Escape Plan

23:52

Künye:

Vizyon tarihi: 10 Ocak 2014
Süre: 115 dakika.
Yönetmen: Mikael Hafstrom
Senaryo: Miles Chapman, Jason Keller
Oyuncular:  Slyvester Stallone,  Arnold Schwarzenegger
Tür: Aksiyon
Ülke: ABD

Tanıtım - Inceleme

Escape Plan, aksiyon türü filmlerin gediklilerinden sayılan Slyvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger'i aynı filmde buluşturan, içerik anlamında türe hiç bir yenilik katmayan çerezlik bir film. Slyvester Stallone'nin oynadığı Ray Breslin karakterinin işi hapishanelerin güvenlik düzeylerini ölçmek. Hapishane yönetiminin haberi olmadan kendisini suçlu olarak içeri attıran sonrada, bin bir zeka dolu yolla dışarı çıkmaya ve hapishanenin güvenlik zafiyetlerini ortaya çıkarmayan çalışan birisi. Bin bir zeka dolu dediğime bakmayın filmin bize vermek istediği mesaj o ama, hapishaneden kurtulduğu yöntemler çok da matah değil, çünkü daha iyilerini gördük. Filmde Slyvester Stallone'yı iş üstünde görüntülerken başlıyor, son işinden de başarı ile ayrılan Ray'e özel bir istek gelir. Dünyada ki çok zengin kişilerin özel olarak yaptırdığı bir hapishane vardır ve kaçmak imkansız olarak adlandırılır. Ray işi kabul eder ama bu işin diğerlerinden bir farkı vardır; Ray zor kullanılarak, istemediği bir şekilde hapishaneye sokulur ve yöneticilere güvenlik kodunu söylemesine rağmen serbest bırakılmaz. ( güvenlik kodu: iş istediği gibi gitmediğinde, yöneticilere güvenli kodunu söylüyor ve gerçek mahkum olmadığı ortaya çıkıyor.) Ray, Emil ile hapishane de tanışır; yolundan gitmeyen bir kaç kaçış girişiminden sonra Ray, Emil ile ortak çalışmaya mecbur kalır. Filmimiz de bundan sonra da ikilinin, inanılmaz bir şekilde tasarlanan bu hapishaneden kaçış öykülerini izleriz. Film, genel gidişatına göre bir tık üstünde bir final ile bitiyor, sonunda olayların tahmin etmediğimiz bir şekilde bitmesi, seyir zevkini artırıyor.
Biraz da oyunculardan bahseder isek; ben türün ve oyuncuların hayranı olmadığım için maalesef aktörleri de övemeyeceğim; son zamanlarda ki Oscar maratonundan dolayı o kadar çok iyi film ve oyuncu gördüm ki Slyvester Stallone'nin oyunculuğu rezalet derece de kötü geldi, yine aynı şekilde vasat bir oyunculuk çıkaran Arnold Schwarzenegger'de hiç değilse mimikler ve jestler konusunda Slyvester Stallone'ye göre daha kabul edilebilir sularda dolaşıyor. Film'de yardımcı kadroda da sinema ile çok ilgili olmayan ama şarkılarını sevdiğimiz 50 Cent, fena bir film kariyerine sahip olmayan Amy Ryan  ve ben izlemesem de seveninin çok olduğunu bildiğim Person of İnterest dizisinin baş rolü Jim Caviezel'de filmin kadrosunda bulunuyor. Jim Caviezel eğer dizide de filmdeki kadar kötü oynuyorsa, o diziyi izlemeye nasıl tahammül ediyorlar şaşarım.
Film hakkında benim söyleyebileceklerim bu kadar, türü sevenlerin kesinlikle beğeneceğini düşünüyorum; ama sürekli patlayan silah sesleri benim başımı ağrıttı ve maalesef filmin ikinci yarısın başlarını uyuyarak geçirdim.

İlgili Yayınlar

0 yorum