Zerre

09:06

Künye:

Vizyon Tarihi: 12 Nisan 2013
Süre: 80 dakika
Yönetmen: Erdem Tepegöz
Senarist: Erdem Tepegöz
Oyuncular: Jale Arıkan, Rüçhan Çalışkur, Özay Fecht, Remzi Pamukçu...
Tür: Dram
Ülke: Türkiye
IMDb: 6.9
BKoH: 8.7

Tanıtım - Inceleme:

Bu yılki Siyad ödüllerinde büyük ödülü ve en iyi kadın oyuncu ödülünü almasıyla dikkatimi çeken bir film oldu Zerre, az sayıda türk filmi izliyorum ve kendimi tamamen ülkemin işlerinden soğutmamak için özellikle iyi projeleri seçmeye çalışıyorum.  Zerre'de bir kaç eksiği olmasına rağmen, rahatlıkla 2013'ün en iyi 10 türk filmi arasına girer. Yönetmenliğini ve senaristliğini  ilk filmini çeken Erdem Tepegöz yapıyor, filmin baş rollerinde ise Jale Arıkan, Rüçhan Çalışkur, Özay Fecht ve Remzi Pamukçu paylaşıyor.
Zeynep, İstanbul'un varoşlarında annesi ve zihinsel özürlü kızıyla hayat mücadelesi veren, eksiklikleri yüzünden sürekli çaresizliklerle boğuşan bir kadındır. Peki, Zeynep'in zor hayatı ve yaşama mücadelesi ne kadar bir yer kaplar; yoksul ve ötekileştirdiğimiz insanlar, rüzgarda savrulan toz zerreleri kadar önemsiz midir? Yönetmen sürekli bu gibi sorular soruyor izleyicisine, Zeynep'in evinin penceresinden İstanbul'un semalarına yükselen kamerasıyla ya da ön yüzde ki tükenmişlikler arkada patlayan havai fişek sahneleriyle.
Zerre'de baş karakterimiz Zeynep'in zor hayatına ortak oluyoruz, İstanbul gibi bir şehirde hayatın tüm sillesini yemiş, ailesini bile bir restorandan arta kalan yemeklerle doyurmak zorunda kalan ve iş bulacak olsa köpek gibi çalışacak birisi. Zeyep'in hayatına ortak oldukça boğazınız ister istemez düğümleniyor ve göğsünüze bir ağrı giriyor. O kadar çaresizlik insan bünyesine zor geliyor, ya da bana geldiği kesin. Filmin sonunda ne olur mutlu son, bu karanlık tünelin sonunda bir ışık diye umut ettim ama maalesef olmadı; daha fazla spoiler vermeyim, ama film koyup gidiyor orası kesin.

Jale Arıkan kusursuz bir oyunculuk çıkarmış, Erdem Tepegöz ise sinematografik açıdan eksik kaldığı yerler olsa da çok temiz bir iş ortaya koymuş. Jale Arıkan'ın performansı Siyad'ı sonuna kadar hak etmiş olsa da, en iyi film konusunda o kadar da emin olamıyorum.
Zerre hakkında yazmak gerçekten zor oldu, kötü filmi yererken hızlıca akan kalemim; Zerre gibi bir çok iyi film karşısında tutulabiliyor.
Şimdiden iyi seyirler.

İlgili Yayınlar

0 yorum