Bu Iste Bir Yalnızlık Var

13:45


Künye:

Film: Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Yönetmen: Ketche
Senarist: Tuna Kiremitçi(Kitap), Burak Göral
Oyuncular: Özgü Namal(Ayşe), Engin Altan Düzyatan(Mehmet), Emin Gürsoy, Gaye Gürsel...
Süre: 122 dk


Tanıtım:

Gençliğinde uzun süre bir müzik grubunda gitar çalıp beste yapan Mehmet, 30'lu yaşların sonuna geldiğinde hem müziği bırakmış hem de aile hayatında zor zamanlar geçiren birine dönüşmüştür. Eşiyle boşanıp müziği bırakır; maddi anlamda da bitik durumdadır ve bu süreçte kendisini hayata yaklaştıran tek şey kızı Ezgi'dir. Bu nedenle hiç istemese de anlaşamadığı eski eşiyle sık sık görüşmek zorunda kalır. Özel ders vererek ya da gitar tamiratı yaparken hayatını sürdüren Mehmet, uzun yıllardır birlikte oldukları arkadaşları Ayşe ve Orhan çiftiyle aynı apartmanda oturmaktadır. Evliliklerinde sorunlar yaşayan Ayşe ve Orhan'ın tartıştığı akşamlardan birinde Orhan'ın evi terk etmesi işleri karıştırır. Mehmet değer verdiği Ayşe'ye yardımcı ve destek olabilmek için sürekli yanında olur; aradan günler geçer ve birlikte Orhan'ı aramaya koyulurlar. Tam bu esnada çok sevdiği bir dostunu kaybettiği haberi gelir ve aynı zamanda bir iş teklifi alır. Mehmet hiç istemese de bu işi kabul etmek zorundadır; öte yandan Ayşe ile olan ilişkisi günden güne tuhaflaşmaktadır...


İnceleme:

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, beni direk baş rol oyuncularına olan özel sevgimden dolayı yakaladı ve sinema salonuna çekti. Yoksa hiç bir zaman romantik komedi tutkunu olmamışımdır ya da sadece ilişkiler üzerine çekilmiş filmler benim tarzım değil.
Film genel olarak güzel bir gişe filmi olmuş. Arkasına aldığı İstanbul manzarası ve  Beyoğlu'nun atmosferi sizi hemen filmin içine çekmekte yardımcı oluyor. Ama maalesef filmin izlenirliğini aksatan bir çok yönü var. Bir romantik komedi filminin seyirciye vermesi gereken en önemli şey ekran çifti arasında ki aşk çekimi ve kimyası; ama bu kimya maalesef Engin Altan Düzyatan ve Özgü Namal arasında bir türlü oluşmuyor. Özgü Namal'ın oynadığı Ayşe karakterinin söylediği '' Anne ve çocuğu gibi olduk.'' ikili arasında ki romantik çekimin özeti gibi olmuş.
Aynı zaman Engin Altan Düzyatan'ın ruhunu satmayan ve hayatta ki amacı iyi müzik yapmak olan bir rockçı karakter tanımlasına bir türlü bizi inandıramıyor. Bunun da en önemli nedeni gitari eline aldığında çok eğreti durması. Konser sahnelerinde EAD'ı izlerken gitarı ile bütünleşmiş rockçı göremiyoruz.
Film Tuna Kiremitçi'nin çok satan kitabından uyarlanmış. Siz ne kadar yazarın hayranısınız bilmiyorum ama Tuna Kiremitçi'nin kitaplarında ki hikayelerin derinsizliği ve özellikle yan karakterlerin karikatürize kişilikleri senaryonun da vasatlaşmasına neden olmuş.
Filmin en büyük avantajlarından biri senaristinin hikayeye yaptığı iyi dokunuşlar olmuş. Özellikle ikilimiz arasında ki diyalogların gerçekçiliği ve senaryonun gidişatına olan katkısı çok büyük. Oyuncuların kısmen iyi performansları da ikili arasında evlerinde geçen konuşmaları filmin en sağlam tarafı yapmış. Özellikle senaristi film, romantik komedi filmlerinde çokça kullanılan klişelere bulamadığı için teşekkür ediyorum.
Filmin yönetmenliğini ''Romantik Komedi'' film serisinden tanıyabileceğiniz Ketche yapmış. Kendisi reklam yönetmenliğinden gelen birisi. Yönetmenin reklamcı geçmişini de ara ara sanki filmin içine yerleştirilmiş, kamu spotu reklamlarından fırlamış sahnelerden fark edebiliyoruz. Yönetmenin en iyi yaptığı şey ise seçtiği müzikler ve mekan çekimlerinin başarılı olması olmuş.
Filmin belki de en sinir bozucu tarafı, neredeyse her iki sahnede bir ağzımıza içine kadar sokulan, gözümüzü oyan yerleştirme reklamları olmuş. Tamam anladık, filmin içine bir kaç küçük reklam koyarsın ama sizin bu yaptığınız reklamın filmini çekmek olmuş. Hiç abartmıyorum arkadaşlar filmi izleyenler kesinlikle bana hak vereceklerdir.
Eğer çok mükemmel bir iş beklemiyorsanız bu kadar yermeme rağmen gayet zevkle izlenebilecek bir film. Özellikle rock müziğe biraz aşinaysanız ve benim gibi bir İstanul aşığıysanız filmin içinde zaten kendinizi kaybetmeniz içten bile değil.

İlgili Yayınlar

0 yorum