Pazarları Hiç Sevmem

22:26

Künye: 

Yönetmen: Rezzan Tanyeli
Senaryo: Rezzan Tanyeli
Görüntü Yönetmeni: Florent Herry
Oyuncular: Ezgi Mola, Ayşen Gruda, Melisa Sözen, Hasibe Eren, Edhem Dirvana

Tanıtım: 


Babası hastanede yatan Oğuz'un yıllardır içten içe sevdiği ve bir türlü açılamadığı Ayşe'si başkasıyla evlenir. Deniz ise işsiz, terk edilmiş, yalnız ve hayattan umduğunu bulamadığı için mutsuz bir kadındır. Oğuz ve Deniz tesadüfen tanışırlar, ilk başlarda birbirlerine katlanamayan ikili daha sonra birbirlerine iyi gelirler. Pazarları Hiç Sevmem filmi hayatlarının en kötü döneminde tesadüf eseri karşılaşan Oğuz ve Deniz'in birbirlerine iyi gelmelerinin hikayesi... Ayrılıklar, yollar, düğünler, cenazeler, takıntılar ve insanlık halleri üzerine bir film.

Inceleme:

Pazarları Hiç Sevmem, sizi direk ismiyle yakalıyor, fragmanını ve Nil Karaibrahimgil'in filmden görüntüler eşliğindeki İstanbuldayım şarkısının klibini izledikten sonra kendinizi bu filmi hemen izlemem gerek derken buluyorsunuz.
Pazarları Hiç Sevmem Rezzan Tanyeli'nin ilk uzun metrajlı film projesi. Filmin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini tek başına üstleniyor. Filmin senaryosunda çeşitli aksamalar ve kurgusal sorunlar olsa da, Rezzan Tanyeli yönetmenlik kısmında temiz bir iş çıkarmayı başarmış. Özellikle filmin görüntü yönetmenin hem teknik anlamda hem de hikayeyenin izleyiciye geçmesi anlamında büyük işler yapmış. Ki bu başarısı da Antalya Altın Portakal film festivalinde aldığı En İyi Görüntü Yönetmeni ödülüyle taçlandırıldı. Rezzan Tanyeli filmde dram ve komediyi araya birazda gizem unsurları katarak senaryoyu yeşertmeye çalışmış. Ama senaryoda ki kopukluklar ve filmi sonunda cevapları verilememiş sorular filmin senaryosunu dengesiz bir hale sokmuş. Babası ölüm döşeğinde hastahanede yatan, büyük aşkı Ayşe'si başkasıyla evlenecek olan Oğuz ve hayatın tamamen baş aşağı giden Deniz'in karşılaşması üzerine kurulan senaryo; ikilinin arasında ki bağı seyirciyi aktarmada sorun yaşıyor ve Deniz'in neden Oğuz'un peşinden gittiği ve Oğuz'u nasıl şıp diye bulabildiği soruları seyircinin aklında soru işaretleri bırakıyor.

Filmin başrollerini oyunculukla uzaktan yakından hiç bir ilişkisi olmayan Edhem Dirvana ve bir çok sinema filmi ve diziden tanıyabileceğiniz Melisa Sözen paylaşıyor. Edhem Dirvana ve Melisa Sözen fiziksel olarak birbirlerine yakışmışlar ama filmde aralarında ki kimyayı hissetmekte zorlanıyoruz; maalesef bunun en büyük nedeni senaryonun eksikliği. Melisa Sözen çok büyük bir oyunculuk ortaya koymamış ama rolün gereklerini yaptığını söyleyebiliriz. Edhem Dirvana ise -bunu söylemekte üzülüyorum- tam bir fiyasko, rol yapmakla uzaktan yakından bir ilgisi yok. Sanırım yönetmen ve oyuncunun kendisi de bunun farkına varmışlar ve oyuncu doğal oyunculuk yöntemini kullanmış. Ama yaptığı mimikler ve jestler bazı sahnelerde o kadar eğreti duruyor ki sahneye kendimize vermekte zorlanıyoruz. Filmde oluşturulan yan karakterler ve onlara can veren oyuncular başrollerden daha başarılı olmuş. Ezgi Mola, Hasibe Eren ve Ayşen Gruda'nın oynadığı sahneler filme akıcılık kazandırıyor; tıkanan senaryonun ve sıkılan izleyicinin açılmasını sağlıyor.
Pazarları Hiç Sevmem bütün senaryo aksaklıklarına rağmen, elle tutulur bir Türk filmi olmuş. İzleyin ama büyük beklentilerle oturmayın filmin karşısına. Özellikle büyük bir aşk hikayesi bekleyenler üzülürler.


İlgili Yayınlar

0 yorum