Bin-Jip

10:00

Künye:

Vizyon Tarihi: 27 Mayıs 2005
Süre: 88 dakika
Yönetmen: Ki-duk Kim
Senarist: Ki-duk Kim
Oyuncular: Seung-yeon Lee, Hyun-kyoon Lee
Tür: Dram
Ülke: Güney Kore
IMDb: 8.1
BKoH: 8.8

Tanıtım - Inceleme:

Yönetmenliğini ve senaristliğini Güney Kore'nin en başarılı ve tanınan yönetmenlerinden biri olan Ki-duk Kim'in yaptığı Bin-Jip, acıklı, farklı ve yüreğinize işleyen konusuyla, sinemanın ilk çıktığı yıllardan beri asıl amacı olan işi gerçekleştiriyor ve sizi bambaşka dünyalardan insanların arasına atıp, onlar için hüzünlenmemizi sağlıyor.
Tae-Suk, kendi ait bir hayatı olmayan ve sürekli insanların boş evlerinde kalan birisidir. Motorla dolaşıp, evlerin kapılarına bir restoranın broşürlerini asan Tae-Suk, 2-3 gün sonra gelir ve afişe hiç dokunulmamış ise evlerin boş olduğunu anlayıp, ev sahibi gelene kadar, o evlerde vakit geçirir. Evlerde kalması karşılığın, evlerdeki bozuk eşyaları tamir eden ve çamaşırları yıkar. Bir gün, bir eve girdiğinde evin boş olduğunu sanır ama evin sahibi sessizce onu izlemektedir. Sun-Hwa eşinden sürekli şiddet görür ve taciz edilir. İkisi de sessiz dir ve konuşmadan anlaşırlar, aralarında adı konulmaz bir bağ oluşur. Sun-Hwa'nın eşi eve geri geldiğinde, yine kadına taciz etmeye kalkar ve olaylar karşısında sessiz kalamayan Tae-Suk, adamı hastanelik eder. Bu olaydan sonra Sun-Hwa evden kaçar ve Tae ile birlikte beraber evlere girmeye başlar.
Bin-Jip her şeyin şiirsellikle anlatıldığı ve bu şiirselliği, muhteşem görsellikle buluşturan bir film. Çok az konuşmanın olduğu ve neredeyse hiç dialogun olmadığı bir film, her sahnesinde size sorular sorduran bir film. Yönetme size bir şeyler anlatma derdinde değil, bir şeyler hissettirme ve düşündürmenin peşinde. Hiç tahmin etmediğimiz şekilde gelişen ve felsefi bir inanıştan, güç aldığı belli olan film, aklımızı son sahnesinde de karıştırarak bitiyor. Mistik ve masalsı bir anlatım, son sahnede bu kelimelerle "It is hard to tell the world we live in is either reality or dream."  bitiyor.
İnsanı ruhunu tamamen yakalayan Bin-Jip mutlaka izlenmesi gereken bir film. Şimdiden iyi seyirler.

İlgili Yayınlar

1 yorum

  1. aaaaqa izlicem tamam. çok güzel diyosun not aldıım :)

    YanıtlaSil