Pom Poko

12:38

Künye:

Tür: Animasyon, Anime
Yapım: Japonya(1994)
Yönetmen: Isao Takahata
Senaryo: Hayao Miyazaki, Isao Takahata

Tanıtım:


Rakunlar uzun yıllardır Tokyo'nun dışarısında ki ormanlarda, tepelerde huzur içerisinde yaşamaktadır. Tabi onlarda da insanlar gibi ara sıra savaşlar çıkabilmekte, ormanların paylaşımı arasında kabileler arasında sorun çıkabilmektedir. Rakunlar huzurlu ve kendilerine has hayatlarına devam ederken, Tokyo'da insanların sayıları durdurulamaz bir hızda artmakta ve yerleşim problemlerini ortadan kaldırmak için, Tokyo'nun dışında ki ormanların çoğunu bertaraf edecek bir şehirleşme planını yürürlüğe sokarlar. Rakunlar, geç de olsa kötü gidişatın farkına Büyük Nine sayesinde varırlar ve insanlara karşı ormanlarını savunmak için birlik olurlar. Ormanlarını savunurken insanlarla baş edebilmek için, kılık değiştirme yöntemini öğrenmeye başlarlar. Kılık değiştirme yöntemi rakunların eski bir sanatı olmasına rağmen, çoğu rakun daha önce gerek duymadıkları için bu yeteneklerini geliştirmemiştir. Filmimizde rakunların doğayı korumak için insanlara karşı başlattığı savaşı izleme fırsatı buluyoruz.


Inceleme:

Benim Pom Poko filmini aslında ikinci izleyişim, ilk seferinde Trt Çocuk kanalında filme denk gelmiş ve yarım yamalak bir şekilde filmi izlemiştim. İkinci izleyişimde internet üzerinden 2 saat boyunca pür dikkat hiç sıkılmadan izledim filmi.
Pom Poko'nun yönetmenliğini ve senaristliğini usta isim Isao Takahata yapmış. Isao Takahata'yı Türkiye de çok ünlü olan Heidi serisinden ve ımdb ilk 250 film arasına girmiş Ateşböceklerinin Mezarı filminden tanıyabilirsiniz. Filmin hikayesi aslında Hayao Miyazaki tarafından bulunmuş, fakat senaryolaştırma çalışmasını Isao Takahata yapmış.
Film gerçekten özenli ve güzel bir iş olmuş. Hayao Miyazaki'nin tarzının aksine Isao Takahata filmde komedi unsurunu daha çok kullanmış. Filmde, Hayao Miyazaki'nin filmlerinde görmeye alıştığımız ve memnun olduğumuz çok özenle çizilmiş sahneler ve ayrıntılar bulamıyoruz. Filmin kurgusunda da bir kaç küçük sorun var ama bu küçük eksiklikler filmin izlenebilirliğini düşürmüyor. 
Filmin sonu iyi yazılmış ve çizgi filmlerde sıkça kullanılan pembe gözlükler ve mutlu son klişesi bir kenara bırakılıp, gerçekçi ve tutarlı bir son yazılmış. Film sonu hüzünlü bitse de, her zaman bir umut vardır, umudunuzu kaybetmeyin mesajını da aklımıza kazıyıp gidiyor.
Özellikle küçük yaşta çocuklara doğa sevgisi ve bilincini geliştirmek için izletilmesi gereken filmlerin başında geliyor Pom Poko. Güzel ve eğlenceli bir iki saat geçirmek için hemen izleyin derim.

İlgili Yayınlar

0 yorum