The Help | Köleliğe Baş Kaldırı

08:43


The Help'i izleyeli bir haftadan uzun süre oldu ama filmde ki diyaloglar, sahneler hala aklımda...
The Help (Yardımcı), konusu 1960 yılında Amerikan'ın Mississipi eyaletinde zencilere yapılan ayrımcılığı, ırkçılığı ve ikinci sınıf insan muamelesini anlatıyor. Siyahi kadınların beyazların evinde çok düşük ücretlerle çalıştırılması ve maruz kaldıkları kötü muameleyi gözler önüne seriyor.
Filmimiz aslen bir kitap uyarlaması. Filmin internet çevirmeni Nazo82 (Divxplanet) filmin ismini orijinaline bağlı kalarak ''Yardımcı'' şeklinde çevirmiş, fakat Türkiye de ''Duygulerin Rengi'' ismiyle vizyona girdi. Ben yazımda bundan sonra orijinaline sadık çeviriyi kullanmak istiyorum.


Yönetmen: Tate Taylor
Senarist: Tate Taylor
İmdb Puanı: 8.0
Oyuncular: Emma Stone, Viole Davis, Octavia Spencer, Jessica Chastain...

The Help Konusu:

Eugenia '' Skeeter'' Phelan üniversiteden yeni mezun olmuştur. Yaşadığı şehre geri döner, fakat artık değişmiştir ve şehre ayak uydurmakta zorluk çeker. Eski arkadaşlarıyla yeniden buluşur ama artık arkadaş olmadıklarını ya da hiç bir zaman olamadıklarının farkına varır. Eski arkadaşlarının siyahi hizmetçilerine yaptıkları zulümler göz yumulacak gibi değildir. Siyahilere kendi tuvaletlerini kullandırmazlar, elledikleri şeyi yemezler ve sürekli küçük görmektedirler. Ama Missisipi'de yasalar karşısında hiç bir hakları da yoktur siyahilerin.


Skeeper şehre gelir gelmez yerel bir gazetede ev hanımlarının ev işleri ilgili sorularına cevap veren bir köşe yazarlığı işine girer. Bu işlerden de anlamadığı için arkadaşlarından birinin hizmetçisinin kendisine yardım etmesini ister. Aibileen ile tanışması da bu şekilde olur. İkili arasında güzel bir arkadaşlık gelişir. Skeeter bu arkadaşlığı kurmada ki amacı baştan itibaren farklıdır, o siyahi kadınların çektiği zorlukları anlatan bir kitap çıkarmak ister. Böylece 3 kadının olağanüstü hikayesi başlamış olur.

Film genel olarak siyahilere yapılan haksızlıklardan ve ırkçılıktan bahsetse de dışlanmanın ve hor görülmenin bir çok çeşidini bizlere anlatıyor. Skeeter hiç bir zaman güzel ya da diğer kızlar gibi işveli olmadığı için annesi tarafından hor görülmesi ve yaşıt kızlar tarafından dışlanması. Celia karakterinin Amerikan'ın mahalle kültürü diyebileceğimiz bir anlayıştan dolayı dışlanması ve yalnızlaştırılması. Aynı zamanda annelik kavramına da değiniyor. Siyahi kadınların beyazların çocuklarını yetiştirmesi küçüklüklerinde anne yerine koydukları kadınları, ilerde zenci oldukları için aşağıladıklarını da anlatıyor. Gibi ana hikayeyi destekleyecek çok iyi yan hikayeler de anlatıyor bize filmimiz.
Film çok şeyden çok güzel bir şekilde bahsediyor. Az, öz ve etkileyici. Filmde ki oyunculuklarda harika; her ne kadar filmin tanıtımlar Emma Stone üzerinden yapılsa da Film'in belkide en deneyimsiz oyuncusu o. Rolünü güzel ve yerinde bir şekilde oynamış; ama yan karakterlerde ki oyuncuların muhteşem oyunculukları karşısında Emma Stone hakkında daha çok yolu var demeden de edemiyorsunuz. Özellikle Jessica Chastain tam anlamıyla döktürmüş diyebilirim, filmin başlarında bu kadında nereden çıktı dediğiniz karakteri alıp filmin ortasına koyuyor ve belkide filmde ki en etkileyici sahnelere hayat veriyor.
Filmimiz her yönden kaliteli bir başyapıt, kazandığı 4 dalda ki Oscar adaylığı da bunu kanıtlar nitelikte.
The Help'i koşulsuz şartsız herkese öneriyorum, dünyaya ve insana bakış açınızı değiştirecek naif bir film olmuş.

İlgili Yayınlar

0 yorum