Donnie Darko

22:40


Künye:

Yönetmen: Richard Kelly
Senarist: Richard Kelly
Süre: 113 dakika
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhaal, Daveigh Chase...


Tanıtım:

Yıl 1988… Donnie Darko isimli genç bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılıp bir sırra doğru sürüklenir. Yaratık, genç çocuğa 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Zaten zor bir ergenlik dönemi geçiren ve psikolojik yardımda alan Donnie'nin yaşadığı son olaylar, psikolojisini iyice alt üst eder. Olayın şokunu üzerinden atamayan Donnie, bu büyük sırrın ağırlığı altında, tüm sosyal yaşantısını sonlandırarak bu gizemli tavşanın peşinden gidecektir.

Inceleme:

Filmlerin elbetteki işlemek istedikleri konular çetrefilli olabilir ya da anlatmak istediği hikayenin alt yapısı zorlayıcıdır ve belirli bir bilgi birikiminin altında ki izleyicinin seyir zevkini azaltabilir. Donnie Darko, tam da bahsettiğimiz türden bir film, içine kattığı gizemleri artırarak ilerleyen film aynı zamanda gizemin yanında gelen zamanda yolculuk teoremleri ve paralel evrenler gibi konularla film süresi boyunca izleyicinin kafasında yanıtlanmamış binlerce soru bırakabiliyor. Film sonunda bazı sorulara ve gizemlere bir ölçüde yanıt vermesine rağmen özellikle alt yapısına aldığı bilim kurgu konularına o kadar derinden giriyor ki filmi çözmekte ve sonuçlandırmakta çok zorlanıyoruz. Filmi izlemeyi bitirdiğimde acaba bu sorunu yaşayan bir ben miyim diye internette küçük çaplı bir araştırma yaptım ve herkes bu sorundan müzdarip ama filmin seveni de hiç azımsanmayacak kadar çok ki bunun da en büyük kanıtı 8.1'lik  İmdb puanı tabi ki; ama buna rağmen filmden zevk alanlarda; filmi kafalarında, aralarında, yaptıkları tartışmalardan sonra aydınlatmışlar.
Film hakkında aslında iki farklı görüş var. Bunlardan birincisi, filmin bilim kurgu kısmının çerezlik olduğu, yönetmenin asıl işlemek istediği konunun Donnie Darko üzerinden toplum eleştirisi ve aile tarafından iyi yönetilmeyen bir ergenlik dönemi olduğu söyleniyor. Eğer film gerçekten de anlatmak istediği buysa gerçekten büyük problemleri var demektir. Bu durumda film en basit anlamıyla fazla abartılmış ve bayağı kalır. Görüşlerden ikincisi ise bilim kurgu ve temellerini öne alarak Donnie'nin geçirdiği psikolojik durumu geriye atıyor ve aslında filmin gidişatı üzerinde ki etkisini yok sayıyor. Ki bu görüşte ki en büyük problemde bence film basitleştirmesi ve hikayeyi kader denilen şeyden dışarı çıkaramaması.
Donnie Darko yönetmen ve senarist Richard Kelly'nin ilk uzun metraj projesi, ilk proje için gayet iyi bir iş çıkarmış yönetmen; filmin senaryosunu ise okuduğum kadarıyla küçüklüğünde beri yazıyormuş. Filmin oyuncu kadrosu da bir çok yetenekli isimden oluşuyor ve oyunculuk anlamında göze batan bir isim yok. Film bir çok handikapına rağmen güzel kotarılmış bir iş.
Donnie Darko filminin başarılı olup olmadığı bence tamamen izleyiciye bağlı. Büyük bir bilimkurgu hayranı olmadığım için film benim gözümde maalesef vasatın bir tık üstünde kalabiliyor.


Filmi Anlamayanlara (Alıntıdır):
Biz şuanda gerçek evrende yaşıyoruz ve hiçbir şeyi değiştiremeyiz fakat bazı olaylarda, kazalarda alternatif bir dünya(evren) olan Tanjant Evreni oluşmaktadır. Filme Donnie'nin evine düşen uçak motoruyla başlıyoruz uçak motoru gerçek dünyada 2 ekimde düşmüştür o anda Tanjant evreni daha yeni oluşmuştur (Gerçek dünya ile tanjant evreni arasında 28 gün 6 saat 42 dakika 12 saniye kadar fark vardır) uçak motoru gerçek dünyada 2 ekimde düşerken tanjant evreni daha yeni oluşmaya başladığını söyledik yani tanjant evreni 30 ekimde sonlanacak Donnie ' nin dünyanın sonundan bahsetmesi budur. 28 gün sonra tanjant evreni sonlanacaktır. Filmde Donnie Gretchen' ın ölümünden kendisini sorumlu tutmaktadır ve o uçak motorunun evine düşmesi anında kendisi ölseydi Gretchen hayatta olacaktı diye bir mantık geliştiriyor.Tanjant evreninde"Yaşayan Alıcı" Donnie'dir (Genellikle olayın yaşandığı yere en yakın kişi). Frank ise "Manipule Ölü". Donnie Tanjant evrenini sonlandırmak için Frank ' i tamamlayıcı olarak seçer.Frank bütün film boyunca Donnie'ye tuzaklar hazırlar. Frank Donnie'e okula su bastırtmasını söyler ve bu şekilde Gretchen ile tanışır. Konferansçı sapık adamın olduğu salonu yakar ve bu şekilde Donnie'nin kız kardeşinin okuldaki gösterisinde görevli olan menapoz karı sapık adamın suçsuzluğu için kolları sıvamasıyla Donnie'nin annesi görevli olarak gider.Donnie bu tanjant evrenini daha önceden tekrarlamıştır fakat başarılı olamamıştır peki bunu nereden anlayabiliriz ? Donnie sinema salonunda Frank e gözüne ne olduğunun sorar belliki frank daha önceki tanjant evreninden gelmektedir ve donnie bu duruma gülümser.Gretchen Donnie ye Donnie Darko'da nedir süper kahraman gibi birşey ? Donnie ise sana olmadığımı düşündüren nedir diye cevap verir.Tanjant evrenindeki yaşayan alıcıların telepinesis güçleri vardır (düşünce ile cisimleri oynatabilmek)Filmde dikkat ederseniz telepinesis güçlerini kullandığını görürsünüz. okula su bastırttığı gece yatağında uyurken kendini biranda okulda görür ve olay bittiğinde yatağında aynı pozisyonda aytarken görürsünüzDonnie tanjant evrenini tamamlayamamasıyla defalarca tanjant evreni başlar ve sonlanır bu sefer ise olaya Gretchen, Roberta Sparrow u dahil ederek bunu başarır.  Ve gerçek dünyada gretchen ile hi tanışmazlar ve onu kurtarmak için kendisini feda eder.   alıntıdır. bende bunu okuduktan sonra anladm

İlgili Yayınlar

6 yorum

 1. Ben Donnie Darko'yu ilk kez iki üç sene önce izlemiştim. Donnie'yi sevmiştim. Onun kişiliğini sevdiğimden filmi de sevmiştim ama tabii benim için de filmin anlaşılmamış, aydınlanmamış bir sürü şeyi var. Şeyi var, cümleyi nasıl devam ettireceğimi bilemedim :D Şeyi. Çok hoş.

  YanıtlaSil
 2. gerçekten de öyle filmi anlamamız zorlayan bir sürü şeyi var. :D bende sonradan ufak çaplı araştırma ile o şeyleri öğrendim. :D

  YanıtlaSil
 3. bu da sıkı film.
  :)

  bi de baksana, kumanda paneline gidip ayarlar yorumlardan "kelime doğrulama"yı kaldırır mısın.
  böle yorum yaparken bissürü rakama harfe basıyoz ya.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumun için ve uayrdığın için sağol :D yeniyim bu işlerde, böyle uyarılar çok yardımcı oluyor. :D

   Sil
 4. ahahahha ben de bunu okuyup 1 yıldan sonra anlamış bulunuyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) ya bende okuyunca anlayabildim maalesef. :)

   Sil