That '70s Show

23:05


Yazı bana aittir, fakat yazının ilk yayın yeri, Bir Dizi Haber sitesidir.
That ’70s Show 1998 yılında Amerika’nın Fox kanalında yayınlanmış; toplam 8 sezon sürmüştür. 2006 yılında kapanışını yapmış That ’70s Show’un her bölümü 20 dakika sürmektedir. Dizimiz 98 yılında çekilmesine karşın hikayesi 17 Mayıs 1976 – 31 Aralık 1979 tarihleri arasında geçer. Aslında bir komedi dizisi olsa da dizimizin hikayesinde 70′li yılların Amerika’sının kültürüne, o dönemin insanlarına ve müzik akımlarına da bolca yer verilmektedir.
Gelin şimdi Türkiye’de diğer Amerikan komedi dizilerine göre daha az tanınmış That ’70s Show‘u daha yakından inceleyelim.
Wallpaper-that-70s-show-32443972-1280-720

Konu:

Dizimiz 70′li yıllarda Amerika’nın Wisconsin şehrinde yaşayan 6 liseli genç ve onların aileleri etrafında geçen olayları konu alır. Hepsi birbirinden matrak ve ilginç kişiliklere sahip karakterlerimizin başından geçen olayları, komik bir şekilde bize anlatır. Dizimiz baş rolünde 6 liseli gencimizden biri olan Eric Forman yer alır.
Eric Forman 70′li yılların tipik bir amerikan ailesine sahiptir. Baskıcı bir baba, aklı beş karış havada bir abla ve ailede her şeyle ilgilenmeye çalışan bir anne. Bunların dışında Eric’in hepsi birbirinden ilginç kendisi dahil 6 kişilik arkadaş grubu da vardır. Dizimiz de çoğunlukla Eric’in arkadaşları arasında geçen olaylar, gönül ilişkileri ve aile hayatı üzerinden ilerlemektedir. İsterseniz dizimizin hikayesini karakterlerimizi inceleyerek ayrıntılandıralım.
tumblr_mwqk2dLha51sqwbp4o2_1280

Karakterler:

1222113234290_fEric Forman:
Dizimizin baş karakteri Eric, derslerinde gayet başarılı, babası tarafından sürekli baskı altında olan, annesinden sonsuz bir sevgi gören, ablasıyla hiç anlaşamayan komşu kızına aşık; cılız, sevecen karakterimiz.  Eric küçüklüğünden beri kapı komşuları Pinciotti’lerin kızı Donna’ya abayı yakık, ama uzun süre Donna’nın da kendisine ilgisi olduğundan haberi olmamış.
donna-that-70s-show-6429302-446-459
Donna Pinciotti:
Forman’ların kapı komşusu Pinciotti’lerin tek çocukları. Eric’in ailesi ne kadar amerikanın 70′lerde ki klasik aile yapısına uyuyorsa. Pinciotti’lerde o kadar bu kalıbın dışına çıkıyorlar. Donna’nın ailesinin durumu Formanlara göre daha iyi ve daha modern bir aileye sahip. Donna ile Eric küçüklükten itibaren yakın arkadaşlarmış ve ikisi de uzun süre birbirinden hoşlanmış. Donna kız olmasına rağmen Eric’ten daha uzun, iri ve genelde Eric ile güreşirken onu devirmeyi başarıyor. Donna’nın hayali üniversiteye gidip, başarılı bir iş kadını olmak.
That___70s_Show___Steven_HydeSteven Hyde:
Grubumuzun asi çocuğu Steven. Sorunlu bir çocukluk ve aile hayatı geçirmiş ve geçirmekte. Genel hayat felsefesi olarak hiç bir şeye karışmayan daha çok insanları eleştirmeyi seven biri. Zaman zaman gruptaki en aklı başında insan olabiliyor, sevgili konusunda aralarında ki en tecrübesizi olsa da aşk meşk işlerini Steven’e danışıyorlar. Steven, Eric’in en iyi arkadaşıdır. Büyük bir Led Zeplin ve Pink Floyd hayranıdır.
jackie
Jackie Burkhart:
Grubumuzun şımarık aklı beş karış havada kızı. Zengin bir aileye sahip ve kendisi de tam olarak zengin züppesi dediğimiz insan tipinde ama kendileri çok şirin. Arkadaşlarını sinir etmekte, aralıksız konuşmakta ve insanların beyninin etini yemekte üstüne yoktur. Hayatta ki tek amacı, yakışıklı bir sevgili ile evlenip mutlu bir aile hayatı yaşamak. Kelso ile sevgililer ve sürekli beraber takılıyorlar.
A not so stylish Kutcher, as he appeared in That 70s Show.Micheal Kelso:
Kelso, grubumuzun en aklı kıt karakteridir, ama kendini bir o kadar zeki zanneder. Jackie ile sevgililerdir fakat sürekli gözü dışardadır. Acayip çapkındır, etrafında ki tüm kızlara sulanma kapasitesi vardır. Ama Jackie de, Kelso’yu parmağının ucunda oynatmaktadır ve ona her istediğini yaptırır. Kelso yakışıklıdır ve kendini de bu konuda çok beğenmiştir. İleride manken olup, zengin olmayı düşler.
fez
Fez:
Yabancı değişim öğrencisidir, ama hiç bir zaman hangi ülkeden geldiğini öğrenemeyiz. İsmi ingilizce de yabancı değişim öğrencisi anlamana gelen  Foreign Exchange Student kelimelerinin kısaltmasıdır. Dizinin en komik karakterlerinden biridir, aşk konusunda hiç bir zaman şansı yaver gitmez. Ama genelde tüm kızların kendini arzuladığını düşünür. Zaman zaman yaptığı garip çıkışlarla ve komik hayal dünyasıyla hepimizi gülme krizine sokar.
1095994_1344736504895_full
Kitty Forman:
Ailemizin fedakar, her işe koşan annesi; gülüşüyle sevgimizi kazanmış kişi. Kitty, hastane de hemşire olarak çalışmakta ve tüm ev işlerini de zevkle tek başına yapmaktadır. İki çocuğunu da çok sevse de onun için Eric’in yeri hep ayrıdır. Hayatta ki en büyük amaçlarından biri Red’e karşı Eric’i savunmaktır. Aile de dengeleri sağlayan kişidir.
Red Forman:
Ailemizin otoriter reisi. Red Kore gazisidir ve bununla gurur duyar. Red genel olarak sinirli biridir, sululuktan hoşlanmaz ve hata kabul etmez. İyi bir amerikan vatandaşıdır. Her zaman oğluna, kızından daha çok baskı uygulamış ve sert davranmıştır. Ama sonradan öğrendiğimize göre böyle davranmasının nedeni Eric’den çok şey beklemesi ve Eric’in güzel bir geleceği olacağını düşünmesidir.
tumblr_mwqk2dLha51sqwbp4o1_500

Gereksiz Bilgiler:

 • That ’70s Show, sıcacık karakteriyle kendi komedi tarzıyla hemen ısınabildiğiniz şeker mi şeker bir komedi dizisidir. Her karakteri ayrı sever her karaktere ayrı bir ısınırsınız.
 • That ’70s Show yapısı itibariyle komedi dizisi olması dışında hem bir dönem dizisi hem de bir gençlik dizisidir. 70′li yıllarda Wiscons’in Point Place de yaşayan bir grup gencin yaşamına absürd bir bakış açısıyla yaklaşıyor diyebiliriz.
 • Point Place gerçek bir kasaba değildir, dizi için uydurulmuştur.
 • Dizimiz ödüller konusunda şansı çok da yaver gitmemiştir. 8 sezon boyunca 1 Emmy ödülü kazanmıştır.
 • Reytingleri ise ortalama düzeydedir. En iyi sezonları 11-12 milyon seyirci ortalaması tutturmuştur.
 • Wisconsin’in hem küçük bir yer olması hem de 70′li yılların getirdiği olanaksızlıklardan dolayı gençlerimiz ya Eric’in arabasında ya da Eric’in ailesinin bodrumunda takılırlar. Bodrumda bir masa etrafında kafalar dumanlı muhabbetleri çok ünlüdür.
 • Dizide bolca dönemin kültürel olaylarına, ünlü müzik gruplarına göndermeler yapılır. Led Zeppelin, Pink Floyd, Kiss, Queen gibi gruplara ve şarkılarına bolca göndermeler yapılır.
 • Dizide ki hayal sahneleri dizinin en komik sahnelerini oluşturur.
 • Dizide ki karakterleri canlandıran oyunculara ayrıntılı bakmak isterseniz daha önce yazılmış bu bildiri çok işinize yarar.
 • Dizinin son dört sezon bölümlerinin isimleri dört önemli müzik grubunun şarkı isimlerinden gelmektedir. 5.Sezon Led Zeppelin, 6.Sezon The Who, 7.Sezon Rolling Stones, 8.Sezon ise Quenn şarkı isimleri kullanılmıştır.
ov4w

Fragman:

İlgili Yayınlar

7 yorum

 1. Bir ara Dsmartın bir dizi kanalında neredeyse her bölümünü izleme fırsatım olmuştu ve bence de çok eğlenceli ve özellikle karakterleri çok iyi işlenmiş bir dizi, 4-5 yıl önce izlemiş olmama rağmen hala hepsini hatırlayabiliyorum..

  YanıtlaSil
 2. 2 sezonunu bitirdiğim dizidir.İzlemesi eğlenceli olan bu dizi ile ilgili güzel bir yazı olmuş, görseller özenle seçilmiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beğenmene çok sevindim. :) görseller benimde her zaman hoşuma gidiyor.

   Sil
 3. arkadaşlar 3.sezon 11.bölümde kaldım devamı yok bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İndirerek izlesen olmaz mı? Türkçe altyazıları tam zaten? İndirmeyi istersen anlatabilrim. :)

   Sil
  2. bana anlatabilir misin

   Sil
 4. evet ya 3/11 den sonrasını ben de bulamadım anlatabilirsen sevinirim

  YanıtlaSil