Kıskanmak

11:08

Künye:

Vizyon Tarihi: 6 Kasım 2009
Süre: 96 Dakika
Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Senarist: Zeki Demirkubuz, Nahid Sırrı Örik
Oyuncular: Nergis Öztürk, Serhat Tutumluer, Berrak Tüzünataç
Tür: Dram
Ülke: Türkiye
IMDb: 6.8
BKoH: 4

Tanıtım - Inceleme:

Kıskanmak Zeki Demirkubuz'un kariyerinde diğer filmlerine göre çok farklı bir nokta da duran bir yapım. Bir roman uyarlaması olan Kıskanmak, yönetmenin filmografisinde ki tek direk uyarlama, Yeraltı filmi, aynı isimli romandan esinlenme ve saydı duruşu niteliğinde ama birebir bir uyarlama değil.
Kıskanmak 1930'ların Zonguldak'ın da geçen bir hikayeyi anlatıyor. Zonguldak'a yeni taşınan maden işletmecisi Halit, güzeller güzeli genç eşi Mükerrem ve Halit'in çirkin, sığıntı kız kardeşi Seniha; bu üç karakter üzerinden ilerliyor hikayemiz. 29 Ekim Cumhuriyet balosunda şehrin en zengin ve çapkın oğlanı Nüshet, gözüne Mükerrem'i kestirmesi ve daha sonra aralarında gizli bir ilişkinin başlamasıyla da hikayenin ana hatları oluşuyor. Film Mükerrem, Nüzhet ve Halit bey arasında geçiyor gibi görünse de, her şeyi görüp duyan ama özellikle olaylara kendini dahil etmeyen; yıllarca içinde biriktirdiği kini, nefreti ve kıskançlığıyla dolan Seniha filmin baş rolü. Nergis Öztürk'de filmin en iyisi olarak oynadığı her sahnede parlıyor. Son dönemde Türkiye'de ki en iyi kadın oyuncudur bana göre. Atlıkarınca, Eve Dönüş: Sarıkamış, Gişe Memuru; oynadığı her filmin en göz dolduran ismi olmayı başarıyor.
Film ne kadar Zeki Demirkubuz tarafından çekilmemiş izlenimi yaratsa da , hikaye olarak tamamen Demirkubuz'un elinden çıktığını belli ediyor. Hatta son sahnede bir anda açılan kapı, ben Zeki Demirkubuz'un imgelemesiyim gözünüze sokmak için açıldım diye bağırıyor.
Film gerçekten çok karanlık bir atmosferde çekilmiş ama bu kadar karanlığın içinde ne sizin ruğunuzu sıkmayı başarıyor ne de atmosferi size geçirebiliyor tek yaptığı şey, karanlıkta hareket edenlerin kim olduğunu çözmeye çalışırken gözlerinizin bozulmasını sağlamak.
Türk sinemasının iyi yönetmenlerini bu kadar yermeyi sevmesem de film benim açımdan gerçekten bir hayal kırıklığıydı. İzlemez iseniz kesinlikle bir şey kaybetmezsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

İlgili Yayınlar

5 yorum

 1. Kitabını okumak daha iyi sanırım. İncelemelere konu olmuş iyi bir romandır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mert bir şey soracağım. Hafta sonu inşallah Antep'e geliyoruz ailecek. Önereceğin şeyler var mı? Müzeleri biliyorum ve gezebildiğim kadarını gezeceğim. Onun dışında mesela nerede ciğer yenir? :))) Ya da ne bileyim daha farklı önerilerin, tüyoların var mı?

   Sil
 2. Kıskanmak arşivimde izlenmeyi bekliyordu. Zevkine güvendiğim için sanırım izlemeden silerim. Peki Zeki Demirkubuz'un "mutlaka izlemelisin" dediğin bir filmi var mı? Söylemesi ayıp kıskanmak izleyeceğim ilk filmi olacaktı da :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. masumiyet ve kaderi izle. ikisi bir biriyle alakalı filmler. ilk önce masumiyet sonra kader. bunları beğenirsen, diğer filmleride hoşuna gider. genelde yönetmen benzer kitleleri etkileyecek filmler yapıyor.

   Sil