Castle | Romantik Dedektifler

15:02


Castle, 16 Mart 2009 yılında Amerika'nın ABC kanalında yayın hayatına başlamış polisiye dizidir. İlk sezonu 10 bölüm, diğer sezonları 24 bölümden oluşur ve şu anda 6. sezonu yayınlanmaktadır.  Dizimiz ismini baş karakter Richard Castle'ın soy adından alır.  İsterseniz lafı uzatmadan benim romantik komedi ile süslü polisiye demeyi tercih ettiğim, yaratıcılarının Mavi Ay dizisinden ilham aldıklarını söyledikleri dizimizin konusuna yakından bakalım.

Konu:

castle-nathan-fillion

Richard Castle, çok satan polisiye romanlar yazan, aşk hayatı ile magazinin ilgi odağı olmuş; New York'un en ünlü yazarlarından biridir. Castle, kendine has bir kişiliğe sahip, pratik zekalı, hınzır ve çok komik bir adamdır. Kate Beckett ise New York polis departmanının en ünlü ve başarılı dedektiflerinden birisi, ciddi ve işine bağlı bir kadındır. Kişilik olarak taban tabana zıt iki karakterimizin yolları nasıl kesişti derseniz şöyle. Castle, çok satan polisiye roman serisinin baş kahramanını öldürdüğü son kitabını yayınlamıştır; bu arada Beckett'da çok ilginç bir seri katilin izini sürmektedir. Seri katilin cinayetleri işleme şekli ve arkasında bıraktığı olay mahalleri, tıpa tıp Castle romanlarından alınmıştır. Castle, Beckett'e dava da yardım etmeye başlar ve ondan çok etkilenir. Yeni başlayacağı roman serisinin baş karakterini Beckett'an ilham alarak yazmaya başlar. Aynı zamanda Beckett'i daha yakından tanımak için belediye başkanını araya katarak, bundan sonra tüm cinayet davalarında Beckett'in yanında olur. Böylece ikili arasında çok uzun süre adı konulmayacak romantik bir ilişkinin de fitili ateşlenir.

Karakterler:

castle_onelifetolose13-horz

Richard Castle:
Castle, liseye giden bir kızı ve annesi ile birlikte yaşamaktadır. Castle'ın yaşına göre oldukça olgun kızı Alexis (Molly C. Quinn) ve yaşına göre uçarı kaçarı annesi Martha (Susan Sullivan) ile arasında geçen diyaloglar dizinin en komik kısımlarıdır. Karakteri bir çok film ve diziden tanıyabileceğiniz, FOX'un iptali ile hepimizi üzdüğü Firefly dizisinde de baş rolde yer alan Nathan Fillion canlandırıyor.
Kate-high-quality-castle-31452394-1100-1650-horz

Kate Beckett:
Kate, hayatının merkezine işini almış güzel, akıllı ve disiplinli bir dedektiftir. Davaları dedektif  Javier Esposito (Jon Huertas) ve Kevin Ryan(Seamus Dever) ile birlikte çözmektedir. Castle'ın işlerine burnunu sokmasından başlarda rahatsız olsa da gün geçtikçe varlığına alışır ve güzel bir ikili olurlar. Karakteri hırvat asıllı güzel oyuncu Stana Katic canlandırıyor.

İlgili Yayınlar

2 yorum

  1. şu an 4. sezonun başındayım. nathan fillion için başlamıştım ama cidden sardı, insan kafa dağıtmak, gerilmeden hafif eğlenceli dizi izlemek istediğinde çok iyi gidiyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. bazen izlerken ben bu kadar yaşlı mıyım da bunu izliyorum diye düşünüyorum ama özellikle castle'ın ailesinin muhabbetleri falan da çok eğlenceli. :)

      Sil