August: Osage County

16:44

Künye:

Vizyon Tarihi: 10 Ocak 2014
Süre: 121 dakika
Yönetmen: John Wells
Senarist: Tracy Letts
Oyuncular: Meryl Streep, Julia Roberts, Chris Copper...
Tür: Dram
Ülke: ABD
IMDb: 7.4
BKoH: 6.9

Tanıtım - Inceleme:

Bu yılın yine Oscar takip uğraşı yüzünden kendimi izlemek zorunda hissettiğim ve başlamadan önce çok ön yargı ile yaklaştığım bir film oldu August: Osage County, peki film ön yargımı kırdı mı?, ben eh! deyim siz anlayın.
Osage County, bir kitap uyarlaması ve daha önce yapılmış bir tiyatro oyunu var; Oklahoma'lı bir birinden ayrılmış ve çoktan parçalanmış bir ailenin hikayesini anlatıyor. Violet ve Beverly yaşlanmış ve ikisi de kendi sorunlarıyla ve birbirlerinin sorunlarıyla uğraşan bir çifttir, 3 kızlardan ikisi evlenmiş ve farklı şehirlerde yaşıyorlardır. Violet ağız kanseri ve ilaç bağımlısıdır, Beverly'de alkoliktir; Beverly'nin sakin mizacına karşılık, Violet hırçındır ve yaşadığı zor durumu dışarıya yansıtır. Beverly'nin bir gün evden gitmesi ve uzun süre dönmemesiyle, tüm aile bireyleri memleketleri mecburi bir dönüş yapmışlar ve her gelen de bu sorunlu eve bir de kendi sorununu taşımıştır. Her biri farklı sorunları olan karakterlerin bir de geçmişte çözüm bulamadıkları problemlerin gün yüzüne çıkmasıyla, herkes bir bir eteğinde ki taşları dökmeye başlar. Film kendini izlettiriyor, kesinlikle izlenmesi zor bir film değil, dakikaları saydırtmıyor size. Fakat film'de atlanması imkansız olan bir çok sorun var ki gözünüze gözünüze batıyor.
filmin en iyileri
Özellikle kurgu konusunda çok başarısız ve seyirciye hissettirmek istediği duyguları geçirmekte çok zorlanıyor. Bir de bazı durumları gereksiz abartma ve köpürtmenin çok üstüne gitmişler ama seyirciyi oradan da yakalayamıyorlar. Tüm bombalar ve sırlar ardı ardına patlıyor ama beklenilen etkiyi ve sarsıntıyı yapmıyor. Film, ilk proje aşamasından itibaren oyuncu kadrosunun kalabalıklığı ve ağırlığı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Ki büyük isimlerde filmi taşımakta zorlanmamışlar

#Not: Bu senaryonun tiyatro da sahnelenmesi kesinlikle daha etkileyici olmuştur, gerçekten izlemek isterdim

Merly Streep ve Julia Roberts baş rollerde ve rollerini haklarını veriyorlar; akademi de onların hakkını verdi, oscar adaylıklarını kaptılar. Oyuncuların bir çok hayranı bana kızacak ama filmin en kötüleri ise kesinlikle Benedict Cumberbatch ve Abigail Breslin'di. Özellikle Benedict The Fifth Estate ve Osage County ile güzel giden kariyerini ters yüz etme noktasına getirdi. Yönetmen kısmına gelir isek John Wells'in başından büyük bir işe kalkıştığını ve yetenekli biri olmadığını düşünüyorum, çünkü iyi oyunculukların olduğu bir filmde sahneler göze batıyorsa bunun nedeni yönetmendir.
Film yukarıda saydığım tüm eksikliklerine rağmen, yine de çok rahatlıkla önerebileceğim ve izlemekten pişman olmadığım bir film. Fakat, beklentilerimin yüksekliği, beni hayal kırıklığına uğratmış olabilir.
Şu güzelliğe son kez bak da öyle git okuyucu. :)

İlgili Yayınlar

9 yorum

 1. Julia Roberts Friends oynamıştı! Belki bir ara izleyebilirim.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben hatırlamıyorum yahangi bölümlerde gelmişti acaba. :D

   Sil
  2. Chandlerin ilkokuldan bir arkdaşı vardı sanırım onun ilkçamaşırını indirmişti chandler.Oda intikam almak için onu kandırıp çıkıyorlardı oda pantolonu alıp kaçıyordu sanırım :D

   Sil
  3. yuhh umut sende de ne hafıza var. :D hatırladım. :D

   Sil
 2. Meryl Streep ve Julia Roberts konusunda sana katılıyorum.
  Ayrıca film "Ben tiyatro için yazılmışım" diye bağırıyor :)

  YanıtlaSil
 3. vay beeee ne oyuncular.
  izlicem tabii.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izle, oyuncular gerçekten de arzı endam etmişler. :D

   Sil