Benim Dünyam

14:14


Büyük bir arkadaş baskısı üzerine girdim Benim Dünyam filmine; nedeni ise bu kadar acıklı bir olayı kaldırabileceğimi sanmıyordum. Hem kör, hem sağır hem de dilsiz bir insanın çektiği zorluk ve acıyı düşünmek bile insana acı veriyor, o kadar kötü bir durumda kendini o insanın yerine bile koyamıyordum. Filmden çıktıktan sonra ki duygularım filme girişteki duygularımdan çok farklı oldu. Filmde ne hüzünlenmiştim ne de ekrana yansıtılan büyük başarı öyküsünden etkilenmiştim. Film beni son derece rahatsız ve huzursuz etmişti. Çünkü her ne kadar Ela karakterinin başarısı göz doldursa sevindirse de asla sevilemeyeceği ve öpülemeyeceği düşüncesi; asla aşkı anlayamayacağı ya da tadamayacağı fikri beni her şeyden daha çok etkilemişti filmde.
Film Hint yapımı Black filminin uyarlaması. O filmde Hollywood yapımı Miracle Worker filminin uyarlaması. Yani film uyarlamanın uyarlaması durumunda. Black filmini izlemediğim için iki film arasında karşılaştırma yapamayacağım.

 • Vizyon Tarihi: 25 Ekim 2013 (1s 40dk) 
 • Yönetmen: Uğur Yücel
 • Oyuncular: Beren Saat, Uğur Yücel, Ayça Bingöl
 • Tür: Dram
 • Ülke: Türkiye

Filmimiz söylediğim gibi kör, sağır ve dilsiz Ela'nın ve hocası Mahir'in hayatını anlatıyor. Ela Büyükada'da yaşayan zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş; 2 yaşında geçirdiği ağır bir hastalıktan ötürü sağır ve kör kalmıştır. Her ne kadar Ela'nın ailesinin imkanları geniş olsa da, Türkiye de özel çocukları eğitecek hoca çok azdır. 8 yaşına kadar hayvan gibi yetiştirilmiş, kaybolmasın diye boynuna zil takılmıştır. Babasının Ela'yı tımarhaneye yatırmak istemesiyle, Ela'nın annesi son çare olarak Mahir hocayı bulmuştur. Mahir Hocayla yollarının kesişmesiyle birlikte Elanın da karanlıktan aydınlığa olan yolculuğu başlamıştır.
Film oyuncu kadrosu ile dikkatleri hemen üzerine çekmeye başardı. Uğur Yücel ismi sinema severlerin ilgisini çekmek için yeterliydi. Beren Saat'in dizilerden gelen popülaritesiyle de gişe de iyi bir rakam elde edecektir. Beren Saat'in özellikle sinema kariyeri için iyi bir atlama tahtası oldu bu film kendisine. Filmde ki oyunculukların hepsi çok başarılı. Uğur Yücel'in yarattığı Mahir Hoca karakteri ve başarılı canlandırması filmin en büyük artılarından. Beren Saat ve Ayça Bingöl'ün de oyunculukları gayet iyi ve yeterli; ama bazı sahnelerde Ayça Bingöl'ün tiyatro sahnesindeymiş gibi oynadığı abartılı, theatrical oyunculuğu göz yoruyor.Filmin benim için en büyük sürprizi ise Ela'nın küçüklüğünü oynayan Melis Mutluç'un gösterdiği şaşırtıcı derece iyi oyunculuğu oldu. Filmde iken bir ara kızın gerçekten kör olabileceğini bile düşündüm.
Filmin tek eksik noktası Ela'nın kardeşiyle arasında yaşadığı çekişme ve kardeşlik ilişkisinin iyi yansıtılamamış olması. Filmin sonlarına doğru Ela'ya hayatı boyunca gösterilen özel ilgiden ve  hep geri planda kalmasından serzenişini izliyoruz fakat daha önce ikilinin arasında ki hikaye aktarılamadığı için bu kız neden bu kadar büyük tepki gösterdi diye olayı garipsiyoruz.
Lafın kısası Benim Dünyam başarılı dramatik bir film olmuş. Seyirciyi yerle bir edecek salya sümük akıtacak sahneleri gereksiz bir şekilde uzatmadığı ve tadında bıraktığı için Uğur Yücel'i tebrik ediyorum. Vizyondan kalkmasına az kala, kaçırmadan sinemada izleyin diyor ve bu yazıyı da burada bitiriyorum.

İlgili Yayınlar

2 yorum

 1. Yorumunuzu gayet başarılı buldum ancak Türkçe'den sınıfta kaldınız. -Ki ekinin kullanımına lütfen biraz daha dikkat edin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu yakışıklılığın göz dolduruyor bırak bu ki ekini falan ya. Hayatta başka derdin tasan mı kalmadı.

   Sil