Suçluların Ezeli Düsmanı Dedektifler

17:14


Polisiye ve dedektiflik dizileri, biz dizi severlerin her zaman izlemeyi en sevdiği türlerden birisidir. Dizilerimizin baş kahramanı dedektiflerimiz, kimi zaman suçluların peşinden iz süren polisler kimi zaman da bazı davaları çözmesi için tutulan özel dedektifler olmuşlardır. Her birinin davaları çözerken kendilerine ait yöntemleri vardır; kimi yalnız çalışırken kimisi yardımcısı olmadan adım atmaz. Genelde çözülmesi imkansız davaları inanılmaz yollardan çözen ve üstün zekaları ile bizleri kendilerine hayran bırakan dedektiflerimize isterseniz biraz daha yakından bakalım.
sherlock-holmesSherlock Holmes
Dizi severlere son yılların en popüler ve en sevilen dedektifi kim diye sorsak büyük ihtimalle Sherlock Holmes cevabını alırız. İngiltere'den ekranlarımıza gelen bu zeka dolu dizimiz Sherlock, her yıl yayınladığı az ve öz bölümleriyle kendi zekamızdan şüphe etmemize neden oluyor. Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan dedektif Sherlock Holmes kendi adındaki kitap serisinin de baş kahramanı olmasına rağmen, kitapların ilk çıktığı tarihten beri hiç bir zaman bugün ki kadar popüler olmamıştı sanırım; bu durumun yaratılmasında en büyük övgünün tabi ki enfes Sherlock Holmes performansıyla Benedict Cumberbatch'a gitmesi gerekir. Sherlock Holmes, gelmiş geçmiş en zeki dedektiflerden birisidir, düşünce ve mantık için yaşar; fakat tavan yapmış bir egoya sahiptir. Aseksüel ve asosyal olan Sherlock'a davaları çözerken tek dostu Dr. John Watson eşlik eder.
Miss-Marple-miss-marple-23639638-800-546Miss Jane Marple
İngiltere'nin ITV kanalında yayınlanan Agathe Christie's Marple dizisinin baş kahramanı dedektif Miss Jane MarpleAgathe Christie'nin yarattığı nadide detektiflerimizden birisidir.  Görünüşte sıradan, yaşını başını almış bir kadın gibi gözükse de, Miss Marple üstün zekası ve amiyane tabirle insanların ne mal olduğunu anlayabilmesi ile davaları çok kolayca çözebilmektedir. Dizi de Jane Marple bazı nedenlerden dolayı iki farklı aktör tarafında canlandırmış; ilk 3 sezon Geraldine McEwan, 3. sezondan sonra Julia McKenzie sevilen karaktere can vermiştir.
Hercule-Poirot-poirot-23876005-800-600Hercule Poirot
Hercule Poirot, Agatha Christie tarafından yaratılan, Belçikalı ünlü bir dedektiftir. Agatha Christie romanlarından uyarlanarak çekilen Agatha Christie's Poirot dizisinin baş kahramanı olan karakterimiz, polislikten emekli olup özel davalara bakan bir dedektif. Takıntı derecesinde temizlik ve düzen bağımlısı ama bu özelliği genelde davaları çözmesinde ona yardımcı oluyor; cinayetleri, olayları gözlemleyerek değil tanıklardan aldığı bilgiler doğrultusunda düşünerek taşınarak, kafasında olay örgüsü kurarak çözer.
behzatc_2Başkomiser Behzat
Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisinin baş kahramanı Behzat, Cinayet Büro Amiridir; kendine has sorgulama yöntemleri ve zanlılara şiddet içeren davranışları olmasına rağmen samimi, dürüst ve adam gibi adamdır. 1985 yılında polis akademisinden mezun olmuştur, dönem arkadaşlarının çoğu polis teşkilatında üst kademelerde olmasına rağmen, Behzat kendi bildiği doğrulardan şaşmadığı için terfi alamamıştır. Karakter, usta tiyatrocu Erdal Beşikçioğlu tarafından canlandırılır.
tk-s3-cast-linden-590Sarah Linden
Seattle polis şubesinde çalışan olan Sarah Linden, başarılı ve zeki bir dedektiftir. Olayları kimsenin görmediği açılardan görmesi ve anlamasıyla ünlü dedektifimiz aynı zamanda bir uzun mesafe koşucusudur. The Killing dizisinin baş kahramanı Sarah Linden,  Mierille Enos tarafından canlandırılıyor.
Patrick-Jane-patrick-jane-23388274-1280-720Patrick Jane
Amerikanın CBS kanalında yayınlanan The Mentalist dizisinin baş kahramanı olan Patrick Jane, Simon Baker tarafından canlandırılmaktadır. California Araştırma Bürosu'nda çalışan Patrick Jane, eskiden hayatını sahte medyumluk ile sürdürmekteydi. Red John adlı katilin ailesini öldürmesiyle hastaneye yatırılmış, iyileştikten sonra CBI'da çalışmaya başlamıştır. Dikkat ve gözlem yeteneğiyle suçluları yakalayan ve davaları çözen Patrick Jane'nin polislere yardım etmekte ki asıl amacı ailesinin katilinin peşine düşmektir.
saga_noren_bronSaga Noren
Bu seferki dedektifimiz daha soğuk bir memleketten geliyor ve ülkesi gibisi kendi de soğuk ve mesafeli birisi. Saga Noren, Danimarka-İsveç yapımı polisiye dizisi Bron/Broen'nin baş kahramanı. Saga, tam bir işkoliktir ve davaları çözme oranı neredeyse yüzde yüzdür; asla disiplinden ödün vermez ve kuralsız iş yapmaz; fakat işteki başarısını maalesef sosyal hayatında gösteremez, insanı ilişkiler konusunda tam bir beceriksizdir. Davaları diğer selefleri gibi gelişmiş yetenekleriyle değil; davaların üstünde günlerce gecelerce düşünerek, bıkmadan usanmadan çalışarak çözer. Saga Noren'i bu dizisi sayesinde dünyada da ünü gittikçe artan başarılı oyuncu Sofia Helen canlandırıyor.
Hugh DancyWill Graham
Will Graham, sıraladığımız dedektifler arasında belki de en yeteneklisi ve de en kırılganı. Kendini özgü yöntemlerle davaları çözen Bill; kendi düşünme yöntemiyle, suç mahâlinin yardımıyla, katil ile kendi arasında empati kuruyor ve gelişmiş empati yeteneğiyle zihninde katilin yerine geçerek, katilin suçu nasıl işlediğini ve neden işlediği gibi sorulara yanıtlar buluyor. Fakat Will'in bu inanılmaz yeteneğinin de bazı handikapları var, eğer Will empatiye kendini çok kaptırırsa, gerçeklik duygusunu kaybedip suçu kendisinin işlediğine dair kendini kandırabiliyor. Geçen yılın en başarılı yeni dramalarından Hannibal'ın baş kahramanı olan Will Graham, Hugh Dancy tarafından canlandırılıyor.
janerizzoliJane Rizzoli
Çocukluğundan itibaren polis olma hayalleri ile büyüyen Jane, Boston Polis Teşkilatı'nın en başarılı dedektiflerinden birisidir. Erkeksi bir yapısı olan Jane'nin en nefret ettiği şey topuklu ayakkabılar; genelde aldığı cinayet davalarını kişiselleştiren ve davayı çözmek için varını yoğunu ortaya koyan birisidir. Jane'nin davaları çözmekte ki en büyük yardımcısı Dr. Maura Isles'dir. Isles'ın zekası ve işine bağılılığı ve Jane'nin pratik zekası ile çözülmedik dava yakalanmadık suçlu bırakmazlar.
inspector-gadget
Bizim yaptığımız kişisel liste elbette daha da uzayabilir ve bu listeye eklenmesi gereken sayısız isim vardır. Fakat her şeyin sonu olduğu gibi bu listenin de sonu geldi. Eğer sizinde bu listede olmayan favori bir dedektifiniz varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yayınlar

5 yorum

 1. heeey işte bu yazıyı sevdim.
  :)
  benim de bi kahramanım var.
  derin detektif.
  yakında yazarım okursun blogumda.
  :)

  bu arada the mentalist bayılıyorum ben.

  yanda listede göremedim.
  fringe'i de kaçırma.

  polisiye düşkünü olarak detektiflerini iyi tanıyorum.

  daha bissürüüüüü detektif var yaaaa edebiyatta.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok haklısın gerçekten çok var ama fringe almamın nedeni fantastik olmasıydı. burda daha çok gerçek olan suçları bulan gerçekçi dedektifleri almak istedim. özellikle kadınalra da pozitif ayrımcılık yaptım açıkçası. :D

   Sil
  2. Yazı güzel olmuş. Benim favorim Sherlock, Sarah Lindon ve tabii ki Olivia Dunham ama liste de yok(!) =)

   Sil
 2. Bu arada dedektiflerin en iyisini unutmuşsun, pimpirikli ağabeyimiz; Adrian Monk :)

  YanıtlaSil
 3. ya ben o dizileri izlemediğimden karakterleri de maalesef tanımıyorum. ondan alamadım yoksa eminim çok iyilerdir. :D

  YanıtlaSil