The Perks of Being a Wallflower

04:10

Künye:

Yönetmen: Stephen Chbosky
Senarist: Stehen Chbosky
Oyuncular: Logan Lerman, Ezra Miller, Nina Dobrev, Emma Watson
Süre: 102

Tanıtım - Inceleme:

The Perks of Being A Wallflowers, 2012'i yılının en iyi 10 filminden biriydi benim için. Gerek oyuncu kadrosu gerek 'coming of age' denen film türüne yeni bir soluk getirdiği için The Perks of Being A Wallflower, selefleri arasında dikkat çekti.
Stephen Chbosky'nin aynı adlı romanından uyarlanan filmin en dikkat çekici özelliğiyse, kitabın yazarı Stephen Chbosky'nin filmin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlenmesi. Yani yaratılan hikayeyi, filmleştirecek olan yine hikayenin sahibi, bence filmin başarısının sırrı bu ilginç ayrıntıda gizli.
Film Charlie adında küçük yaşında başından büyük olaylar geçmiş bir çocuğun, lisede ilk yılında başına gelen olayları ve psikolojik geçmişini anlatıyor. Liseye başlamadan önce küçüklüğünden gelen sorunlara bir de o yaz en yakın arkadaşının intiharı da eklenen Charlie iyice kırılgan ve içine kapanık biri haline gelmiştir. Liseye başlamaya hiç gönüllü olmayan ve hiç arkadaş edinemeyen Charlie, tek avuntusu edebiyat öğretmeni tarafından keşfedilmek olur.Lise de diğer çocuklar tarafından dışlanan ve gittikçe daha da içine kapanmaya başlayan Charlie'yi bu zor durumdan lise son sınıf Sam ve Patrick kardeşler çıkarır. İkili Charlie'ye hayatı sevmeyi ve hayattan zevk almayı öğretir. Charlie, Sam ile ilk aşk deneyimini tadar ve sevmeyi öğrenir. Ama Sam ve Patrick de kendi sorunlarıyla boğuşmaktadırlar. Sam güzel bir kız olmasına rağmen hiç bir zaman sevilmediğine ve sevgili olduğu tüm erkeklerin onu kullandığını düşünür. Patrick ise gaydir ve hayatını istediği gibi yaşayamaz ve diğer öğrenciler tarafından hor görülür. Filmi diğer seleflerinden farklı kılan özelliği ise yaratılan karakterlerin derinliği. Her biri ayrı sorunlarda boğuşan çocuklar çıkış yolunu yine birbirlerine yardım ederek buluyorlar.

Filmin başrollerini son dönemin yetenekli genç oyuncuları Charlie rolünde Logan Lerman, Sam rolünde Emma Watson ve Patrick rolünde Ezra Miller'ı izliyoruz. Oyuncuların performanslarının hepsi birbirinden iyi; Logan Lerman'ın oyunculuğunu gösterebileceği bir rolle karşımıza geçmesi geleceğinin olduğunu kanıtlıyor, aynı şekilde Harry Potter filmlerinde Hermonie Granger karakteriyle ünlünen Emma Watson'da Hermonie karakterini üstünden başarıyla atmış ve yeni birkakrakter yaratmakta zorluk çekmemiş; filmin belkide en iyi performansını gösteren Ezra Milller ise bu yeteneğini daha önce We Need To Talk About Kevin filminde de başarıyla göstermişti.
Film bence kitabının handikaplarından dolayı mükemmelliği tam olarak yakalayamasa da iyi bir iş oalrak kendisini izlettiriyor. Özellikle kitabın Patrick'in hayatında bir çok sorundan bahsetmesi, hikayeyi filmleştirirken yönetmene büyük zorluklar çıkarmıştır. Son dönemin genç oyuncularını izleyebileceğiniz, soundtrack'i ile gönlünüzü feteden bir film izlemek istiyorsanız The Perks of Being a Wallflowers sizi bekliyor.
Bundan benden size kıyak olsun, filmin en sevdiğim şarkısını paylaşayım. :)

                                         

İlgili Yayınlar

3 yorum

 1. bu filme bayıldım ve ne tatlı blog bu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MIA benim bloguma yorum yapmışşş. :D İlk gördüm bir kendime uzun süre gelemedim. çook teşekkür ederim benim için her zaman bir efsane idin blog dünyasında. :D hesap açmadan önce de okuyordum. :D

   Sil
 2. oleeey çok seviyorum bunu.
  :)

  YanıtlaSil