Before Sunrise

15:48


Vizyon Tarihi: 19 Mayıs 1995
Süre: 101 dk.
Yönetmen: Richard Linklater
Oyuncular: Ethan Hawke, Julie Deply
Tür: Romantik
Ülke: ABD

Tanıtım - Inceleme

Bir tren yolculuğu sırasında karşılaşan Jesse ve Celine, yolculuk sırasında çok iyi anlaşırlar ve koyu bir sohbet oluşur etraflarında. Fakat Jesse trenden Viyana da inmek ve 1 gün sonrada uçağa binip Amerika'ya gitmek zorundadır. Jesse, Celine'e Viyana'da bir gün boyunca beraber geçirmek isteyip istemediğini sorar gün doğumuyla beraber Jesse uçağa binip Amerika'ya gidecek, Celine'de bir diğer trenle yoluna devam edecektir. Celine teklifi kabul ederler ve 20'li yaşlarında ki ikilinin bir gün boyunca Viyana sokaklarında konuşmalarını, yaşadıklarını ve birbirlerine aşık olmalarını izleriz.
Viyanada iki gencin peşine takılıp şehri turlamaya başlıyoruz, asla iksinden biri olmuyoruz, biz izleyen ve gözlemleyen tarafımız; daha tanışalı 15 dakika olan iki gencin birbirlerine kalbini ve ruhunu açmasını ve aşık olmalarını izleme fırsatı buluyoruz. Bu sonsuzluk naiflikte ilerleyen hikaye oyuncuların performansları sayesinde güzel bir görsel şölene dönüşüyor. İkilinin konuşmaları çok güçlü bir alt metin ile çevirili, konuşmaları sırasında siyaset, hayat görüşleri, filmler, müzikler, kitplar ve dönemin güncel olayları gibi bir çok konu hakkında tutarlı ve doğru çıkarımlar bulunuyorlar.
Biraz da oyunculardan bahseder isek, Jesse'yi Dead Poet Society filminden sonra düşen kariyerini bu film ile toplayan Ethan Hawke canlandırıyor; Celine karakterini ise oyunculuğuyla aklımı başımdan alan Fransız aktris  Julie Deply canlandırıyor. Film diyaloglar üzerinden yürüdüğü için eğer film kötü seçilmiş aktörlerle yapılsa idi tam bir karın ağrısı olurdu. Hawke ve Deply arasında ki kimya, ustaca yazılan ve doğaçlama hissi yaratan  doğal diyaloglar filmin tamamını oluşturuyor.
Film Amerika'da eleştirmenler ve ödül törenlerinden hak ettiği değeri tam olarak göremese de yönetmeni Richard Linklater'e Berlin Film festivalinde en iyi yönetmen ödülünü kazandırıyor.
Film her zaman gözü kapalı önerecekler listemdedir, kesinlikle izleyin.


İlgili Yayınlar

3 yorum

 1. Bir arkadaşım o kadar çok ama o kadar çok izle diye başımın etini yedi ki anlatamam. Ben de acayip merak ediyorum fakat bir türlü izleyemedim. İyice meraklandım film konusunda. İlk fırsatta izleyeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence de kesinlikle izle hiç pişman olmayacaksın. :D modern juliet büyük ihtimal modern romeo'sunu bulacak bu filmle. :D

   Sil
 2. Harika bir filmdi. Önünüze gelen fırsatları değerlendirmeniz gerektiğini gösteriyor. Trende ki o çocuğa "hayır" deseydi ömür boyunca "keşke onla gitseydim" diye pişmanlık yaşayacaktı ve adam kızın aklını çeldi ve inanılmaz güzel gün yaşadılar onların yaşantıları mutluluğuna ortak oldum, o duyguyu yaşattı. Böyle içinde yolculuk geçen filmler güzel oluyor diyaloğa dayalı filmler. Serinin diğer filmlerini de hemen izleyip bitireceğim.

  YanıtlaSil