belada olan zor durumda bir kadındır. Bir gün, Nazım’ın taksisine bindiğinde her ikisinin de hayatı değişir. Nazım, Dünya’yı her gün işe götürüp getirmeye başlar. Bir gün Dünya’nın eski kocası pavyonu basınca, Nazım, Dünya ve küçük kızına sahip çıkar. Sinematürk

Anayurt Oteli:

İşte geldik benim için en tartışmalı filme, Anayurt Oteli bir çok sineman yazarı ve eleştirmeni tarafından Türkiye'de şimdiye kadar çekilmiş, en iyi 10 film arasına katar. 1980 darbesinden sonra çekilen film, ülkenin atmosferinden dolayı toplumsal konulara değinemeyen yönetmenleri insanın kişisel dünyasını itmeye itmiş ve filmler bir toplumunu incelemeden çok, bir insanı her yönüyle incelemeye dönüşmüştür. Yusuf Atılgan'ın aynı isimli kitabından uyarlama filmi Ömer Kavur çekmiş, baş rolünde ise Macit Koper ve Serra Yılmaz yer alıyor. 
Filmimiz pansiyon işleten Zebercet ve onun yanına yardım etsin diye gönderilen kadın akrabasını anlatıyor. Zebercet yalnızlıktan kendi kendine konuşmaya başlayan ve çoklu kişilik bozukluğu geçiren birisi. Film eleştirmenler tarafından çok desteklenen bir film ama çok sıkıcı olduğunu söylememde fayda var. Bu filmi ben izlemeye karar verdim diyerek başına oturmazsanız sonunu zor getirirsiniz.

#Not: Baktım izlediğim tüm filmlere yer verecek zaman bulamıyorum, o yüzden aynı post içinde bir kaç filmden birden kısa kısa bahsederek hızlanmaya karar verdim.

İlgili Yayınlar

2 yorum

  1. Blogumda bir adet miminiz var :)

    http://zihninarkasokaklari.blogspot.com.tr/2014/04/muzikli-uygulamal-mim.html

    YanıtlaSil