Blue Jasmine

11:00

Künye:

Vizyon Tarihi: 27 Eylül 2013
Süre: 98 dakika
Yönetmen: Woody Allen
Senarist: Woody Allen
Oyuncular: Cate Blanchett, Alec Baldwin, Sally Hawkins
Tür: Komedi, Drama
Ülke: Amerika
IMDb: 7.4
BKoH: 8.3

Tanıtım - Inceleme:

Blue Jasmine, maalesef ki filmin ünlü yönetmeni Woody Allen'ın özel hayatıyla ilgili sorunlarından dolayı Oscar yarışında geride kalmış bir filmi oldu. Klasik bir Woody Allen filmi olan Mor Yasemin ödül sezonunda baş rol kadın oyuncu dışında ki kategorilerde, genelde eli boş döndü. Filmi özellikle ben çok sevmeme rağmen, eleştirmenler tarafından da kucaklandığı söylenemez. Oscar'dan 3 adaylık koparan ve (orijinal senaryo, en iyi yardımcı ve başrol kadın), 2013'ün iyi filmlerinden biri olan Blue Jasmine daha yakından bakalım
Cate Blanchett'in canlandırdığı Jasmine karakteri, New-York'un en zengin ve bilinen sosyete simalarından biridir. Bir gün kocasının bu zenginliği yasal yollardan elde etmediğinin ortaya çıkması, kocasının hapse atılması ve tüm mal varlığına el konulan Jasmine, parasız pulsuz ortalıklarda kalır. Her zaman zengin kocasına güvenmiş, kendini bağımsız ve güçsüz bir kadın olarak görmüştür; fakat kocasının desteği kalmayınca kendi başına ayakları üstünde duramaz. Bu çaresizlikle sürekli hor gördüğü üvey kardeşi Ginger'ın yanına San Francisco'ya gider. Burada kendisine yeni bir hayat kurmaya çalışacak ve Ginger'ın hayatına da karışmaya başlayacaktır.

Bir markette çalışan ve tek başına iki çocuğuna bakan Ginger'ın ablasının hiç beğenmediği bir sevgilisi vardır ve Jasmine'nin tüm hor görmeleri ve iğnemelerine karşın ona yardım eder. Zaman zaman geriye dönüş sahneleriyle, Jasmine bu noktaya getiren olaylara ve kardeşiyle arasında ki soğukluğu neden olan olaylara yakından bakma fırsatı buluruz.
Filmin en büyük artısı iki kadın baş rol oyuncusunun da her sahnede döktürmesi ve iyi kotarılmış, fakat pek orijinal olmayan senaryosu. Woody Allen bu sefer büyük çoğunluğu San Francisco'da geçen bir hikaye yazmasına rağmen, yine çok sevdiği ve ayrılamadığı New York'dan da çok güzel görüntüler göstermeyi ihmal etmemiş. Cate Blanchett'in Oscar'ının şimdiden garanti olduğu bu filmi izlemeden geçmeyin arkadaşlar.
Şimdiden iyi Seyirler.

İlgili Yayınlar

8 yorum

 1. Cate Blachett filmde resmen döktürüyor ama bir Woody Allen filmi olarak beni çok tatmin ettiğini söyleyemem!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim çok hoşuma gitmişti aslında. :D

   Sil
 2. Kesinlikle haklısın, bu iki kadın böyle oynamasaydı filmin hiç bir numarası yoktu. Ağzımız açık seyrettik ikisini de :)

  YanıtlaSil
 3. Bence tatmin edici bir Allen filmiydi. Bir önceki filmi To Rome With Love'a göre daha derli toplu ve orjinal bir film. Senaryosu sıradışı olmasa da paraya ve statüye bağımlı günümüz insanını iyi anlatmış bence. Oyunculuklar zaten aşmıi, onda hem fikiriz :)

  YanıtlaSil
 4. izlicem daha.

  woody efsane ya. en sevdiklerimden.

  dünkü film seçkisi yazımı okudun mu.

  izlemediysen "her" ve "mavi en sıcak renktir" kaçırma.

  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okudum ya kaçırırrmıyım ben izlemiştim çoğunu zaten onların birde senin yorumundan görme fırsatı bulkdum. :D

   Sil
 5. yazın tatilde bloguna baskın da buluncamibu filmler diziler felan kaçmaz :) şimdi hiç zamanım yok gibi,listem uzadıkça uzuyor :)

  YanıtlaSil