Gitmek: Benim Marlon ve Brandom

03:30


Künye:

Yönetmen: Hüseyin Karabey
Senaryo: Ayça Damgacı , Hüseyin Karabey
Vizyona Giriş Tarihi: 14 Kasım 2008
Süre: 93 dk
Tür: Dram, Duygusal
Ülke: Türkiye

Tanıtım - Inceleme:

Gitmek, son zamanlarda benim dikkatimi çeken Ayça Damgacı'nın hem baş rolünü oynayıp hem de senaryosunu yazdığı, savaş karşıtı, 2009 yılında çıkan filmi. Ayça Damgacı'yı maalesef geç fark ettim, 2013 yılının en iyi filmlerinden biri olan ve bence bir çok film festivalinde de hakkı yenen Yozgat Blues'da ilk olarak keşfetme fırsatı yakaladım oyuncuyu. Oyunculuğu; artık sıkıldığımız tek düze insan suratlarından, farklı bir yüz ve jestlerle, karakterini karikatürize etmeden çıkardığı performanslar bence takdire şayan. Oyuncu şimdi de Star TV'de yayınlanan Aramızda Kalsın dizisinde oynuyor. Filmi anlatırken oyuncudan neden bu kadar çok bahsettin derseniz, nedeni filmin tamamen Ayça Damgacı'nın sırtında olması, bence çok zor bir işi kotarmış, yanlış bir senaryo veya oyunculukla 3. sınıf komedi olmaya çok müsait bir film karşımızda ki.
Ayça İstanbullu Türk bir tiyatrocudur, Hama Ali'de Kuzey Iraklı Kürt bir tiyatrocudur, Türkiye'de film setinde tanışır ve sevgili olurlar. Fakat daha sonra Hama ülkesine döner, Ayça ise İstanbul'da ki rutin yaşamına döner. İlk başlarda mektuplar ve telefonlarla görüşen sevgililer, Amerika'nın Irak'a savaş açması ve askeri operasyon düzenlemesiyle birbirlerine ulaşmaları imkansız olmuştur. Hayatında ilk defa sevilen ve sevildiğini hisseden Ayça, her şeyi göze alarak Hama Ali'yi görmek için Kuzey Irak'a yolculuğa başlar. İmkansız bir aşkın arkasından çıktığı bu yolculukta, geçilmesi zor dağlar, yollar ve sınırlar vardır.
Film'in senaryosunu Hüseyin Karabey ve Ayça Damgacı beraber yazmışlar, filmin yönetmeni Hüseyin Karabey'in ise ilk uzun metrajlı projesi, aslen tiyatro yönetmenliği yapıyor. Film ilk Rotterdam film festivalinde gösterildi, Türkiye de hem film hem de baş rol oyuncusu bir çok ödül ve adaylık aldı.
Film tamamen gerçek duyguların üzerine kurulu, hiç abartı bir sahne ya da duyguya yer yok filmde. Hem de savaş karşıtlığını ve politik çizgisini kesin olarak ortaya koyduğu için türünün de öncülerinden olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle izleyin ve yıllardır medya ve basın tarafından süreli yanlış ve taraflı anlatılan bir hikayenin farklı yüzlerini görme fırsatı yakalayın.

İlgili Yayınlar

0 yorum